POZNAŃ Z KARTĄ LGBT+? “IDEALNY MOMENT ABY PÓJŚĆ O KROK DALEJ”
Czy Poznań będzie kolejnym polskim miastem, które podpisze Kartę LGBT+? Chce tego stowarzyszenie Grupa Stonewall. Skierowało ono do prezydenta Jacka Jaśkowiaka list, w którym przedstawia propozycje rozwiązań odpowiadających na potrzeby gejów, lesbijek, osób transpłciowych i biseksualnych.
W liście czytamy: “wśród ponad 670 000 osób przebywających w Poznaniu nawet 67 000 należy do społeczności LGBT+. Mieszkamy tu, płacimy podatki, zakładamy rodziny i, tak jak wszyscy obywatele i obywatelki, dążymy do osiągnięcia osobiście pojmowanego szczęścia. Nie wszyscy urodziliśmy się w Poznaniu, wiele z nas podjęło decyzję o przeprowadzce tutaj w poszukiwaniu bezpieczeństwa i akceptacji, których najłatwiej szukać w dużych miastach”.
Wśród zawartych w liście propozycji znalazły się m.in. opracowanie miejskiego systemu interwencyjnego dla osób LGBT+ zagrożonych bezdomnością, stworzenie centrum kulturowo-społecznościowego, a także system monitorowania i raportowania przestępstw i incydentów motywowanych homofobią oraz transfobią. Grupa Stonewall proponuje również rzetelną edukację antydyskryminacyjną w szkołach oraz przeszkolenie tzw. „Latarników” – osób przygotowanych do pomocy uczniom i uczennicom LGBT+ oraz pracy z kadrą pedagogiczną w swojej szkole.
„Poznań ma już swoje sukcesy w działaniach na rzecz społeczności LGBT+, dlatego nie ma potrzeby, aby zaczynać od zera. Miasto ma swój program zajęć antydyskryminacyjnych w szkołach, prezydent Jaśkowiak podpisał już Kartę Różnorodności i regularnie pojawia się na organizowanym przez nas marszu równości. Czujemy, że miasto jest naszym sojusznikiem, dlatego to idealny moment, aby pójść o krok dalej” - mówi Mateusz Sulwiński z Grupy Stonewall.
Projekt poznańskiej Karty LGBT+ opiera się na dokumencie podpisanym w Warszawie przez Rafała Trzaskowskiego, został jednak dostosowany do potrzeb społeczności LGBT+ w Poznaniu. Grupa Stonewall ściśle współpracowała ze stowarzyszeniem Miłość nie wyklucza, które doprowadziło do podpisania Karty przez prezydenta stolicy.
„Obowiązkiem samorządu jest opieka nad lokalną społecznością, szczególnie osobami zagrożonymi wykluczeniem i dyskryminacją. To ważne, ponieważ niechęć do nas przybiera już postać aktów prawnych takich jak deklaracje o ‘zagrożeniu LGBT’ uchwalonych przez sejmiki województwa lubelskiego i małopolskiego. Poznań może dać wyraźny sygnał, że to nie jest dobra droga” - mówi Mateusz Sulwiński.
Poznańskie stowarzyszenie Grupa Stonewall działa od 2015 roku. Jest organizatorem marszu równości oraz festiwalu Poznań Pride Week.
Całą treść listu można znaleźć tutaj.
Przeczytaj poprzedni artykuł!
AKCJA WSPARCIA DLA BEZDOMNYCH ZWIERZĄT W POZNANIU
