W TEN WEEKEND DNI UŁANA

Wydarzenia

Planowane na 26-28 kwietnia br. 34. Dni Ułana w Poznaniu bogate będą w szereg przedsięwzięć, zarówno o charakterze militarnym, jak i religijnym i społecznym. Urozmaicą je także żołnierze z 12. WBOT, którzy zaprezentują sprzęt wojskowy i wezmą udział w pokazach dynamicznych.

POZNAŃ TESTUJE ELEKTRYCZNE AUTOBUSY

Wydarzenia

Elektryczny, bezemisyjny autobus eCitaro marki Mercedes będzie przez najbliższy tydzień jeździć w ramach testów na liniach 163 i 190.

- Dominującym trendem w dzisiejszej motoryzacji jest elektromobilność jako odpowiedź na rosnące zanieczyszczenie powietrza - mówi Wojciech Tulibacki, prezes poznańskiego MPK. - Co prawda od dawna kupujemy autobusy o najbardziej restrykcyjnej normie emisji spalin, ale chcemy być w zgodzie z obowiązującymi trendami. Kupiliśmy już 21 elektrycznych autobusów marki Solaris, które dotrą do nas niebawem, ale uważnie przyglądamy się temu co dzieje się w branży, bo jesteśmy otwarci na nowe technologie. Dlatego postanowiliśmy sprawdzić jak eCitaro sprawdza się w naszych warunkach eksploatacyjnych.

Testowany autobus ma 82 miejsca dla pasażerów, ładowarki USB, systemy bezpieczeństwa ESP, ASR i Asystent hamowania BAS oraz układ rekuperacji. Magazyn energii stanowią w nim baterie NMC o pojemności 243 kWh, firmy AKASOL, z układem chłodzenia. Zastosowano w eCitaro ładowanie typu plug-in. System sterowania klimatyzacją i ogrzewaniem pracuje w trybie w pełni zautomatyzowanym "całość zarządzana jest przez "inteligentny thermomanagement".

- Nasz autobus przeszedł wielomiesięczne testy związanie z zarządzeniem termiką i zużyciem energii w najbardziej surowych warunkach klimatycznych - mówi Alexander Skrzypczak, menedżer ds. kluczowych klientów w firmie EvoBus Polska. - Od Hiszpanii po Finlandię gdzie temperatury osiągały skrajne wartości, od +35 stopni do -10. Temperatura komfortu w przestrzeni pasażerskiej dobierana jest przez algorytm w zależności od temperatury zewnętrznej, a siła nadmuchu powietrza dostosowana jest do liczby pasażerów i stanu załadowania autobusu.

(źródło: poznan.pl)

KIEROWCA CIĘŻARÓWKI MIAŁ BLISKO 6 PROMILI. JECHAŁ DROGĄ EKSPRESOWĄ

Wydarzenia

Blisko 6 promili alkoholu w wydychanym powietrzu miał kierowca ciężarówki, jadący drogą ekspresową S8 w Łódzkiem.

Podkategorie