TRWA WIELKA KONFERENCJA W POZNANIU
Barack Obama, Francis Fukuyama, Anna Lembke czy Olga Tokarczuk - do Poznania znów przyjechali wybitni intelektualiści, politycy, biznesmeni i naukowcy z całego świata. Rozpoczął się Impact'25
To już dziesiąta, jubileuszowa edycja tego niezwykłego kongresu. Przez dwa dni - 14 i 15 maja - ponad 6 tysięcy jego uczestników będzie dyskutować o najważniejszych wyzwaniach i trendach związanych z technologią, biznesem i innowacjami. W tym roku wśród gości znalazło się wiele znanych osobistości - w tym Barack Obama, były prezydent USA, politolodzy Francis Fukuyama i Iwan Krastew, Timothy Snyder - znany historyk, John Kerry - były sekretarz stanu USA (w latach 2013-2017), a także Anda Rottenberg - krytyczka sztuki, Anna Lembke - psychiatra i autorka bestsellerów oraz Ricardo Hausmann - ekonomista.
- Witam w Poznaniu, stolicy Wielkopolski, regionie aktywnych ludzi - tu na Międzynarodowych Targach Poznańskich, które są bez wątpienia jednym z najlepszych w Europie miejsc spotkań i wymiany myśli - mówił Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego. - Impact'25 to wydarzenie bogate w treści - zadajemy dziś sobie wiele pytań o przyszłość Unii Europejskiej oraz świata i chcemy rozmawiać o stojących przed nami wyzwaniach.
Podczas pierwszego dnia kongresu Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, wziął udział m.in. w panelu "Na styku zmian - jak budować bezpieczeństwo i przyszłość w świecie napięć". O trudnej sytuacji geopolitycznej rozmawiał z Matthew Dussem, wiceprezesem Centrum Polityki Międzynarodowej, Carmen Claudín, pracownikiem naukowym Centrum Spraw Międzynarodowych w Barcelonie, płk. Jesse G. Chace, dowódcą U.S. Army Garrison Poland oraz Ivanem Vejvodą, dyrektorem ds. przyszłości Europy w Institute for Human Sciences. Dyskutowano o tym, jak zbudować bezpieczną przyszłość dla kolejnych pokoleń?
- Budowanie schronów jest trudnym zadaniem, ale jeszcze trudniejszym jest zmiana podejścia młodych ludzi do obrony kraju - mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Gdyby spytać młodych mieszkańców państw bałtyckich o to, co zrobiliby w przypadku ataku Rosji na ich kraj, okazuje się, że odpowiedź często brzmi: "ucieklibyśmy". Trzeba zmienić ten sposób myślenia, przypomnieć im, że żołnierz to ktoś, kto broni swojego kraju, również dla przyszłych pokoleń. Wyjaśnić, dlaczego trzeba walczyć. Taka zmiana myślenia nie stanie się jednak z dnia na dzień. To proces, który trzeba rozpocząć już teraz.
Wśród kluczowych mówców tegorocznego kongresu jest m.in. Barack Obama, który w 2008 roku został wybrany na 44. prezydenta Stanów Zjednoczonych, zdobywając więcej głosów niż jakikolwiek kandydat w historii, a funkcję tę sprawował przez dwie kadencje. W czasach wielkich wyzwań i zmian jego przywództwo przyczyniło się do wzmocnienia gospodarki i zmniejszenia nierówności społecznych w USA. Poznań odwiedził również Francis Yoshihiro Fukuyama - amerykański politolog, ekonomista polityczny i pisarz, którego najbardziej znaną książką jest "Koniec historii i ostatni człowiek". W stolicy Wielkopolski będzie dyskutował o liberalizmie i demokracji w niespokojnych czasach.
/poznan.pl/
Przeczytaj poprzedni artykuł!
FESTYN RODZINNY I MARSZ DLA ŻYCIA
