O CO CHODZI ROLNIKOM?

https://www.facebook.com/pages/Protest-przeciwko-budowie-kopalni-odkrywkowej-Miejska-G%C3%B3rka-Poniec-Krobia/228156280600247?fref=ts
Obecnie w kraju występuje zjawisko nasilających się protestów rolniczych. Jak zaznaczają, wiele z postulatów dotyczy całego społeczeństwa. W szczególności, gdy mowa o kwestiach bezpieczeństwa, żywności, rozwoju gospodarki, ziemi czy bezpośredniej sprzedaży.
- Dziś jesteśmy uprawnieni do stwierdzenia, że zaślepienie Unią Europejską odbiera ludziom w naszym kraju zdolność myślenia w kategoriach ważnych dla rozwoju polskich obywateli, a tym samym polskiej gospodarki. Dodatkowym problemem jest nieznajomość specyfiki funkcjonowania rolnictwa w środowiskach dziennikarskich, ale także wśród liderów opinii w społeczeństwie – czytamy na stronie protestrolnikow.pl
Nie dla budowy kopalni!
Rolnicy stawiają również tezy, które – jak przekonują, są w stanie udowodnić. Wśród nich znajdują się zagadnienia takie jak: „Rząd PO-PSL niszczy polskich rolników”, „PSL nie jest już partią chłopską – to stronnictwo samorządowo-urzędnicze” czy „Samorząd Rolniczy (Izby Rolnicze) nie spełniają swojej roli”. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie: Protest Rolników.
NSZZ "Solidarność" w Wielkopolsce, jak dowiadujemy się od Barbary Napieralskiej z Działu Informacji Solidarności nie będzie prowadzić żadnych czynnych protestów. Związek w naszym regionie zajął natomiast stanowisko w sprawie kopalni odkrywkowej węgla brunatnego w powiecie gostyńskim i rawickim. - Zarząd Regionu Wielkopolska NSZZ „Solidarność” wyraża swój zdecydowany protest przeciwko planowanej budowie kopalni odkrywkowej węgla brunatnego w powiatach gostyńskim i rawickim. Budowa kopalni bez jakichkolwiek konsultacji społecznych, to przejaw arogancji władz wojewódzkich i centralnych. To obawa tysięcy mieszkańców przed zniszczeniem domostw w wyniku szkód górniczych. To dramat wysiedleń dla 22 wsi – brzmi początek stanowiska.
Zagrożenie dla środowiska naturalnego
- Rezultatem wielopokoleniowych tradycji rolników wielkopolskich są znakomite osiągnięcia agrarne w zakresie uprawy ziem o wysokiej kulturze rolniczej, a także w zakresie materiału budowlanego zwierząt i roślin oraz przetwórstwa rolno-spożywczego – czytamy dalej. Jak wskazuje Barbara Napieralska z Zarządu Regionu Wielkopolska, budowa kopalni wymaga odwodnienia złoża, a studnie do planowanych odwodnień mają głębokość 280 m. - Właśnie te działania doprowadzą do upadku rolnictwa w promieniu kilkudziesięciu kilometrów. Przemysł rolniczo-spożywczy Wielkopolski – dorobek pokoleń mieszkańców Krobi, Ponieca, Miejskiej Górki, Rawicza, Gostynia, Krzemieniewa, to przemysł odnotowujący stałą i wysoką dynamikę wzrostu eksportu. Budowa kopalni w tym rejonie stanowi na wielką skalę zagrożenie dla środowiska naturalnego, życia zdrowia i ludzi oraz doprowadzi do utraty tysięcy miejsc pracy w rolnictwie i przemyśle rolno-spożywczym – informuje.
„Węgiel ze Śląska, chleb z Wielkopolski”
Ponadto jako argument wskazuje, że węgiel brunatny to surowiec o niskiej koncentracji energii, przez co jest mało efektywny i przestarzały. – Stwierdzenie „węgiel ze Śląska, chleb z Wielkopolski" powinno przyświecać władzom samorządowym i administracyjnym Wielkopolski – podkreśla.
O negatywnych skutkach budowy kopalni debatowano również na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. – Zmiany w środowisku naturalnym spowodowane eksploatacją odkrywkową wpłyną na sytuację regionalnego rolnictwa- brzmiał główny wniosek wygłoszony przez geologów, hydrologów, urbanistów i przedstawicieli władz.
Zmiany odczują wszyscy, bowiem jednym z głównych skutków budowy kopalni odkrywkowej, jest zdaniem ekspertów poważne naruszenie stosunków wodnych w regionie. Dotyczy to nie tylko wód kluczowych dla nawadniania gleb, ale także rzek i jezior. - Wyrażając swój protest przeciwko planom budowy kopalni odkrywkowej węgla brunatnego w powiecie rawickim i gostyńskim, w pełni utożsamiamy się z protestującymi mieszkańcami tego regionu i deklarujemy związkowe wsparcie dla ich poczynań – przekonuje Zarząd Regionu Wielkopolska NSZZ „Solidarność”.
O co chodzi rolnikom? Między innymi o bezpieczeństwo i zdrowie. Nie tylko swoje.
Przeczytaj poprzedni artykuł!
JESTEŚCIE JAK ROLLING STONES!
