PAŹDZIERNIK W POZNANIU (21.10 - 23.10)
Przed nami kolejny jesienny weekend. Jak go ciekawie spędzić? Podpowiadamy!
Piątek
- Koncert - Ben Caplan & The Casual Smokers:
Ben Caplan określany jest mianem muzycznego poety, który swoją niezwykłą wrażliwością i uczuciem do pianina potrafi poruszyć tysiące serc. Jego kompozycje dryfują pomiędzy fascynacjami wschodnioeuropejskimi a żydowskimi tradycjami folkowymi. Instrumenty takie jak klarnet, banjo czy pianino wysuwają się w utworach Caplana na pierwszy plan. Nie sposób pominąć surowy i głęboki wokal Kanadyjczyka, który wywołuje u słuchacza autentyczne i niezliczone emocje. Twórczość Bena, na którą składają się oryginalne instrumentarium oraz potężny głos, z całą pewnością kreuje piękną i malowniczą rzeczywistość.
Początek o 20.00 w Klubie Pod Minogą.
- Koncert - Śródka - 7. cud Polski:
Koncert "Śródka 7 cud Polski" jest podziękowaniem dla wszystkich, którzy przyczynili się do odrodzenia tej najstarszej dzielnicy Poznania - Śródki. Wystąpią: Zespół Perkusyjny Gladiatorzy, Orkiestra KuSza - "Kulturka i Szacuneczek", zespół TrombQuartet - kwartet puzonowy oraz Zespół Zigzag Paradise. W przerwie koncertu przewidziany jest okolicznościowy tort z kawą i herbatą.
Początek o 17.00 na scenie przy muralu śródeckim, w razie deszczu - sala koncertowa Szkoły Katedralnej.
- Koncert multisensoryczny - Biało-czarne fotografie:
To drugi koncert multisensoryczny, który tym razem zatytułowano "Biało-czarne fotografie". Podczas tego wieczoru na scenie zaprezentuje się duet pod nazwą "Sobie przeznaczeni". Wspomniani artyści to małżeństwo - Krzysztof i Alina Galas. Od kilkunastu lat na scenie śpiewają poezję. W 2015 roku wydali pierwszą płytę ,,Biało-czarne fotografie". Na płycie znajduje się 17 kompozycji Krzysztofa Galasa do tekstów Andrzeja Bartyńskiego. Byli wielokrotnie nagradzani na ogólnopolskich festiwalach. Krzysztof to niewidomy poeta, bard i gitarzysta, a Alina to piękny głos uzupełniający melodie grane przez Krzysztofa.
Tego dnia zostanie zaprezentowana kolejna praca malarska autorstwa Jerzego Łuczaka, którą każdy będzie mógł dotknąć i poczuć to co znajduje się na obrazie. Jerzy Łuczak to poznański artysta, który ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Poznaniu na Wydziale Malarstwa. Uzyskał dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Rysunku prof. Macieja Haufy. Od 2005 roku jest kierownikiem ośrodka - Schron Kultury Europa w Poznaniu.
Całość koncertu będzie tłumaczona na język migowy za sprawą Jacka Kowalskiego, który jest koordynatorem Wolontariatu Wielkopolskiej Jednostki Wojewódzkiej Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym.
W założeniu przedsięwzięcie polega na organizacji koncertu, podczas którego twórczość muzyczną prezentuje artysta niepełnosprawny (zmysł słuchu), wspomniany koncert tłumaczony jest na język migowy (zmysł wzroku), a dopełnieniem wydarzenia jest przygotowanie specjalnej pracy malarskiej przez artystę Jerzego Łuczaka, którą każdy będzie mógł dotknąć (zmysł dotyku). Projekt ma na celu udowodnienie, że sztukę i kulturę możemy odbierać wieloma zmysłami. Muzykę możemy nie tylko słuchać, a obrazy możemy nie tylko oglądać. Możemy je również odbierać innymi bodźcami. Dodatkowym celem projektu integracja środowiska osób niepełnosprawnych oraz pełnosprawnych.
Koncert rozpocznie się o 18.00 w Schronie Kultury Europa, przy ul. Rolnej 24. Wstęp jest bezpłatny.
Sobota
- Spektakl muzyczny Cabaret Brecht:
Sama na małej scenie, blisko publiczności, ze swoim gitarzystą, w kiczowatej niebieskiej brokatowej sukience lub w czarnej seksownej koszuli nocnej, na obcasach 10 cm, Nolwenn śpiewa w trzech językach, interpretując zbłąkane dziewczyny, matki Courage, zapomniane żony czy prostytutki z whisky barów, o których mowa w piosenkach Bertolda Brechta. Piosenki przepiękne, ale zarazem ponure, w których miesza się poezja, zaangażowanie polityczne, erotyzm. Witamy w wyjątkowym świecie niemieckiego dramaturga, do którego śpiewaczka wnosi swoją lekkość, frywolność i swój dowcip. Willkommen im kabarett! - Dernières Nouvelles d'Alsace.
Początek o 19.00 w Estradzie Poznańskiej "Scena na Piętrze".
- Akurat w Klubie u Bazyla:
Bez odcinania kuponów i zbędnych kalkulacji muzycy Akurat postanowili nagrać płytę, która odzwierciedla ich obecny charakter. Czy ten świat faktycznie jest lepszy? Przekonaj się sam. Po ponad 20 latach działalności zespół nie musi już nic nikomu udowadniać. Ugruntowana pozycja na polskiej scenie poparta jest również dojrzałością stricte techniczną. Akurat na swoje koncerty ciągle przyciąga tłumy i mimo, że na przestrzeni lat skład zespołu kilkukrotnie się zmieniał - dwie rzeczy pozostały niezmienne - energia oraz szczerość przekazu. Zespół z Bielska-Białej to nie lider, hit czy moda - to kolektyw zawodowych muzyków, w którym każdy świetnie opanował swój fach nie tracąc przy tym charakteru oraz radości z bawienia się muzyką.
Początek o 19.00.
- Improwizacja: Doskocz/Ruf:
Przede wszystkim jednak - czeka nas doskonały przykład na opanowanie nieograniczonych możliwości - improwizowany występ duetu Doskocz/Ruf. Pierwsze spotkanie duetu Doskocz/Ruf miało miejsce na scenie - podczas festiwalu FRIV w 2015 roku. Nie mylili się ci, którzy wróżyli im dalszą współpracę. Od tego czasu muzycy spotykali się jeszcze wielokrotnie - co zaowocowało serią koncertów w Wiedniu, a teraz - minitrasą po Polsce. Paweł Doskocz to poznański improwizator posługujący się gitarą elektryczną, często preparowaną. Tworzy składy takie jak Bachorze czy Sumpf. Christina Ruf to wiolonczelistka skupiająca się na swobodnej improwizacji, uczestnicząca w licznych projektach działających w obszarze wspólnym muzyki, tańca, malarstwa i performance'u.
Początek o 20.00 w Centrum Amarant.
Niedziela
- Decapitated:
Są jedną z kilku polskich kapel metalowych, których nazwę znają i szanują pod każdą szerokością geograficzną.
Jubileusz zespołu jego frontman komentuje: „20 lat minęło jak jeden dzień, a mielić chce się dalej na maxa! Powiedziałbym, że jeszcze bardziej niż przed dwudziestoma latami, kiedy to w osiedlowym Domu Kultury Puchatek w Krośnie ja, Świnia, Białas i Witulik zaczęliśmy pierwsze próby Decapitated. Dlatego ciśniemy dalej i z okazji XX-lecia zespołu w doborowym towarzystwie Corruption, Antigama i Vervrax zamielimy kilkanaście polskich miast i mamy nadzieję, że Was tam nie zabraknie. Mielimy Polskę na XX-lecie! Wbijajcie, Vogg”
Vogg, który w 2009 roku zdecydował się reaktywować zespół, dwa lata po tragicznej śmierci brata Vitka, jest muzykiem nieustannie poszukującym. Dlatego też, choć techniczny death metal jest ciągle ważnym fundamentem ich stylu, w muzyce Decapitated słychać obecnie również echa thrashu i groove metalu. Rozszerzoną formułę i bardzo udane próby eksperymentowania można zauważy chociażby na ostatnim studyjnym wydawnictwie kapeli, „Blood Mantra” z 2014 roku. Muzycy są nieprzerwanie w trasie, grając na największych scenach klubowych na całym świecie, a w tym roku wypadają ich XX urodziny działalności. Trasa „Mielimy Polskę na XX-lecie” odwiedzi jesienią 14 polskich miast, gdzie Decapitated spuszczą prawdziwy łomot Waszym uszom!
Początek o 19.00 w Klubie Blue Note.
- "Nieporadnik mężczyzny":
Czy mężczyzna może żyć bez kobiet? A jeśli jest nieśmiały, to gdzie może spotkać kobietę swojego życia? I czy nie opuszczają go marzenia o seksownej psychoterapeutce? Na te pytania szuka odpowiedzi bohater komedii „Nieporadnik mężczyzny” a jeśli jesteście ciekawi Państwo czy znajdzie, to zapraszamy na spektakl.
Spektakl rozpocznie się o godzinie 19.00 w Moim Teatrze.
Przeczytaj poprzedni artykuł!
TURNIEJ SZACHOWY RÓWNIEŻ DLA AMATORÓW
