ROWEREM MIEJSKIM RÓWNIEŻ DO LUBONIA!

Wokół Poznania

Już za tydzień, 15 kwietnia, zostanie uruchomiony Luboński Rower Miejski. Do dyspozycji mieszkańców będą 4 stacje i 40 rowerów. Co ważne, dzięki porozumieniu obu miast na rowerach standardowych 3G będzie można się poruszać między Luboniem i Poznaniem.

"Cieszę się, że mieszkańcy naszego miasta będą mieli kolejny środek transportu publicznego do swojej dyspozycji. Początki prac nad rowerem miejskim w Luboniu sięgają roku 2015, kiedy aplikowaliśmy o dofinansowanie tego zadania ze środków zewnętrznych. Cztery stacje, które zostaną uruchomione w połowie kwietnia, to dobry początek systemu Lubońskiego Roweru Miejskiego" – mówi Małgorzata Machalska, Burmistrz Miasta Luboń. „Luboń jest pierwszą gminą powiatu poznańskiego, która zsynchronizuje rower miejski z miastem Poznań i będę się cieszyła, gdy z tego przykładu skorzystają w najbliższym czasie kolejne gminy” – dodaje.

System w Luboniu będzie kompatybilny z Poznańskim Rowerem Miejskim. Oznacza to, że wypożyczone w Poznaniu rowery standardowe 3G będzie można zwracać na stacjach w Luboniu i odwrotnie – rowery wypożyczone w Luboniu będzie można zwracać na stacjach 3G w Poznaniu.

„Mieszkańcy polskich aglomeracji jeżdżąc codziennie pomiędzy poszczególnymi miastami najchętniej zapomnieliby o dzielących je granicach. Zintegrowane systemu roweru miejskiego to doskonałe rozwiązanie. Użytkownik podróżujący na standardowym rowerze trzeciej generacji po prostu przejedzie do drugiego miasta i odda rower” – mówi Robert Lech, prezes Nextbike Polska.

System Lubońskiego Roweru Miejskiego będzie składał się z czterech stacji: Rondo Żabikowskie, Os. Lubonianka, Al. Jana Pawła II i Dworzec PKP. Będzie można na nich wypożyczyć 40 rowerów standardowych. Aby to zrobić, wystarczy mieć aktywne konto w systemie. Można wykorzystać już istniejące, np. z systemu Poznańskiego Roweru Miejskiego, lub założyć nowe poprzez stronę internetową RowerLubon.pl, aplikację mobilną lub terminal stacji rowerowej. Należy również wpłacić co najmniej 20 złotych opłaty inicjalnej.

Wypożyczenie jest bardzo łatwe. Na terminalu wystarczy wpisać numer telefonu i PIN do systemu, a także numer wypożyczanego roweru. Można będzie też skorzystać z aplikacji mobilnej, która dzięki skanowaniu kodu QR znacznie przyspiesza wypożyczenie. Potem należy wypiąć rower z zamka i można udać się w drogę. Rower można zwrócić wpinając na stacji 3G w Luboniu lub Poznaniu.

Pierwsze 20 minut każdego wypożyczenia będzie bezpłatne. Za wypożyczenie nieprzekraczające godziny zapłacimy 2 złote, a za drugą i każdą następną rozpoczętą godzinę po 4 zł. 

Rowery miejskie nie są w Luboniu nowością. Od września 2017 roku przy Dębieckiej 1 funkcjonuje stacja PRM Factory Poznań. To jedna ze stacji PRM, które zostały uruchomione dzięki współpracy Nextbike Polska z partnerem komercyjnym.

Sezon Lubońskiego Roweru Miejskiego potrwa do końca listopada.

GROZIŁ PREZYDENTOM. SĄ NOWE SZCZEGÓŁY.

Wokół Poznania

Wczoraj pisaliśmy o tym, że zatrzymano mężczyznę, który do prezydentów 10 miast (w tym naszego Jacka Jaśkowiaka) oraz Lecha Wałęsy wysłał przesyłki z pogróżkami. Dziś ponzaliśmy nowe informacje. 

MARKA SAMOCHODU WAŻNIEJSZA OD BEZPIECZEŃSTWA?

Wokół Poznania

Polscy kierowcy decydując się na zakup auta używanego biorą pod uwagę w pierwszej kolejności markę, model i cenę auta. Natomiast, tylko nieliczni kierują się wynikami testów bezpieczeństwa wybranych przez siebie modeli. Takie wnioski płyną z analizy danych zgromadzonych przez ekspertów AAA AUTO.

Niektóre nowe samochody niekoniecznie są bezpieczniejsze w standardowym wyposażeniu niż starsze modele, a wiele używanych samochodów ocenianych jest pod względem bezpieczeństwa naprawdę dobrze. Szukając używanego samochodu, trzeba zwrócić uwagę na auta wyposażone w kluczowe technologie bezpieczeństwa, takie jak: kurtyny powietrzne, ABS, system kontroli trakcji ASR czy system stabilizacji ESP.

„Kierowcy w większości wybierają auta używane na podstawie ich wyglądu zewnętrznego i ceny, rzadko posiłkując się wynikami testów bezpieczeństwa, które powinny być brane pod uwagę obok marki i modelu. Istnieje wiele modeli używanych aut, które zapewniają odpowiedni poziom bezpieczeństwa, w niektórych przypadkach nawet większy niż auta nowe, a do tego nie kosztują fortunę” – powiedziała Karolina Topolova, Dyrektor Generalna AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO.

Eksperci AAA AUTO wzięli pod lupę wyniki testów aut sprzed 10 lat przeprowadzonych przez Euro NCAP, niezależną organizację oceniającą bezpieczeństwo pojazdów, a także ranking najczęściej sprzedawanych aut używanych w 2018 roku w polskich oddziałach AAA AUTO, których średnia wieku wynosi 11 lat, co odpowiada średniej wieku samochodów poruszających sie po polskich drogach. Okazuje się, że wśród aut, które najlepiej wypadły w testach bezpieczeństwa w 2008 roku znalazły się samochody zajmujące dalsze miejsca wśród preferencji polskich kierowców, m.in. Honda Accord, Opel Insignia czy Renault Megane.

 

SZUKASZ SAMOCHODU? ZOBACZ JAKIE SĄ NAJCZĘŚCIEJ SPRZEDAWANE!

Wokół Poznania

Według miesięcznego raportu AAA AUTO opartego na analizie danych dotyczących sprzedaży aut używanych w komisach, na stronach internetowych oraz u dealerów samochodów używanych, w styczniu 2018 roku w Polsce pojawiło się 257.284 ofert sprzedaży samochodów używanych, czyli o niemal 61.000 więcej ofert niż w grudniu 2017 roku.

Najpopularniejszym modelem oferowanym na sprzedaż w styczniu 2018 roku był Opel Astra. Preferencje Polaków w tym zakresie nie zmieniły się od 2017 roku. Najwięcej ofert prezentowało samochody z silnikami diesla, benzynowym oraz LPG. Podobnie było w roku 2017, chociaż wyraźnie wzrósł udział aut z silnikami benzynowymi - 30 proc. więcej, oraz LPG – 23 proc. więcej.

Mediana ceny samochodu używanego w styczniu 2018: 16 900 PLN

Mediana przebiegu w styczniu 2018: 175 000 km

Mediana roczniku w styczniu 2018: 11 lat

W styczniu 2018 roku oferowano do sprzedaży samochody używane nieco starsze niż w grudniu 2017 roku. Mediana wieku samochodów używanych w styczniu 2018 roku w Polsce wynosiła 11 lat, podczas gdy w grudniu 2017 wynosiła 10,9 lat. Równocześnie w styczniu 2018 roku oferowano do sprzedaży samochody tańsze i z niższym przebiegiem niż w roku poprzednim. Mediana ceny wynosiła w styczniu tego roku 16 900 PLN, podczas gdy w grudniu 2017 roku miała wartość 17 500 PLN. Jeśli chodzi o medianę przebiegu – w styczniu 2018 wynosiła 175 000 km, a w grudniu 2017 roku – 178 000 km. Najwięcej ofert sprzedaży samochodów używanych w styczniu br. pojawiło się w województwie mazowieckim (42.074 ofert), a najmniej w województwie opolskim (4.197 ofert).

10 modeli aut używanych najczęściej ogłaszanych do sprzedaży w styczniu 2018 roku:

 

1. Opel Astra (1 miejsce w grudniu 2017 roku)
2. Volkswagen Passat (2 miejsce grudniu 2017 roku)
3. BMW 3 (4 miejsce w grudniu 2017 roku)
4. Ford Focus (6 miejsce w grudniu 2017 roku)
5. Audi A4 (3 miejsce w grudniu 2017 roku)
6. Volkswagen Golf (5 miejsce w grudniu 2017 roku)
7. Ford Mondeo (7 miejsce w grudniu 2017 roku)
8. BMW 5 (8 miejsce w grudniu 2017 roku)
9. Skoda Octavia (9 miejsce w grudniu 2017 roku)
10. Audi A6 (10 miejsce w grudniu 2017 roku)