WYBORY SAMORZĄDOWE BĘDĄ PRZESUNIĘTE?

Polityka

Jeżeli większość w Sejmie będzie wokół tego zbudowana, wtedy będziemy przekonywać prezydenta” – mówił w Rozmowie w południe w RMF FM rzecznik rządu Piotr Müller, pytany o sprawę zmiany terminu wyborów samorządowych. „Samą kadencyjność określa ustawa, a nie konstytucja” – podkreślił gość Rocha Kowalskiego.

J.JAŚKOWIAK POPIERA DZIAŁANIA CK ZAMEK I SPRAWDZANIE PASZPORTÓW COVIDOWYCH

Polityka

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak poparł decyzję Centrum Kultury Zamek, które ograniczy udział w organizowanych tam wydarzeniach do osób z paszportem covidowym albo negatywnym wynikiem testu. Jego zdaniem, władze kraju powinny pilnie wdrożyć rozwiązania hamujące rozwój pandemii.

CHCĄ SKRÓCENIA GODZIN PRACY DO 7. ZBIERAJĄ PODPISY POD USTAWĄ.

Polityka

W dniu 11 maja 2018 r. pod pomnikiem Starego Marycha Partia Razem rozpoczęła zbieranie w Poznaniu podpisów pod obywatelskim projektem ustawy “Pracujmy krócej!”. Projekt skraca w ciągu trzech lat normy czasu pracy z 40 do 35 godzin, z domyślnym 7-godzinnym dniem pracy bez obniżki wynagrodzeń. Projekt pozostawia możliwość utrzymania zmian po 8 godzin przy jednoczesnym nie przekraczaniu tygodniowego czasu pracy wynoszącego 35 godzin.

W XXI rozwijamy się szybciej niż kiedykolwiek, a nowe technologie pozwalają nam produkować więcej i szybciej - wskazuje Dorota Koszal z poznańskiego okręgu Partii Razem. - Mimo tego pod względem liczby przepracowanych godzin zajmujemy drugie miejsce w całej Unii Europejskiej, a piąte na świecie. Średni tygodniowy czas pracy wynosi w Polsce 45 godzin.

Według badań Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju z 2015 roku pod względem liczby przepracowanych godzin zajmujemy drugie miejsce w całej Unii Europejskiej, a piąte na świecie, raport Kantar Millward Brown dla Work Service z 2017 r. wskazuje, że średni tygodniowy czas pracy wynosi w Polsce 45 godzin. Według danych GUS-u w 2015 roku prawie 15 proc. Polaków pracowało powyżej 50 godzin tygodniowo

Ustawa miałaby skrócić wymiar pełnego etatu tak, żeby krócej pracowały również osoby, wobec których już teraz naruszane są normy z Kodeksu Pracy i które pracują w nadgodzinach bez dodatkowego wynagrodzenia.

Jak wskazuje Jakub Skurzyński z Partii Razem, projekt Pracujmy Krócej jest skierowany głównie do pracownic i pracowników - to ich los należy w Polsce poprawić. Skrócenie czasu pracy chroni ich zdrowie, daje więcej czasu na spędzenie z rodziną, rozwój osobisty czy aktywność w lokalnej społeczności.

Działaczki i działacze Partii Razem będą zbierać podpisy na ulicach Poznania i Wielkopolski. Będzie można ich spotkać i podpisać się pod projektem na Półwiejskiej. Sam projekt ustawy wraz z uzasadnieniem oraz wzór karty na podpisy znajduje się na stronie pracujmykrocej.pl.

T. DZIUBA: TRZEBA WYBUDOWAĆ NOWOCZESNE OBIEKTY DLA ZINTEGROWANEGO POZNAŃSKIEGO SZPITALA KLINICZNEGO

Polityka

Portal Fronda.pl opublikował rozmowę z posłem Tadeuszem Dziubą, której głównym tematem jest planowana reforma tzw. sieć szpitali. Jak czytamy: - Zgodnie z projektem ustawy, wszystkie szpitale podległe uczelniom medycznym tzw. szpitale kliniczne weszły do sieci szpitali i będą miały zagwarantowane finansowanie świadczeń medycznych w zakresie wszystkich profili leczenia szpitalnego. Finansowanie będzie miało formę ryczałtu.