Czym jest motoreduktor?
Motoreduktory odgrywają bardzo ważną rolę w systemach napędowych. Współpracują one z silnikami, sprzęgłami, a także z przekładniami i układami przeniesienia napędu. W poniższym artykule skupimy się na właściwościach tego urządzenia, a także wyjaśnimy zasadę jego działania i podamy kilka przykładów jego wykorzystania w przemyśle.
Motoreduktor - czym jest?
Jest to urządzenie, które łączy w sobie napęd elektryczny i przekładnię mechaniczną. W branży można również spotkać układy wyposażone w sprzęgła i hamulce. Motoreduktor stanowi integralną całość, która jest łatwa w montażu i serwisowaniu. Kompaktowe rozmiary urządzenia pozwalają wykorzystać go w miejscach, w których ilość dostępnej przestrzeni jest ograniczona. Zastosowanie motoreduktorów pozwala znacznie ograniczyć rozmiar i czas montażu aplikacji. W przeciwnym razie konstruktor musiałby sam obliczyć wszystkie parametry przekładni, co jest procesem męczącym i czasochłonnym.
Rodzaje motoreduktorów
Podział motoreduktorów zależy od rodzaju zastosowanej przekładni, czyli od sposobu, w jaki ułożone są względem siebie wały (koła) napędowe i wały wyjściowe. Zgodnie z tą zasadą wyróżniamy następujące rodzaje urządzeń:
planetarne, w których zastosowano przekładnie planetarne,
płaskie, wyposażone w przekładnie walcowe,
stożkowe, w których znajduje się przekładnia stożkowa,
ślimakowe, w których znajduje się układ ślimacznicy i ślimaka,
walcowe (również wyposażone w przekładnię walcową).
Jakie są najważniejsze właściwości motoreduktorów?
To, co odróżnia motoreduktor od innych rodzajów przekładni, to rozmiar i kompaktowa obudowa. Urządzenie jest dostosowane do określonego obciążenia, którego wartość jest zależna od stopnia przełożenia. Warto dodać, że w przekładniach moment obrotowy i szybkość obrotów są parametrami odwrotnie proporcjonalnymi. Oznacza to, że jeśli motoreduktor skonstruowano tak, aby zmniejszyć liczbę obrotów silnika do określonej wartości, to o tyle samo zwiększyła się wartość momentu obrotowego wyrażonego w niutonometrach.
Zastosowanie motoreduktorów
Konstrukcja urządzeń pozwala wykorzystywać je do wielu różnych zastosowań. Niektóre z nich (np. motoreduktor pneumatyczny) są przeznaczone do pracy w miejscach narażonych na oddziaływanie substancji agresywnych chemicznie. Zalety przekładni wynikają również z ich rodzaju. Przykładowo motoreduktor ślimakowy wykazuje właściwości samohamujące. Oznacza to, że w przypadku zakłócenia procesu smarowania, układ będzie dążył do zatrzymania i spowolnienia tempa zużycia przekładni.
Reasumując, właściwy dobór motoreduktora znacznie skraca czas montażu układu przełożenia napędu. Z drugiej strony trzeba pamiętać, aby w trakcie jego poszukiwań brać pod uwagę położenie elementów układu, jego obciążenie, a także prędkość obrotową.