RAZEM DO SEJMU - "PRZEMAWIAMY GŁOSEM ZWYKŁYCH OBYWATELI"
W piątek na pl. im. Adama Mickiewicza zgromadzili się członkowie i sympatycy partii RAZEM. Podczas spotkania zaprezentowali się jej kandydaci z okręgu poznańskiego startujący w październikowych wyborach. Przedstawione zostały również postulaty, za którymi będą optować członkowie partii w chwili znalezienia się w Sejmie.
Listę kandydatów w okręgu poznańskim otwiera Leszek Kwiatkowski, wykładowca akademicki i tłumacz - Przez sześć lat jako tłumacz utrzymywałem się wyłącznie z umów o dzieło, Dlatego z własnego doświadczenia znam problemy, o których mówi partia Razem i w pełni trafiają do mnie jej postulaty. Dołączyłem do partii, ponieważ po raz pierwszy pojawiła się taka, która mówi w moim imieniu. Nie musze oddawać głosu na mniejsze zło. W sprawach państwa i gospodarki partia RAZEM przemawia głosem zwykłych obywateli i pracowników. Upomina się o sprawy, które dotyczą bezpośrednio mnie i większości Polaków - stwierdza lider na liście.
Postulaty
„Dwójką” na liście jest aktywistka miejska, Przewodnicząca Zarządu Rady Osiedle Naramowice, Anna Wachowska Kucharska. Jak informuje, program partii odnosi się w dużej mierze do pracowników i ludzi młodych, którzy często pracują zatrudnieni na umowach „śmieciowych” – Uważamy, że umowy śmieciowe powinny być całkowicie wyeliminowane. W postulatach, które proponujemy stawka godzinowa dla pracownika wynosi 15 zł/h, na umowę o pracę - mówi Anna Wachowska Kucharska. Aby zniechęcić pracodawców do wręczania „śmieciówek”, kandydaci proponują przy takiej umowie stawkę 20 zł/h.
Pozostałe kwestie, które zdaniem członków partii wymagają poprawy to stawka podatkowa dla najuboższych- kandydaci proponują jej obniżenie oraz budowa nowych mieszkań komunalnych.
- Nie godzimy się na to, żeby w kraju, w którym podobno PKB rośnie od dwudziestu kilku lat, beneficjentami tego rozwoju byli wyłącznie milionerzy i korporacje. Oni nie płacą podatków. My, średniozamożni, utrzymujemy ten kraj. Tak dalej być nie może - wyjaśnia Michał Kołosowski, kandydat nr trzy na liście wyborczej
fot. M.Poprawa
Kandydaci
Startujący z poznańskiej listy wyborczej to w większości ludzie młodzi. Pięcioro z nich jest przed trzydziestką. Oprócz wymienionych kandydatów pozostałe miejsca zajmują kolejno:
4. Anna Kołodziej, studentka filologii angielskiej, działaczka społeczna
5. Bartłomiej Kaleta, student prawa, współorganizator protestu przeciwko ACTA
6. Emilia Mazik, absolwentka kulturoznawstwa, działająca w poznańskiej Fundacji Edukacji Artystycznej Ad Arte
7. Dominik Chlastawa, były zawodowy instruktor narciarstwa i pracownik korporacji
8. Karolina Anna Jakubowska, studentka politologii, działaczka, m.in. Amnesty International
9. Michał Kucharski, absolwent stosunków międzynarodowych, działacz społeczny, aktywista miejski
10. Wojciech Sańko, założyciel Nieformalnej Grupy Komitywa
11. Maciej Roszak, z wykształcenia pedagog, aktywista miejski
Partia RAZEM powstała w czerwcu tego roku. Listy poparcia w Polsce podpisało 120 tys. obywateli. Liczbę podpisów wymaganą do zarejestrowania komitetu wyborczego w Poznaniu udało się zgromadzić w trzy tygodnie. Partia, jak deklaruje, zrzesza osoby nie związane wcześniej z polityką, a jej członkowie skupiają się wokół programu, a nie lidera.