OGRODY: WAŻNĄ SPRAWĄ JEST PARKOWANIE AUT NA OSIEDLU
To zachodnia część miasta, którą ograniczają ulice Żeromskiego, Przybyszewskiego, Świętego Wawrzyńca, Bukowska i Polska. Nazwa osiedla wywodzi się od otwartego w 1925 roku Ogrodu Botanicznego. Znajduje się tam Wydział Nauk Społecznych UAM, w tym Collegium Znanieckiego, Medyczne Studium Zawodowe i Wielkopolskie Centrum Chorób Płuc i Gruźlicy.
Na Ogrodach wiele jest jeszcze do zrobienia. Jednym z takich problemowych zagadnień jest parkowanie aut. Dla dobra swojego i innych mieszkańców, o losy osiedla dbają Radni Osiedla.
Priorytety.
- Przede wszystkim uważam, że należy poprawić bezpieczeństwo. Doszła do nas kolejna wiadomość dotycząca włamania do sklepu na terenie naszego osiedla i napadu na kiosk ruchu. Generalnie jest tu niebezpiecznie – uważa nowy kandydat do rady osiedla Ogrody, Bartosz Kaczmarek. – Jest wiele rzeczy do zrobienia. Myślę jednak i jestem przekonana, że mieszkańcy podzielą to zdanie, na Ogrodach niezbędne są dalsze remonty chodników i ulic, których Rada Osiedla nie udźwignie ze swoich małych środków, m.in. ul. Szamotulska od Szamarzewskiego do ul. Dąbrowskiego – dowiadujemy się od Ani Wilczewskiej, kandydatki do rady osiedla. – Drugą ważną sprawą jest parkowanie aut na naszym osiedlu. Od kiedy na Jeżycach zrobiono strefę, Ogrody są traktowane jako tzw. „parking buforowy” i kierowcy parkują dosłownie wszędzie (pobocza, chodniki, trawniki), zostawiają auta na cały dzień i wybierają komunikację publiczną – dodaje.
- Jestem zwolenniczką komunikacji publicznej i rowerowej, jednak wymaga to jakiegoś planu i odpowiedniego parkingu buforowego typu park&ride. Póki co powinniśmy w porozumieniu ze służbami porządkowymi pilnować osiedla i uniemożliwiać parkowanie w miejscach ulegających degradacji i nieprzeznaczonych do parkowania – uzupełnia Wilczewska, jednocześnie zaznaczając, iż osobiście nie jest zwolenniczką likwidowania skwerów i pasów zieleni na osiedlu. - Na Ogrodach ważna jest również zieleń, kiedyś to osiedle tętniło kwiatami i zielenią oraz porządek. Brakuje nam koszy na śmieci, jest lepiej niż było, ale do ideału wiele brakuje. – stwierdza. - Chciałbym zagospodarować także teren zielony, choć może być ciężko, ponieważ ten grunt należy do MPK. Z innych ważnych spraw zaliczyłbym naprawę chodników oraz współpracę z przedszkolem i żłobkiem – podobnie uważa Kaczmarek.
Ważne, aby słuchać głosu mieszkańców
- Mieszkam w pięknej okolicy. Ogrody do urokliwe osiedle, na którym jest jeszcze wiele do zrobienia. Lubię działać, nie znoszę bezczynności. Miło jest mieszkać na osiedlu, którego mieszkańcom chce się o nie dbać. Tak po prostu – przekonuje Justyna Maciejewska-Dębska, kandydatka do rady osiedla. – Wiele osób ma ciekawe pomysły, ale nie zawsze mają odwagę, żeby wyjść pierwsi z inicjatywą – dodaje. – Przede wszystkim należy słuchać głosu mieszkańców. Czekają nas remonty chodników, które nie są w najlepszym stanie. Ważne jest też uspokojenie ruchu na naszym osiedlu, a także rozwiązanie problemu parkowania. Myślę, że wszyscy to dostrzegamy. Nasze Ogrody są piękną częścią Poznania, dlatego 9 lat temu moja rodzina i ja, postanowiliśmy tu zamieszkać – słyszymy od Maciejewskiej-Dębskiej.
- Staramy się mieć kontakt z mieszkańcami i być dostępnymi dla nich. Co poniedziałek mamy dyżur od 17-18, mamy maile, ja prowadzę również stronę internetową, profil FB oraz gazetkę osiedlową „Kurier Ogrodowy”, gdzie informujemy co kwartał mieszkańców o naszych pracach. Nie ukrywam, że prawdopodobnie jak wszędzie, zainteresowanie mieszkańców jest małe, ale z roku na rok obserwuję coraz większą świadomość społeczną oraz zainteresowanie sprawami osiedla – przekonuje Ania Wilczewska.
Czas na podsumowania ostatnich czterech lat
- Analizując nasze dokonania, trzeba wziąć pod uwagę, że nasze osiedle jest dość specyficzne. Mamy powierzchnię podobna np. do Jeżyc, ale ponad połowę mniej środków finansowych, co poważnie ogranicza niestety nasze możliwości. Mimo to staramy się jak możemy – informuje Wilczewska. W ciągu ostatnich czterech lat na Osiedlu Ogrody zaszły dość poważne zmiany. – W 2011 roku dofinansowaliśmy modernizację boiska przy szkole podstawowej przy ul. Pięknej, w 2012 roku udało nam się wyremontować ul. Nowy Świat, a w 2013 roku największym sukcesem było otrzymanie grantu, dzięki któremu zmodernizowaliśmy stary plac zabaw przy ul. Paszti, zbudowaliśmy strefę rekreacyjną, powstalo nieduże, ale ważne dla mieszkańców miejsce integracyjno-rekreacyjne. Dzięki tej modernizacji okazało się, że mamy małe dzieci na osiedlu (wcześniej nie wychodziły z domu, gdyż nie miały miejsca do zabawy) - uzupełnia.
- Wyremontowaliśmy chodnik przy szpitalnej (odcinek od Bukowskiej do szpitala) oraz zmodernizowaliśmy ulicę Szczęsną. W 2014 roku wyremontowaliśmy dalszy odcinek chodnika przy ul. Szpitalnej, a także po raz drugi otrzymaliśmy grant, dzięki któremu zmodernizowaliśmy boisko w zespole szkół elektrycznych przy ul. Dąbrowskiego – podkreśla Wilczewska. – Oprócz tego, co roku przekazujemy do osiedlowej szkoły podstawowej, ośrodka dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, przedszkola oraz żłobka kwoty (od dwóch tysięcy do siedmiu tysięcy zł) na różne remonty oraz na pomoce dydaktyczne – wskazuje.
Warto oddać głos. Świadomie.
Chętnych, aby działać w imieniu mieszkańców Osiedla Ogrody, jest osiemnastu. Zagłosować można na maksymalnie piętnastu kandydatów. Wśród nich są: administratywista, agent ubezpieczeniowy, lekarz medycyny, inżynier budownictwa lądowego czy nauczyciel akademicki. Aby zapoznać się z poszczególnymi osobami, należy wejść na stronę: Rada Osiedla Ogrody .
Szczegóły znajdziecie także na stronie www.wybierzsię.pl oraz w kolejnych artykułach.
Przeczytaj poprzedni artykuł!
NA ŁAZARZU BĘDZIE KOLOROWO
