KOLEJNY KROK NA BUDOWIE PŁYWALNI

Wydarzenia

Postęp prac przy ul. Taborowej, w miejscu dawnej pływalni Olimpia, jest już bardzo dobrze widoczny. W środku powstaje miejsce nie tylko na halę basenową z szatniami i toaletami, ale też m.in. sale do rehabilitacji i zajęć fitness.

NA ZDROWIE! NAGRODA DLA POZNANIA.

Wydarzenia

Miasto po raz kolejny otrzymało nagrodę "Zdrowy Samorząd" - w konkursie, który wyłania najlepsze projekty zdrowotne organizowane przez gminy, powiaty i województwa w całej Polsce. Kapituła konkursu doceniła miejski program "Poznań uzależniony od profilaktyki". Konkurs organizowany jest przez redakcje magazynów Rynek Zdrowia oraz Portalu Samorządowego. Jego głównym celem jest nagrodzenie tych miast, gmin, powiatów i województw, które najlepiej promują profilaktykę, edukację i zachowania służące poprawie zdrowia.

MNIEJ WRAKÓW NA ULICACH MIASTA

Wydarzenia

Zabrudzone, bez powietrza w oponach, bez tablic rejestracyjnych. Porzucone przez właścicieli zajmują miejsca postojowe, szpecą otoczenie, ale mogą także stwarzać zagrożenie - mowa o tak zwanych wrakach. Poznańscy strażnicy od lat, sukcesywnie podejmują działania, by na naszych ulicach był ich jak najmniej.

Od początku 2025 roku strażnicy już doprowadzili do usunięcia 80 aut. Dzięki działaniom 20 z nich usunęli sami właściciel, a na podstawie zleceń zarządców dróg strażnicy usunęli pozostałe 60.

Przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym mają zastosowanie tylko w obrębie dróg publicznych oraz dróg osiedlowych, objętych strefą zamieszkania lub strefą ruchu. Oznacza to, że strażnicy miejscy lub policjanci nie wszędzie mają możliwości działania. Nie mogą np. usuwać wraków stojących na podwórkach.

Niestety nie wystarczy, że strażnik wezwie lawetę, która zabierze wrak i problem zniknie. Jest to o wile bardziej skomplikowane. Przede wszystkim każdy przypadek trzeba rozpatrywać indywidualnie.

Usunięcie wraku jest długim procesem. Wszystko zaczyna się od oceny stanu pojazdu pod kątem zakwalifikowania go jako wrak.

Następnie ustalany jest właściciel pojazdu i tutaj pomocni okazują się okoliczni mieszkańcy, ale zwykle wykorzystuje się dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Gdy jest on ustalony, zostaje zobowiązany do usunięcia samochodu poprzez przekazanie go do stacji demontażu pojazdów.

Zdarza się jednak, że informacje w systemie nie są aktualne, a ustalenie obecnego właściciela pojazdu nie jest możliwe. W takiej sytuacji, na pisemny wniosek zarządcy drogi, strażnik zleca odholowanie pojazdu na parking strzeżony, ale tylko gdy samochód stoi w pasie drogi, w innym przypadku jest to niemożliwe, bo nie obowiązują wtedy przepisy prawa o ruchu drogowym.

Gdzie zgłosić?

Porzucony samochód można zgłosić do Straży Miejskiej oraz do zarządcy drogi. Straż Miejska przyjmuje zgłoszenia telefonicznie (986), mailowo (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) , pisemnie (ul. Głogowska 26, 60-734 Poznań) oraz poprzez aplikację Smart City Poznań. Zgłoszenia kierowane do Zarządu Dróg Miejskich, dotyczące dróg publicznych, przekazywane są do Straży Miejskiej, która prowadzi dalsze czynności.

Więcej informacji tutaj.

W PIĄTEK OMIJAJCIE CENTRUM

Wydarzenia

entrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Poznania informuje, że na piątek, 9 lutego zapowiadany jest protest rolników i przejazd ciągników pod Urząd Wojewódzki przy al. Niepodległości. Organizatorzy zapowiadają przejazd nawet 1000 maszyn. W związku z tym w centrum Poznania i drogach dojazdowych do niego mogą pojawić się utrudnienia.

Główne zgromadzenie (protest rolników) ma się odbyć przed budynkiem Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu przy ul. Al. Niepodległości. W tym rejonie pomiędzy godziną 10:00 a 16:00 należy spodziewać się największych utrudnień.

W piątek już od godziny 8:00 mogą pojawić się utrudnienia na trasach wlotowych do Poznania - w szczególności na ulicach: Bukowskiej, Dąbrowskiego, Głogowskiej, Obornickiej, Krzywoustego i Królowej Jadwigi. Na skrzyżowaniach przelotowych zostanie utrzymany ruch poprzeczny na zasadzie śluz.

Konwoje ciągników rolniczych będą pod stałą kontrolą policji.

W związku z zapowiadanym protestem rolników wystąpią utrudnienia w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej i podmiejskiej – zwłaszcza na drogach dojazdowych do Poznania oraz w centrum miasta. Największych należy się spodziewać w centrum miasta (głównie na al. Niepodległości) i na drogach dojazdowych do centrum. Ponadto jadące z podpoznańskich punktów zbiórki (będą one zlokalizowane w Sękowie, Niepruszewie, Wolsztynie, Śremie, Środzie Wielkopolskiej, Cerekwicy, Golęczewie, Kostrzynie Wielkopolskim i miejscowości Trzebaw) kolumny traktorów mogą poważnie utrudnić funkcjonowanie linii gminnych.

Służby Nadzoru Ruchu poznańskiego MPK będą reagowały na bieżąco i próbowały zmniejszać niedogodności, niemniej jednak należy się przygotować na bardzo duże problemy w przemieszczaniu się transportem zbiorowym.

źródło: CZK, Facebook

 

CO SIĘ DZIEJE W POSNANI?

Wydarzenia

Do opisywanych szeroko w mediach wydarzeń w Galerii Handlowej Posnania odniósł się Radny Miasta Wojciech Chudy.

Jak komentuje - Jeszcze w zeszłym tygodniu Posnania była jedną z wielu innych dużych galerii handlowych w Polsce.Czy były z nią problemy? Pewnie takie same jak w innych tego typu miejscach. Z mojego punktu widzenia głównie związane z tematami komunikacyjnymi. Czy nastolatki przebywały w galerii? Tak, całkiem sporo kręciło się, zwłaszcza w części gastronomicznej. Czy były jakiekolwiek sygnały, że są problemy z "bandami" nastolatków? Nic takiego nie docierało do mnie ani na komisji bezpieczeństwa, ani przez media społecznościowe, ani innymi kanałami. Czy jest dziwne, że na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa do 18 stycznia nie było żadnych zgłoszeń, a od 19 stycznia w przeciągu kilku dni pojawiło się ich ponad tysiąc? Zdecydowanie tak.

Jak dodaje - Czy to oznacza, że nie ma problemu z nastolatkami, przebywającymi w Posnanii? Nie wiem. Trzeba to sprawdzić i zrobię to na posiedzeniu najbliższej Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Rady Miasta Poznania w przyszłym tygodniu. Komisja będzie pewnie też wnioskowała do Policji i Straży Miejskiej o systematyczne patrole w miejscach przebywania nastolatków w okresie ferii zimowych.

- Na razie proponuję wszystkim wzięcie dużego oddechu i zachowanie większego dystansu do tego tematu, ponieważ kreuje się tę część miasta jako nowojorski Brownsville, a wszystkich nastolatków, przebywających w galerii, jako młodocianych przestępców - podsumowuje Wojciech Chudy. 

PLAGA PIJANYCH KIEROWCÓW

Wydarzenia

Dzielnicowi podczas obchodu rejonu zatrzymali nietrzeźwego kierowcę. Mężczyzna miał ponad 1,5 promila alkoholu, dodatkowo zignorował sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Kolejny kierowca wypił „grzane” piwo, został zatrzymany do kontroli przez policjantów z drogówki - nie było to piwo bezalkoholowe.

Wysokie kary pieniężne i groźba pozbawienia wolności nie wszystkich odstraszają i wciąż nie brakuje osób, które decydują się na prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu.

W sobotni wieczór, wągrowieccy dzielnicowi w ramach obchodu rejonów śródmieścia, zatrzymali do kontroli kierującego samochodem marki Opel Corsa. Kontrola odbyła się na ul. Janowieckiej kilka minut po godzinie osiemnastej. Sprawdzane stanu trzeźwości kierujących, to jeden z coraz powszechniejszych elementów kontroli drogowych.

Dzielnicowi nie dość, że potwierdzili, że 63-letni mężczyzna kieruje w stanie nietrzeźwości (w jego organizmie znajdowało się około 1,5 promila alkoholu) to po sprawdzeniu danych kierowcy okazało się, że mieszkający w jednej spod wągrowieckich miejscowości mężczyzna, ma już na koncie notowania za kierowanie w stanie nietrzeźwości, dodatkowo Sąd Rejonowy w Wągrowcu w postanowieniu uprawomocnionym w połowie listopada ub. roku, zakazał prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Teraz mężczyźnie grozi kara za złamanie tego zakazu, co zgodnie z art. 244 k.k. zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Kolejnym przykładem nieodpowiedzialności drogowej jest zachowanie 60-letniego kierującego z gminy Wągrowiec. Ten został zatrzymany wczoraj około godziny 8 rano przez policjantów z wągrowieckiej drogówki na ul. Bobrownickiej w Wągrowcu. Policjanci ustalając okoliczności w rozmowie z mężczyzną potwierdzili, że mężczyzna wypił grzane piwo na rozgrzewkę. Kierując w stanie po użyciu alkoholu – w jego organizmie znajdowało się około 0,26 promila alkoholu, naraził się na karę aresztu, grzywnę do 5000 złotych. Okazało się też, że mężczyzna kierował pojazdem pomimo braku posiadanych uprawnień, co również będzie miało wpływ na prowadzone postępowanie.

Przypominamy że od 14 marca nietrzeźwy kierujący, jeśli prowadził samochód lub motocykl, mając w organizmie ponad 1,5 promila alkoholu straci go. To samo tyczy osób, które zdecydują się na kierowanie pojazdem mając w organizmie 0,5 promila alkoholu, a zatrzymane zostaną po raz kolejny (recydywa). W opisywanym przypadku kierującego oplem, gdyby ta kontrola miała miejsce po 14 marca, wówczas pojazd nie byłby przekazany osobie wskazanej (jak to się czyniło do tej pory) tylko odebrany.

(źródło: Policja)

JAK JEŹDZI KOMUNIKACJA PUBLICZNA W WIGILIĘ I ŚWIĘTA?

Wydarzenia

Transport publiczny w okresie Świąt Bożego Narodzenia będzie funkcjonować ze zmianami.

 

24 grudnia 2023 (niedziela, WIGILIA BOŻEGO NARODZENIA):
Obowiązywać będzie świąteczny rozkład jazdy. Wszystkie linie tramwajowe (z wyjątkiem linii nr 11 i 14) oraz większość linii autobusowych dziennych kursować będzie do godz. 16:00.

linia nr 184 kursuje bez obsługi przystanku Termy Maltańskie (z rozkładowymi kursami do ZOO),

przez cały dzień zawieszone kursowanie linii nr 122, 149, 181

Od godz. 13:00 wprowadzone zostaną następujące zmiany:

zawieszone zostanie kursowanie linii nr 11 i 14,
zawieszone zostaną linie autobusowe nr: 145, 157, 159, 179 i 183.
linia nr 148 kursować będą trasą wydłużoną do Poznania Głównego z wjazdem pod oba terminale w Porcie Lotniczym Ławica,
Od godz. 16:00 wprowadzone zostaną następujące zmiany:

zawieszone zostanie funkcjonowanie wszystkich linii tramwajowych oraz następujących linii autobusowych: 146, 148, 152, 154, 156, 158, 160, 162, 163, 164, 166, 167, 168, 169, 171, 174, 175, 176, 177, 182, 184, 185, 186, 189, 190, 191, 193, 196, 198, 320, 321, 322, 911.
kurs linii nr 167 o godz. 15:42 z ronda Śródka zostaje zamieniony na kurs linii nr 911 do Biedruska,
do godz. 21:00 według świątecznego rozkładu jazdy funkcjonują linie nr 173, 178, 180, 194, 425.
bez ograniczeń według świątecznego rozkładu jazdy funkcjonują linie nr 348 i 727
o godz. 16:00 uruchomione zostaną linie nocne.

25 grudnia 2023 (poniedziałek, BOŻE NARODZENIE):

Obowiązywać będzie świąteczny rozkład jazdy z następującymi zmianami:

do godz. 12:00 funkcjonować będzie komunikacja nocna.

zawieszone przez cały dzień będą linie autobusowe nr: 145, 149, 157, 159, 179, 181, 183, 196,
od pierwszych kursów według świątecznego rozkładu jazdy funkcjonują linie autobusowe nr 348 i 727,
od godz. 8:00 według świątecznego rozkładu jazdy funkcjonują linie autobusowe nr: 156, 173, 178, 180, 186, 194, 425.
od godz. 12:00 według świątecznego rozkładu jazdy funkcjonują linie tramwajowe nr: 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 13, 15, 16, 17 i 18,
linie tramwajowe nr:11 i 14 oraz autobusowe nr: 167, 185 i 191 kursują od godz. 14:30,
od godz. 12:00 według świątecznego rozkładu jazdy funkcjonują linie autobusowe nr: 122,146, 148, 152, 154, 158, 160, 162, 163, 164, 166, 168, 169, 171, 174, 175, 176, 177, 182, 184, 189, 190, 193, 198, 320, 321, 322, 911,
linia nr 148 od godziny 12:00 do końca dnia funkcjonować będzie na wydłużonej trasie do Poznania Głównego oraz z wjazdem pod terminale Portu Lotniczego Poznań Ławica,
linia nr 184 kursuje bez obsługi przystanku Termy Maltańskie (z rozkładowymi kursami do ZOO),
W nocy z 25 na 26 grudnia komunikacja nocna funkcjonuje jak w pozostałe noce tj. co 60/120 minut do godz. 5:00, a po godz. 5:00 co 30/60 minut.

26 grudnia 2023 (wtorek, drugi dzień BOŻEGO NARODZENIA):

Obowiązywać będzie świąteczny rozkład jazdy bez ograniczeń. W nocy z 26 na 27 grudnia (wtorek/środa) komunikacja nocna funkcjonuje według rozkładu jazdy z niedzieli na poniedziałek (pozostałe noce według obowiązującego rozkładu jazdy)

Więcej na stronie ZTM.

 

KTO WYGRAŁ W POZNANIU? SĄ CZĘŚCIOWE WYNIKI

Wydarzenia

Dla Poznania PKW opublikowało już wyniki z 19,62% obwodów. (51 z 260). 

dane

Dane z 19,62% obwodów. (51 z 260), źródło: https://wybory.gov.pl

Gdyby wyniki się utrzymały na 10 mandatów najprawdopodobniej 5 przypadłoby KO, 2 PiS, 1 TD i 1 Lewicy. Nie ma pewności kto otrzymałby jeszcze jeden mandat. 

Z KO prowadzą obecnie Adam Szłapka, Marcin Bosacki, Renata Kierzek-Koperska, Franciszek Sterczewski i Marta Mazurek. Z PiS Szymon Szynkowski vel Sęk oraz Jadwiga Emilewicz, Ewa Schadler z TD natomiast z Lewicy Ueberhan Katarzyna.