ELEKTROMOBILNOŚĆ W POZNANIU. JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ NA PRZYSZŁOŚĆ?
Zmieniający się świat motoryzacji stawia nowe wyzwania na wielu płaszczyznach. O tym, jak przygotować miasta do nowej rzeczywistości porozmawiają uczestnicy debaty Poznań 2025 – Miasto Przyjazne Elektromobilności, która odbędzie się 29 września.
Najbliższe lata wprowadzą nas w erę elektromobilności. Rosnącą popularność pojazdów zeroemisyjnych potwierdzają najnowsze dane sprzedażowe z rynku Unii Europejskiej. Po raz pierwszy w historii europejskiej motoryzacji samochody zelektryfikowane wyprzedziły w łącznej liczbie rejestracji pojazdy z silnikiem Diesla.
Trend ten dotyka również Polski, choć w przypadku naszego kraju konieczne jest podjęcie bardziej zdecydowanych kroków na rzecz wsparcia elektromobilności. Pojazdy zeroemisyjne cieszą się w naszym kraju coraz większym zainteresowaniem, lecz równocześnie dysponujemy jedną z najstarszych flot samochodowych w Europie. Uwzględniając ponadto niewystarczająco rozbudowaną infrastrukturę ładowania, niską jakością powietrza oraz energetykę opartą na węglu, okazuje się, że przed Polską bardzo daleka droga do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku zgodnie z założeniami European Green Deal.
Komisja Europejska niedawno zaprezentowała szczegóły pakietu klimatycznego Fit for 55, który zakłada że od 2035 nowe samochody w Unii Europejskiej będą zeroemisyjne.
O tym, w jaki sposób sprostać tym wyzwaniom porozmawiają uczestnicy debaty Poznań 2025 – Miasto Przyjazne Elektromobilności. W spotkaniu wezmą udział: Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta Poznania, Pavel Šolc, prezes zarządu Volkswagen Group Polska, Adam Manikowski, wiceprezes Żabka Polska oraz dr inż. Krzysztof Sieczkarek, kierownik Laboratorium Urządzeń Elektronicznych Centrum Technologii Radiowych i Kompatybilności Elektromagnetycznej, Instytut Logistyki i Magazynowania, Instytut Łukasiewicz. Moderatorem dyskusji będzie Maciej Mazur, dyrektor zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych.
Wstępem do rozmowy będzie omówienie case study dotyczącego rozwoju infrastruktury w Rotterdamie. Niderlandy to kraj, który może pochwalić się najbardziej rozbudowaną siecią stacji ładowania pojazdów elektrycznych w Europie. Przykład Rotterdamu pokazuje, w jaki sposób skutecznie rozwijać infrastrukturę ładowania na poziomie lokalnym. Po prezentacji case study rozpocznie się dyskusja, w jaki sposób podążyć śladem Holendrów i wdrożyć podobne rozwiązania.
Debata odbędzie się 29 września, o godz. 11:00, w Poznań Congress Center. Wydarzenie będzie można śledzić w systemie PPV. Bezpłatna rejestracja: https://debata.grupamtp.pl/
Przeczytaj poprzedni artykuł!
OGÓLNOKRAJOWY LOCKDOWN NIE MA SENSU?
