ŁADOWARKI NA DWORCACH W WIELKOPOLSCE
Pasażerowie dwóch kolejnych dworców mogą korzystać z nowoczesnych stref usług. Na dworcach w Chodzieży i Palędziu uruchomiono automaty z przekąskami, kawą i miejscem do ładowania telefonów.
Na obu stacjach od niedawna można korzystać z dodatkowych udogodnień, dzięki urządzeniom zainstalowanym na dworcach. W obiektach pojawiły się ustawione tuż obok siebie nowe urządzenia, takie jak: biletomat, automat z napojami i przekąskami oraz ładowarka do urządzeń mobilnych. W Palędziu pasażerowie mogą także korzystać z paczkomatu, już niedługo taki urządzenie pojawi się także na dworcu w Chodzieży. Z podobnego pakietu usług korzystają już także pasażerowie innych dworców w województwie, w tym w Kaliszu, Wrześni, Nowym Tomyślu, Rawiczu i Kościanie. Działania te, realizowane przez Polskie Koleje Państwowe, mają na celu polepszenie usług skierowanych do pasażerów. W zakres stref w różnych lokalizacjach wchodzą m.in. biletomaty, automaty z napojami i przekąskami, stanowiska do ładowania urządzeń mobilnych, bankomaty oraz paczkomaty. Dworzec kolejowy w Chodzieży obsługuje pasażerów pociągów dalekobieżnych PKP Intercity poruszających się m.in. na trasach z Przemyśla, Katowic i Wrocławia do Ustki, Kołobrzegu i Piły, a także pociągów regionalnych POLREGIO i Kolei Wielkopolskich do Krzyża, Piły i Poznania. Zgodnie z danymi Urzędu Transportu Kolejowego, w 2023 roku stacja w Chodzieży obsługiwała średnio od 700 do 1000 pasażerów na dobę i zatrzymywało się na niej 41 pociągów dziennie. Natomiast na stacji Palędzie codziennie zatrzymywały się 34 pociągi i korzystało z nich średnio 1,4 tys. pasażerów na dobę. Stacja ta to waży punkt aglomeracji poznańskiej, z której pasażerowie pociągami regionalnymi POLREGIO i Kolei Wielkopolskich docierają nie tylko do Poznania, ale także do Zbąszynka, Konina, Zielonej Góry czy Opalenicy.
– Naszym celem jest, aby każdy dworzec był nie tylko punktem przesiadkowym, ale również miejscem, w którym pasażer może komfortowo spędzić czas, skorzystać z niezbędnych usług i poczuć się zaopiekowany – podkreśla Andrzej Bułczyński, członek zarządu PKP S.A. ds. nieruchomości.
Warto przypomnieć, że oba dworce zostały zmodernizowane i są przestrzeniami komfortowymi i przyjaznymi dla pasażerów. Dworzec w Chodzieży został zmodernizowany w 2013 r., a w ramach inwestycji wymieniona i wzmocniona została konstrukcja oraz pokrycie dachu, budynek został ocieplony, elewacja otrzymała nowy tynk, a piętro budynku przesłoniła czerwona ażurowa balustrada. Także wnętrze budynku przeszło kapitalny remont. Z nowego obiektu bez przeszkód mogą korzystać osoby z niepełnosprawnościami. Na parterze dworca znajduje się lokal wynajmowany przez ZUS. Natomiast na piętrze znajduje się przestrzeń wynajęta przez Urząd Miasta Chodzież, w której znajduje się m.in. klub seniora.
Nowoczesną i komfortową przestrzenią jest także dworzec w Palędziu, którego przebudowa zakończyła się w marcu br. W ramach inwestycji renowację przeszła elewacja budynku wraz detalami architektonicznymi. Na szczycie elewacji od strony miasta, tuż pod zadaszeniem pojawił się nowy zegar, a stolarka okienna i drzwiowa została odtworzona na wzór historycznej. Metamorfozę przeszło wnętrze dworca. Na parterze budynku znajduje się poczekalnia dla podróżnych oraz toalety. Na dworcu znajdują się też pomieszczenia komercyjne. Na dworcu znajdują się też pomieszczenia dla najemców komercyjnych oraz powierzchnia dla gminy Dopiewo. Istotnym elementem inwestycji było także dostosowanie budynku do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i o ograniczonej mobilności. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom technicznym dworzec stał się niskoemisyjny i energooszczędny. Przebudowane zostało także najbliższe otoczenie dworca.
Przeczytaj poprzedni artykuł!
DZISIEJSZE REMONTY W POZNANIU
