W sprawie poznańskiej „afery MPK”

Blogi z Poznania

No to jak to jest? Honorowy Patron  Marszu Jacek Jaśkowiak pozwala miejskiej spółce bojkotować imprezę który jest patronem?

Nie panuje nad tym co robi miejska spółka? Nie może jej wydać polecenia, albo czegoś zasugerować? A może – co jest zaskakujące - nie ma w tej sprawie zdania? A może – po prostu – zbliżają się wybory samorządowe? Prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, objął honorowym patronatem poznański Marsz Równości. Równocześnie poznańskie MPK najpierw przyjęło od organizatorów tego Marszu zlecenie na to, żeby na jego pojazdach zawieszono tęczowe flagi, a potem - wobec słusznych protestów społecznych  - z realizacji tego zlecenia się wycofało.

Prezydent Jaśkowiak mówi, że MPK samo podejmuje decyzje, ale będzie prosił o wyjaśnienia. Wcześniej,  w wywiadzie, sugeruje MPK żeby tego nie robiło. Tyle faktów. A teraz moje zdanie w tej sprawie. Gdybym był prezydentem Poznania, to nie objął bym patronatem honorowym Marszu Równości. Moja negatywna ocena tego przedsięwzięcia była by jasno i publicznie wyrażona. Dla władz MPK byłoby wtedy oczywiste, że nie powinno ono podpisywać umów na wieszanie tęczowych flag na miejskich pojazdach. Jeśli jednak MPK taką decyzję by podjęło, to taką decyzję mimo mojego negatywnego stosunku do Marszu Równości musiało by wykonać. Dlaczego?

Bo jeśli się podpisuje umowy, nawet złe, to trzeba ich dotrzymywać, chyba że zajdą jakieś okoliczności, które to po prostu uniemożliwiają. Tutaj takie okoliczności nie zaszły. MPK odmawia reklamowania imprezy moim zdaniem niewłaściwej, ale imprezy, nad którą prezydent miasta przyjął honorowy patronat. Ja uważam że nie powinien tego robić, ale to zrobił. No to jak to jest? Honorowy Patron  Marszu Jacek Jaśkowiak pozwala miejskiej spółce bojkotować imprezę który jest patronem? Nie panuje nad tym co robi miejska spółka? Nie może jej wydać polecenia, albo czegoś zasugerować? A może – co jest zaskakujące - nie ma w tej sprawie zdania? A może – po prostu – zbliżają się wybory samorządowe?

PS: Nie ze wszystkim, co napisał w swojej notatce służbowej motorniczy poznańskiego MPK, gdy odmawiał prowadzenia pojazdu z tęczową flagą, się zgadzam. Jej ogólny wydźwięk jednak akceptuję. Szczerze podziwiam go za cywilną odwagę i wierność własnym przekonaniom. Ciekawe jest tylko to, że chyba kierowca MPK ma bardziej stabilne  poglądy tej sprawie niż prezydent miasta Poznania.  

Tu polityka zaczyna swój dzień: www.300polityka.pl

Poznań 2.0 – najważniejsi w jednym miejscu – bo informacja nie musi być nudna  http://miastopoznaj.pl/

Wielkopolski Portal Osób Niepełnosprawnych – www.pion.pl

www.facebook.com/flibicki .

ULICA CHWIAŁKOWSKIEGO... PODZIELMY JĄ TAK, ŻEBY NAS ŁĄCZYŁA

Blogi z Poznania

Od kilku miesięcy w naszym mieście toczy się dyskusja na temat dekomunizowania patronów ulic, placów i budowli. Przed kilkma dniami tutaj pisałem o planowanej zmianie nazwy ul. 23 Lutego. Największe kontrowersje wzbudził jednak plan usunięcia z przestrzeni miejskiej postaci przedwojennego, komunistycznego aktywisty – Marcina Chwiałkowskiego. Część poznaniaków wie kim był ten człowiek, a zapewne wszyscy wiedzą gdzie jest ulica, której patronuje, bo Chwiałka to popularny kompleks sportowo-rekreacyjny.

ULICA GRUNWALDZKA - OPINIA

Blogi z Poznania

Na wtorkowej sesji Rady Miasta poruszony został temat zmian na ulicy Grunwaldzkiej. Radny Tomasz Wierzbicki odczytał petycję kilku organizacji: Prawo do Miasta, Ulepsz Poznań, Inwestycje dla Poznania, Sekcji Rowerzystów Miejskich oraz partii Zieloni – koło poznańskie (link: http://www.petycjeonline.com/grunwaldzka). Następnie w dość emocjonalny sposób (jak to wynika z relacji medialnych) wystąpił Radny Zawieja wyrażając kategoryczny sprzeciw dla tych pomysłów. Jak stwierdził „zrobię wszystko, by dać odpór tym fanaberiom” (cyt. Głos Wielkopolski), „na takie pomysły mogą wpaść tylko ignoranci. Jak można zwężać ulicę w tym miejscu” (cyt. Gazeta Wyborcza). Radny Zawieja dodał również: „Nie trzeba być inżynierem, by to wiedzieć.”

Nie traktując jednak ostatniego twierdzenia Radnego poważnie, pozwoliłem sobie jednak zasięgnąć opinii inżynierów i ekspertów. Zerknijmy więc skąd takie pomysły mogły się wziąć.

PAPIEŻ NIE PRZYJEDZIE DO POZNANIA. EPISKOPAT JEST ZBYT DALEKO OD WATYKANU.

Blogi z Poznania

„Łatwo zdajemy sobie sprawę z odmienności tego pontyfikatu w stosunku do wszystkich pozostałych” – mówił abp Stanisław Gądecki o papieżu Franciszku. Ta „odmienność” dotyczy jednak nie tylko reform, które chce wprowadzić Franciszek. „Odmienność” dotyczy również wielu różnic między Episkopatem a Głową Kościoła. Bardzo wielu.