ŁAWICA BARDZIEJ DLA RODZIN

Boisko wielofunkcyjne ze sztuczną trawą, plac zabaw, nowe alejki spacerowe z ławkami i stojakami na rowery oraz pole do gry w bule - już wkrótce niezagospodarowany teren przy ul. Modrzejewskiej na Ławicy zmieni się nie do poznania.
RUSZA EKSTRAKLASA. KOLEJORZ GRA W POZNANIU.

W piątek, 18 lipca, o godz. 20:30 rozpocznie się pierwszy mecz ligowy Lecha Poznań na stadionie miejskim w sezonie 2025/2026. Rywalem będzie Cracovia Kraków. Najszybciej i najwygodniej na Bułgarską można dojechać komunikacją publiczną, zwłaszcza tramwajami, omijając korki i inne utrudnienia. Ci, którzy muszą dojechać samochodami, mogą skorzystać z parkingów, skąd na mecz dotrą łatwo pieszo lub komunikacją miejską. Zmieni się też organizacja ruchu, więc warto zaplanować swoją podróż.
ŁADOWARKI NA DWORCACH W WIELKOPOLSCE

Pasażerowie dwóch kolejnych dworców mogą korzystać z nowoczesnych stref usług. Na dworcach w Chodzieży i Palędziu uruchomiono automaty z przekąskami, kawą i miejscem do ładowania telefonów.
MNIEJ WRAKÓW NA ULICACH MIASTA

Zabrudzone, bez powietrza w oponach, bez tablic rejestracyjnych. Porzucone przez właścicieli zajmują miejsca postojowe, szpecą otoczenie, ale mogą także stwarzać zagrożenie - mowa o tak zwanych wrakach. Poznańscy strażnicy od lat, sukcesywnie podejmują działania, by na naszych ulicach był ich jak najmniej.
Od początku 2025 roku strażnicy już doprowadzili do usunięcia 80 aut. Dzięki działaniom 20 z nich usunęli sami właściciel, a na podstawie zleceń zarządców dróg strażnicy usunęli pozostałe 60.
Przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym mają zastosowanie tylko w obrębie dróg publicznych oraz dróg osiedlowych, objętych strefą zamieszkania lub strefą ruchu. Oznacza to, że strażnicy miejscy lub policjanci nie wszędzie mają możliwości działania. Nie mogą np. usuwać wraków stojących na podwórkach.
Niestety nie wystarczy, że strażnik wezwie lawetę, która zabierze wrak i problem zniknie. Jest to o wile bardziej skomplikowane. Przede wszystkim każdy przypadek trzeba rozpatrywać indywidualnie.
Usunięcie wraku jest długim procesem. Wszystko zaczyna się od oceny stanu pojazdu pod kątem zakwalifikowania go jako wrak.
Następnie ustalany jest właściciel pojazdu i tutaj pomocni okazują się okoliczni mieszkańcy, ale zwykle wykorzystuje się dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Gdy jest on ustalony, zostaje zobowiązany do usunięcia samochodu poprzez przekazanie go do stacji demontażu pojazdów.
Zdarza się jednak, że informacje w systemie nie są aktualne, a ustalenie obecnego właściciela pojazdu nie jest możliwe. W takiej sytuacji, na pisemny wniosek zarządcy drogi, strażnik zleca odholowanie pojazdu na parking strzeżony, ale tylko gdy samochód stoi w pasie drogi, w innym przypadku jest to niemożliwe, bo nie obowiązują wtedy przepisy prawa o ruchu drogowym.
Gdzie zgłosić?
Porzucony samochód można zgłosić do Straży Miejskiej oraz do zarządcy drogi. Straż Miejska przyjmuje zgłoszenia telefonicznie (986), mailowo (sm@um.poznan.pl) , pisemnie (ul. Głogowska 26, 60-734 Poznań) oraz poprzez aplikację Smart City Poznań. Zgłoszenia kierowane do Zarządu Dróg Miejskich, dotyczące dróg publicznych, przekazywane są do Straży Miejskiej, która prowadzi dalsze czynności.
Więcej informacji tutaj.
Dlaczego warto zatrudnić profesjonalnego hydraulika w Poznaniu?

Kiedy pojawia się problem z instalacją hydrauliczną, taki jak przeciekająca rura czy zatkany odpływ, wiele osób zastanawia się nad samodzielną naprawą. Jednak zamiast ryzykować pogorszenie sytuacji, warto postawić na profesjonalne usługi. Instalic - Hydraulik Poznań to gwarancja szybkiej i skutecznej interwencji, oszczędności czasu oraz pieniędzy. W tym artykule przedstawimy wszystkie powody, dla których warto zaufać fachowcowi.
APEL W KOCIAKU O ZAWIESZONE KAWY DLA SENIORÓW

POMOC DLA POSZKODOWANYCH W TRAGEDII NA JEŻYCACH

Miejski Punkt Interwencji Kryzysowych to miejsce, w którym osoby poszkodowane w nocnym pożarze mogą znaleźć pomoc - także indywidualne wsparcie psychologiczne. Znajduje się przy ul. Pamiątkowej 28, nr tel.: 509 111 508 lub 516 183 943, adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..">pik@m.poznan.pl. Pracują tam specjaliści, którzy niosą wsparcie bezpłatnie i całodobowo, osobiście, telefonicznie lub mailowo.
ŚWIĘTO BAMBRÓW

Międzynarodowa firma informatyczna SOFTSWISS wzmacnia swoją pozycję na polskim rynku i świętuje 15 lat sukcesów w branży rozrywki online

SOFTSWISS, międzynarodowa firma IT z biurami rozwoju w Warszawie i Poznaniu, obchodzi 21 lipca 15-lecie swojej działalności. Na przestrzeni tych lat firma osiągnęła znaczące sukcesy i nadal aktywnie się rozwija, umacniając swoją pozycję na polskim rynku. Ten szczególny dzień stanowi doskonałą okazję do podsumowania pracy firmy na przestrzeni ostatnich 15 lat i uczczenia kluczowych osiągnięć, dzięki którym SOFTSWISS stał się jednym z liderów branży rozrywki online na świecie.
NIE WYCHODŹCIE Z DOMU

Do mieszkańców Poznania trafia alert RCB: Dnia 10.01 prognozowana jest zła jakość powietrza w zakresie pyłu zawieszonego PM10 (SMOG). Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz.
Potwierdza to Poznański Alarm Smogowy, który odradzam spacery i wietrzenie mieszkań.
Tutaj możecie na bieżąco sprawdzić zanieczyszczenie powietrza w Poznaniu: https://aqicn.org/station/@462364/pl/
JAK JEŹDZI KOMUNIKACJA PUBLICZNA W WIGILIĘ I ŚWIĘTA?

KTO WYGRAŁ W POZNANIU? SĄ CZĘŚCIOWE WYNIKI

Dla Poznania PKW opublikowało już wyniki z 19,62% obwodów. (51 z 260).
Dane z 19,62% obwodów. (51 z 260), źródło: https://wybory.gov.pl
Gdyby wyniki się utrzymały na 10 mandatów najprawdopodobniej 5 przypadłoby KO, 2 PiS, 1 TD i 1 Lewicy. Nie ma pewności kto otrzymałby jeszcze jeden mandat.
Z KO prowadzą obecnie Adam Szłapka, Marcin Bosacki, Renata Kierzek-Koperska, Franciszek Sterczewski i Marta Mazurek. Z PiS Szymon Szynkowski vel Sęk oraz Jadwiga Emilewicz, Ewa Schadler z TD natomiast z Lewicy Ueberhan Katarzyna.