GDYNIA WSPIERA PRZEDSIĘBIORCZYCH. A POZNAŃ?
Użytkowanie przez rok bez płacenia czynszu. Brzmi jak bajka? A takie są właśnie gdyńskie realia… W ramach projektu „Gdyński Kupiec” miasto oferuje osobom szukającym pracy, stoiska w miejskiej hali targowej. Mogą one także liczyć na odpowiednie szkolenia i wsparcie przy zakładaniu własnego biznesu. W taki sposób urokliwa nadmorska miejscowość pomaga mieszkańcom stanąć na własnych nogach. Przy okazji sprawdziliśmy jak to wygląda w Poznaniu.
Organizatorem przedsięwzięcia jest Gdyńskie Centrum Wspierania Przedsiębiorczości, które podlega miejscowemu magistratowi. Do konkursu mogą stanąć osoby, które nie mają przychodów, a chcą rozpocząć własną działalność gospodarczą na terenie Zespołu Miejskich Hal Targowych. - Mogą to być osoby bezrobotne czy inne osoby szukające pracy, ale też nie zamykamy drzwi np. przed osobami, które mają rentę czy emeryturę, bo często te świadczenia nie są wystarczające - wyjaśnia Anna Berg, koordynator projektu.
Trzeba przejść pozytywnie rekrutację
Osoby, które chcą przystąpić do konkursu powinny do 2 kwietnia wypełnić formularz zgłoszeniowy. W nim trzeba pokrótce opisać swój pomysł na działalność w hali. Po pozytywnej weryfikacji chętny przechodzi test i rozmowę z doradcami finansowymi. Przejście tego etapu gwarantuje udział w bezpłatnych szkoleniach z zakresu przedsiębiorczości, dowiedzą się na nich m.in. jak stworzyć popularny sklep i jak profesjonalnie obsługiwać klientów.
- Osoba, która z wynikiem pozytywnym przejdzie całą wspomnianą ścieżkę, otrzyma voucher na roczne bezpłatne użytkowanie jednego z boksów w hali - wyjaśnia Berg. - W ubiegłym roku, w czasie pierwszej edycji konkursu, mieliśmy tylko jedną osobę, która spełniła wszystkie stawiane przez nas wymogi, ale mamy nadzieję, że w tym roku takich osób będzie więcej - uzupełnia, jednocześnie zaznaczając, że ci, którym uda się zakwalifikować do projektu, mogą liczyć na pomoc pracowników Centrum w załatwianiu wszelkich formalności. Właściciel vouchera będzie musiał opłacić bieżące koszty utrzymania boksu.
Celem projektu jest motywowanie mieszkańców Gdyni do prowadzenia własnej działalności gospodarczej oraz ożywienie miejskiej hali targowej. Korzyść wydaje się być zatem obustronna.
Poznań przedsiębiorczością stoi!
W Poznaniu wydaje się, że ze zdobyciem pracy, problemu nie ma. Już od dłuższego czasu stolica Wielkopolski wyprzedza Warszawę pod względem najniższego wskaźnika bezrobocia w kraju. Pod koniec ubiegłego roku bez pracy pozostawało 3,3 procent poznaniaków. To wynik, o którym inne polskie miasta mogą jedynie pomarzyć, w szczególności, że niska stopa bezrobocia cechuje także całą okolicę. Nie oznacza to jednak, że nie ma potrzeby walki z tym problemem, chociażby był on minimalny.
Przy Urzędzie Miasta działa Ośrodek Doradczo- Szkoleniowy, którego głównym zadaniem jest organizacja i prowadzenie m.in. cyklicznych warsztatów przeznaczonych zarówno dla przedsiębiorców, jak i osób zainteresowanych podjęciem działalności gospodarczej. Program od samego początku jest również zaangażowany w promowanie postaw przedsiębiorczych wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych i studentów. - Warsztaty z zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej są obecnie organizowane na Uniwersytecie Przyrodniczym, Artystycznym, Akademii Muzycznej, Akademii Wychowania Fizycznego i Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza - wymienia przedstawicielka ośrodka.
Za świadczenie usług doradczych odpowiedzialni są pracownicy Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa oraz stale współpracujący z Ośrodkiem doradcy specjalistyczni z instytucji partnerskich ODS WDGR. Wszystkie świadczone usługi są bezpłatne.
Dla tych, którzy boją się rozwinąć skrzydła, choć drzemie w nich potencjał
Powiatowy Urząd Pracy z kolei organizuje szkolenia, które są finansowane z funduszu pracy, jak również z rezerwy Ministra „Młodzi, Aktywni, Kompetentni”. Zajęcia dotyczą m.in. urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych w zastosowaniach praktycznych, kurs obsługi kas fiskalnych i terminali płatniczych z fakturowaniem. To także możliwość nabycia praktycznych umiejętności poszukiwania pracy oraz założenia i prowadzenia własnej firmy. Szczegóły dostępne są na stronie Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu.
Osoby wszechstronne mogą spróbować swoich sił w konkursie organizowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Idea polega na promocji i upowszechnianiu osiągnięć twórców produktów innowacyjnych, które mają szansę zaistnieć na rynku ogólnopolskim. Udział w konkursie mogą wziąć zarówno jednostki naukowe, jak i przedsiębiorcy oraz konsorcja. Zwycięzcy programu „Polski Produkt Przyszłości” otrzymują statuetkę, dyplom, prawo posługiwania się w korespondencji i promocji ów znakiem i hasłem konkursowym, a także będą wspierani w promocji produktu. Organizator przewiduje również nagrody specjalne. - Za projekt zgłoszony przez firmę typu spin- off, za projekt z branży ICT, za projekt w obszarze ekoinnowacji lub w innych obszarach, które zostaną zidentyfikowane w procesie oceny zgłoszonych rozwiązań - czytamy na stronie poznańskiego magistratu.
Wnioski konkursowe można składać do 5 maja br., do godziny 16:30 na adres Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Przeczytaj poprzedni artykuł!
RADNY PO OBRAŻA NA TWITTERZE
