BĘDZIE REMONT PALMIARNI
Miasto pozyskało z Banku Gospodarstwa Krajowego pieniądze na preferencyjnych warunkach na przebudowę Palmiarni Poznańskiej. Obiekt przyciągający wielu zwiedzających wymaga przebudowy ze względu na zły stan techniczny. Celem inwestycji jest zachowanie wyjątkowej kolekcji roślin i poprawa komfortu zwiedzania tego wyjątkowego miejsca.
- Na początku tego roku Miasto informowało, że mieszcząca się w parku Wilsona Poznańska Palmiarnia wymaga przebudowy. Szukaliśmy finansowania zewnętrznego tej inwestycji i efektem jest podpisanie umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Aby otrzymać pożyczkę, należało spełnić wymagające warunki związane z kryterium efektywności energetycznej. Pozyskana kwota pokryje ok. 90 procent kosztów inwestycji. Co istotne wsparcie z BGK dla Palmiarni to jedno z największych w Polsce projektów współfinansowanych z KPO. Pożyczka została udzielona na preferencyjnych warunkach - oprocentowanie wynosi 1 procent rocznie - podkreśla Natalia Weremczuk, zastępczyni prezydenta Poznania. - Dzięki temu za kilka lat unikatowy w skali kraju i Europy zbiór roślin będzie można oglądać w odnowionym obiekcie - dodaje.
Finansowanie pochodzi ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) wspierających zieloną transformację miast. Pozyskano blisko 163 miliony zł, a wartość całej inwestycji to 203 mln zł.
Przewidziane jest dostosowanie palmiarni do obecnie funkcjonujących przepisów oraz technologii i standardów stosowanych w podobnych tego typu kompleksach w Polsce i Europie, co poprawi atrakcyjność całego obiektu dla mieszkańców i turystów. Uwzględnione zostaną także wymogi dostępności dla osób z niepełnosprawnościami.
Wymiana oszklenia pawilonów wystawienniczych poprawi dostęp światła naturalnego, przy jednoczesnym zmniejszeniu energochłonności budynku, co z kolei przełoży się na oszczędności w kosztach utrzymania. Ponadto plan zmian obejmuje przebudowę wejścia głównego, a także rozbiórkę i budowę na nowo kawiarni oraz budynku akwarium z wielkokubaturowymi zbiornikami, w których możliwe będzie eksponowanie m.in. dużych ryb rzecznych z Ameryki Południowej. Przewiduje się również rewitalizację zieleni wokół palmiarni. Istotne będą rozwiązania z zakresu tzw. błękitno-zielonej infrastruktury, czyli sprzyjające retencji poprzez odpowiedni dobór roślin i posadzenie ich w gruncie o zwiększonej przepuszczalności.
Więcej na stronie PIM.
Przeczytaj poprzedni artykuł!
ROZLICZ PIT W POZNANIU
