P.HINC: UPŁYWAJĄCA PREZYDENTURA NIE ZAPISAŁA SIĘ NICZYM WARTYM ODNOTOWANIA
Od dzisiaj do piątku będziemy codziennie publikować odpowiedzi kandydatów na prezydenta Poznania na zadane przez nas pytania. Wszystkich prosiliśmy o 2-3 zdaniowe wypowiedzi. Poniżej część I i odpowiedzi na pytania Przemysława Jakuba Hinca, kandydata Kukiz 15.
1. Gdyby mógł Pan zmienić jedną rzecz w Poznaniu która została zbudowana/wykonana/odbyła się w ostatnich czterech latach - co by to było?
Na pewno starałbym się zapobiec stracie Festiwalu Transatlantyk. Nie porzuciłbym projektu PeSTki. Nie rozryłbym Świętego Marcina i zrealizowałbym przebudowę Ronda Rataje. Tak naprawdę jednak upływająca prezydentura nie zapisała się niczym wartym odnotowania w annałach historii Poznania.
2. Nowa hala lekkoatletyczna, nowa hala koncertowo - sportowa, a może gruntowny remont Areny - co Pana zdaniem jest w Poznaniu priorytetem?
Hala widowiskowa Arena, jak już wiemy, zostanie wyremontowana przez zależne od miasta MTP za około 45 mln. złotych. Ten obiekt jest ważny dla miasta i jego mieszkańców, zapisał się już w historii. Oczywiście po modernizacji będzie tam miejsce tylko dla 6 tys. osób. To nie jest zbyt wiele i z pewnością nie będzie w niej można organizować dużych imprez sportowych lub koncertów. Jednak koszt budowy nowej hali widowiskowo – sportowej jest bardzo wysoki i może wynieść nawet 350 mln. Bez pewności pozyskania zewnętrznego finansowania (z budżetu centralnego i ze środków UE) na jej budowę, nie podejmę tego tematu. Lepiej za tę kwotę zbudować lokale socjalne i komunalne, w których ubożsi poznaniacy znajdą dach nad głową.
3. Tramwaj na Kopernika, Dębinę, na Ratajczaka a może do kampusu Morasko - która trasa tramwajowa (poza oczywistym tramwajem na Naramowice) jest dla Pana priorytetem?
Chciałbym reaktywować ideę Poznańskiego Szybkiego Tramwaju. Ten projekt komunikacyjny sprawdził się znakomicie i mieszkańcy Piątkowa w ciągu ok. 15 minut mogą dojechać do centrum. Dlatego jego porzucenie przez poprzednich prezydentów uważam za ogromny błąd. Chciałbym przygotować dokumentację pod rozbudowę istniejącej linii od Dworca Zachodniego przez Łazarz, Górczyn i dalej do os. Kopernika i drugiej od Dworca Głównego PKP przez Wolne Tory, Dębinę do Starołęki. Powinniśmy też przedłużyć linię z Miłostowa do Antoninka i dalej do Swarzędza, bo to się po prostu ekonomicznie opłaca. Konieczne jest też stworzenie systemu tramwajowych bypassów, by można było ominąć wypadek, awarię, remont torów.
4. Na co Pana zdaniem powinny władze miasta i województwa szczególnie zwracać uwagę czy podkreślać przy okazji 100 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego?
Powinno powstać, proponowane przeze mnie w programie wyborczym, Muzeum Poznańskich/Wielkopolskich Victorii – powstania z 1806 r., które dało nam hymn narodowy, Powstania Wielkopolskiego, które wybuchło 27 grudnia 1918 r. i pozwoliło dołączyć Wielkopolskę do pozostałych ziem Polski i Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 r. To byłby prawdziwy pomnik i hołd oddany naszym bohaterom. Muzeum powinno być nowoczesne, multimedialne i interaktywne podobnie jak Muzeum Powstania Warszawskiego i ICHOT. Poza tym obowiązkowo powinny zostać zinwentaryzowane groby powstańcze i objęte opieką, a miejsca walk i męczeństwa powinny być oznaczone mosiężnym wieńcem laurowym. W każdym miejscu istotnym dla tradycji, kultury, przy pomnikach i ważnych budynkach powinny być oznaczenia kodem QR, gdzie każdy po wgraniu bezpłatnej aplikacji mógłby otrzymać informację graficzną, tekstową i dźwiękową o oglądanym obiekcie.
5. Którą wielkopolską potrawę najbardziej Pan lubi?
Eintopf, plyndze i pyry z gzikiem, a na deser andruty kaliskie. A na Św. Marcina oczywiście Rogale Marcińskie.