JACEK JAŚKOWIAK NAJLEPSZYM PREZYDENTEM MIASTA W POLSCE

Polityka

Poznań został najlepszą gminą w Polsce w swojej kategorii w prestiżowym rankingu Dziennika Gazety Prawnej. Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta po raz kolejny zdobył tytuł najlepszego włodarza. Stolica Wielkopolski dostała też wyróżnienia - tytuły "Lidera dobrych praktyk" za Zaułek rzemiosła oraz organizację panelu obywatelskiego.

RZĄD UCHWALIŁ WSPARCIE DLA SENIORÓW

Polityka

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził gminę Świercze w województwie mazowieckim. Szef rządu podczas spotkania w Klubie Senior+ podkreślił, że rząd nieustannie będzie działał na rzecz poprawienia wysokości emerytur w Polsce. Dodał również, że jest to czas na państwo, które wypracowuje nowe dochody, po to, aby móc przeznaczyć je na wsparcie dla tych, którzy tego najbardziej potrzebują.

RZĄD CHCE POMÓC KREDYTOBIORCOM

Polityka

W wyniku agresji Rosji na Ukrainę oraz celowej rosyjskiej polityki utrzymywania wysokich cen ropy i gazu, cała Europa zmaga się z wysoką inflacją, zwaną „putinflacją”. Jednym ze skutków tej sytuacji są wyższe stopy procentowe i zwiększone raty kredytów. Rząd dostrzega te problemy i chce zapewnić wsparcie dla rodzin posiadających kredyty hipoteczne w złotych. To m.in. „wakacje kredytowe” i dopłaty do rat. Taką pomoc będzie mogło otrzymać ok. 2 mln rodzin. Szczegóły rozwiązań przedstawił premier Mateusz Morawiecki podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

J.JAŚKOWIAK POPIERA DZIAŁANIA CK ZAMEK I SPRAWDZANIE PASZPORTÓW COVIDOWYCH

Polityka

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak poparł decyzję Centrum Kultury Zamek, które ograniczy udział w organizowanych tam wydarzeniach do osób z paszportem covidowym albo negatywnym wynikiem testu. Jego zdaniem, władze kraju powinny pilnie wdrożyć rozwiązania hamujące rozwój pandemii.

CHCĄ SKRÓCENIA GODZIN PRACY DO 7. ZBIERAJĄ PODPISY POD USTAWĄ.

Polityka

W dniu 11 maja 2018 r. pod pomnikiem Starego Marycha Partia Razem rozpoczęła zbieranie w Poznaniu podpisów pod obywatelskim projektem ustawy “Pracujmy krócej!”. Projekt skraca w ciągu trzech lat normy czasu pracy z 40 do 35 godzin, z domyślnym 7-godzinnym dniem pracy bez obniżki wynagrodzeń. Projekt pozostawia możliwość utrzymania zmian po 8 godzin przy jednoczesnym nie przekraczaniu tygodniowego czasu pracy wynoszącego 35 godzin.

W XXI rozwijamy się szybciej niż kiedykolwiek, a nowe technologie pozwalają nam produkować więcej i szybciej - wskazuje Dorota Koszal z poznańskiego okręgu Partii Razem. - Mimo tego pod względem liczby przepracowanych godzin zajmujemy drugie miejsce w całej Unii Europejskiej, a piąte na świecie. Średni tygodniowy czas pracy wynosi w Polsce 45 godzin.

Według badań Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju z 2015 roku pod względem liczby przepracowanych godzin zajmujemy drugie miejsce w całej Unii Europejskiej, a piąte na świecie, raport Kantar Millward Brown dla Work Service z 2017 r. wskazuje, że średni tygodniowy czas pracy wynosi w Polsce 45 godzin. Według danych GUS-u w 2015 roku prawie 15 proc. Polaków pracowało powyżej 50 godzin tygodniowo

Ustawa miałaby skrócić wymiar pełnego etatu tak, żeby krócej pracowały również osoby, wobec których już teraz naruszane są normy z Kodeksu Pracy i które pracują w nadgodzinach bez dodatkowego wynagrodzenia.

Jak wskazuje Jakub Skurzyński z Partii Razem, projekt Pracujmy Krócej jest skierowany głównie do pracownic i pracowników - to ich los należy w Polsce poprawić. Skrócenie czasu pracy chroni ich zdrowie, daje więcej czasu na spędzenie z rodziną, rozwój osobisty czy aktywność w lokalnej społeczności.

Działaczki i działacze Partii Razem będą zbierać podpisy na ulicach Poznania i Wielkopolski. Będzie można ich spotkać i podpisać się pod projektem na Półwiejskiej. Sam projekt ustawy wraz z uzasadnieniem oraz wzór karty na podpisy znajduje się na stronie pracujmykrocej.pl.

T. DZIUBA: TRZEBA WYBUDOWAĆ NOWOCZESNE OBIEKTY DLA ZINTEGROWANEGO POZNAŃSKIEGO SZPITALA KLINICZNEGO

Polityka

Portal Fronda.pl opublikował rozmowę z posłem Tadeuszem Dziubą, której głównym tematem jest planowana reforma tzw. sieć szpitali. Jak czytamy: - Zgodnie z projektem ustawy, wszystkie szpitale podległe uczelniom medycznym tzw. szpitale kliniczne weszły do sieci szpitali i będą miały zagwarantowane finansowanie świadczeń medycznych w zakresie wszystkich profili leczenia szpitalnego. Finansowanie będzie miało formę ryczałtu.