LEPSZA POLSKA NOWOCZESNA?
Przed tygodniem ruszyła w internecie platforma o nazwie „Lepsza Polska” stworzona przez partię Nowoczesna. W założeniach ten twór ma połączyć w jednej sieci, ekspertów z całej Polski, by jak piszą autorzy stworzyć wizję naszego kraju po rządach PO i PiS.
Sieć
„Myślę, że łączy nas niezadowolenie z kierunku, w którym zmierza Polska i pragnienie, by zaproponować alternatywny, znacznie lepszy model jej rozwoju. Dlatego celem sieci jest opracowanie planu działania dla Polski po rządach PO i PiS.” pisze do sympatyków Nowoczesnej Paweł Rabiej członek zarządu Nowoczesna, koordynator konsultacji społecznych i prac programowych.
Pierwsze wrażenie po zapoznaniu się z opisem przedsięwzięcia może budzić podejrzenia co do celu utworzenia takiej sieci. Często w polityce bywa tak, że pod postacią thinktanków rodzą się różnego rodzaju młodzieżówki. Albo też miejsca pracy dla tych polityków, którym nie poszczęściło się w wyborach. To co przemawia za projektem Nowoczesnej, to obietnica działalności na zasadzie wolontariatu eksperckiego. Co oznacza, że w sieci eksperckiej nie będzie miejsc pracy, a to może, choć oczywiście nie musi, odstraszyć „kolesi” którzy zaangażowaliby się, gdyby coś z tego mieli. A tak dla Polski to myśleć im się nie chce.
10 obszarów
„W jej ramach będziemy pracować w 10 obszarach tematycznych i kilkudziesięciu podobszarach – analizując w nich stan faktyczny i prawny, prowadząc konsultacje i spotkania – i formułując na ich podstawie założenia modernizacyjnych polityk publicznych. Horyzont prac programowych został pomyślany na co najmniej dwa lata.” zdradza dalej Rabiej.
Obszarami, którymi chcą zająć się politycy Nowoczesnej wraz z cywilnymi ekspertami to państwo i jego instytucje, obywatele i samorząd, gospodarka i przedsiębiorczość, pomoc rodzinna i społeczna, zdrowie i profilaktyka połączone z ekologią oraz ochroną środowiska, kultura i media, edukacja i nauka, cyfryzacja i technologie, obronność i bezpieczeństwo wewnętrzne, relacje międzynarodowe i Unia Europejska.
Eksperci, czy też sympatycy projektu, aby się zaangażować muszą zdradzić jakie posiadają wykształcenie, którymi z obszarów chcieliby się zająć oraz jaką funkcję chcieliby wykonywać w ramach pracy nad wybranym przez siebie obszarem.
Na projekt Nowoczesnej warto zwrócić uwagę z jednej ale bardzo znaczącej przyczyny. Jeśli intencje twórców sieci eksperckiej są szczere, to będzie to pierwsza w Polsce próba stworzenia prawdziwie oddolnego, obywatelskiego ruchu na rzecz zmodernizowania państwa w sposób, który wybiorą sobie sami Polacy, a nie polityczni dysydenci. Jednakże, klęska tego projektu może obnażyć sztuczność partii Ryszarda Petru. Dopiero po efektach tego przedsięwzięcia dowiemy się, czy mamy do czynienia z genialnym pomysłem, czy pocałunkiem śmierci, który powstał na własne życzenie nowoczesnej partii.