PRZEGONIĆ RAKA BIEGIEM W POZNANIU
Rak. To się leczy! Poczucie humoru i pozytywna motywacja, to główne cechy tej długoterminowej kampanii społecznej walczącej ze stereotypami na temat choroby nowotworowej.
Europejski Kodeks Walki z Rakiem w roku 2014 apeluje o stosowanie tylko czterech zasad. Nie pal! To pierwsza z nich, kolejna to prawidłowe odżywianie, jest jeszcze aktywność fizyczna i unikanie mocnego opalania. Tyle. Tak niewiele, a tak wiele, może przyczynić się do uniknięcia choroby nowotworowej.
28 września wokół Malty pobiegną całe rodziny. Organizator kampanii podejmującej walkę z rakiem zapewnia, że dochód zebrany podczas zawodów pozwoli na jeszcze więcej bezpłatnych badań i konsultacji lekarskich. Koszt 35 złotych poniesie każdy uczestnik wydarzenia, zapisy się zakończą przy tysięcznym uczestniku biegu. Alicja Zakrzewska rzecznik kampanii „Rak! To się leczy!” wspomina.
– Od dwóch lat zachęcamy do badań. Bieg to tylko jedna z wielu form aktywności do których namawiamy i za sprawą których edukujemy. W naszym kraju wciąż za mało mówi się o ryzyku zachorowania na raka. My za sprawą koncertów, spotkań biegowych i pikników zachęcamy do rozmowy o chorobie, o tym jak przeciwdziałać, jak się badać by wcześniej wykryć ewentualne ryzyko zachorowania. - dodaje Zakrzewska.
Zdrowe wydarzenie
Nazwanie wydarzenia spotkaniem biegowym to określenie zbyt jednoznaczne. To właściwie piknik z dodatkiem biegaczy. – To miasteczko zdrowia, będzie tam też mammobus, można się będzie spotkać z onkologiem, dietetykiem czy dermatologiem którzy opowiedzą o profilaktyce i potrzebie regularnych, odpowiednio wczesnych badań – uzupełnia Alicja Zakrzewska. W walce z rakiem pomaga także technologia do użytku codziennego. Większość z nas posiada telefon, a raczej smartfon. To dobrze, bo pomysłodawcy kampanii, „Rak! To się leczy!” oddali do dyspozycji przyjazną aplikację przypominającą o samobadaniu piersi, łącznie z interaktywną instrukcją postępowania. Program przypomina o terminach i zdobył uznanie użytkowniczek.
Lekarze wszystkich specjalności zachęcają do aktywności fizycznej i do tego by rozmawiać o profilaktyce nowotworowej, przeciwdziałaniu. Zgodnie twierdzą że lepiej zapobiegać niż leczyć, a jeśli leczyć to odpowiednio wcześnie.
Wszystkich Poznaniaków zapraszamy nad Jezioro Maltańskie, by biegać, rozmawiać i zapobiegać.
Przeczytaj poprzedni artykuł!
PRZEZ ZABAWĘ DO SPORTU
