POZNAŃSKI ANIMATOR BĘDZIE NOMINOWAŁ DO STATUETEK OSCARA

Kultura i styl

300 animacji z całego świata, koncerty, warsztaty, premiery filmowe i program dla dzieci, a to wszystko pod znakiem filmu animowanego. Dziś rusza 10. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator. W tym roku po raz pierwszy festiwal będzie nominował filmy do nagrody Oscara.

Jubileuszowa edycja będzie wyjątkowa pod wieloma względami. Amerykańska Akademia Filmowa przyznała festiwalowi status umożliwiający kwalifikację filmów do statuetki Oscara w kategorii Animowany Film Krótkometrażowy. Po drugie, w tym roku Polska świętuje 70- lecie animacji. Z tej okazji w ramach festiwalu zaprezentowane zostaną m.in. filmy, które w czasach PRL nie zostały zaprezentowane szerszej publiczności ze względu na cenzurę oraz produkcje z muzyką Krzysztofa Pendereckiego. 

Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest polityka w animacji. Temat ten przedstawiony zostanie nie tylko w formie animacji i retrospektyw ale i konferencji. W trakcie naukowej dysputy poruszone będą tematy animacji w krajach islamskich, animacje kobiet w „męskim” świecie kinematografii czy politycznej codzienności przedstawionej za pomocą animacji. Pokazy filmowe oraz wydarzenia festiwalowe odbywać się będą w kilku miejscach, m.in. w Kinie Muza, CK Zamek, Uniwersytet Artystyczny. Klub festiwalowy zlokalizowany będzie w Parku Wieniawskiego. 

W ramach pokazów konkursowych wyświetlonych zostanie kilkadziesiąt filmów animowanych, krótko- i długometrażowych z całego świata. Produkcje powalczą o statuetkę Pegaza, przyznane będą również nagrody dodatkowe i specjalne. 

Udział w tegorocznym 10. Animatorze zapowiedziało grono przedstawicieli świata filmu, m.in. David Silverman, laureat nagrody Emmy, współtwórca „Simpsonów” oraz Mike Johnson, reżyser „Gnijącej Panny Młodej”. 

Animator został doceniony również na polskiej ziemi. Polski Instytut Sztuki Filmowej nominował poznański festiwal w kategorii Krajowe wydarzenie filmowe do 10. edycji nagród PISF. Zwycięzców poznamy we wrześniu podczas 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. 

MUZEA W POZNANIU. DO KTÓRYCH MOŻNA SIĘ WYBRAĆ ZA DARMO?

Kultura i styl

Niedawno informowaliśmy na naszym portalu o wyróżnieniu Poznania przez The Guardian jako jedno z dziesięciu najciekawszych miejsc na krótkie zimowe wczasy. Brytyjscy dziennikarze wspomnieli przede wszystkim o Starym Rynku i fantastycznych knajpkach w centrum miasta. Pominęli natomiast muzea, a i tymi stolica Wielkopolski może kusić, zwłaszcza, gdy można odwiedzić je za darmo.

CO DALEJ Z TEATREM STREFA CISZY? DOSTALI WYPOWIEDZENIE OD ZKZL

Kultura i styl

Teatr Strefa Ciszy musi opuścić swoją dotychczasową siedzibę przy ulicy Grunwaldzkiej 55. Dostał wypowiedzenie umowy, które opublikował na swoim Facebooku. Obiekt wraca pod kuratelę Uniwersytetu Medycznego, a Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych, zaproponował dla teatru dwa inne miejsca. Co z założeniami by teatr przeniósł się do budynku Kina Olimpia?

CZAS UPORZĄDKOWAĆ FACEBOOKA

Kultura i styl

Obecność w nowych mediach jest teraz koniecznością  - mówi nam Judyta Zajbert, specjalista ds. marketingu internetowego z firmy BlueSky System. A my w pełni zgadzając się z tą tezą zapraszamy do lektury artykułu o tym, jak korzystanie z Facebooka może być czymś więcej, niż tylko patrzeniem na zdjęcia naszych znajomych.