ROZGRZEWKA PRZED MARATONEM
W najbliższą niedzielę 12 października na poznańskich ulicach pojawią się maratończycy. Przy tej okazji sprawdziliśmy jak prezentuje się kultura biegania w Wielkopolsce. W czwartek i w piątek pojawią się u nas kolejne artykuły związane z bieganiem.
Maraton jest jednym z najbardziej znanych i wymagających wydarzeń dla biegaczy. Biorą w nim udział wszyscy: zarówno młodzi jak i starsi, mniej lub bardziej doświadczeni. Istnieją jednak pewne ograniczenia: - W maratonie mogą wziąć udział osoby od 18 roku życia wzwyż, nie ma natomiast górnej granicy wiekowej. Jednak muszą to być biegacze, którzy wcześniej już trenowali i mają doświadczenie. Nikt nie może z marszu przebiec 42 km – informuje pracowniczka POSiR.
Ważne jest zdrowie uczestników, dlatego zaleca się mierzenie sił na zamiary - Nie wymagamy żadnych badań, gdyż jest to niezgodne z ustawą o ochronie danych osobowych. Natomiast każdy sportowiec powinien wykonać podstawowe badania serca, ekg oraz cukru we w krwi. Każdy startuje jednak na własną odpowiedzialność – dodaje pracowniczka POSiR,
Medycyna biegu
Czy zatem taka dyscyplina sportu to samo zdrowie, a może jest zupełnie przeciwnie? - Bieganie powoduje zwiększenie wydolności fizycznej i oddechowej. Dobrze dobrane obuwie w połączeniu z odpowiednią nawierzchnią może zminimalizować zagrożenie związane z obciążeniem stawów. Poza tym jest to najlepsza sztuka walki na ulicy – szybkie uciekanie – śmieje się Marcin, student medycyny. Bieganie jest również podstawą innych sportów, co może ułatwiać nam uprawianie tych dyscyplin. Ponadto oprócz niewątpliwych korzyści fizycznych, trenowanie może także pozytywnie wpłynąć na naszą psychikę - Regularne bieganie poprawia zarówno sprawność, jak i samoocenę, czy komfort psychiczny. Zaleca się trenowanie rano, koniecznie po zjedzeniu małego śniadania (nie można ćwiczyć na czczo) – daje to więcej energii na cały dzień. Poprawia to wyniki w pracy; jest się bardziej rześkim – wylicza Marcin.
Jednak pojawiają się także ciemne strony biegania - Długotrwałe ćwiczenie powoduje, że po jakimś czasie wydzielają się endogenne opiaty. Organizm o tym nie zapomina, działa to jak narkotyk, co powoduje, że chce się biegać coraz więcej i nie można przestać. Natomiast negatywne efekty biegania występować mogą dopiero po bardzo długim okresie treningów, można zatem polecić wszystkim ten sport – dodaje Marcin.
Wielkopolska w ruchu
Bieganie w Poznaniu to nie tylko maraton. Mamy również wiele innych imprez i drużyn związanych z tym sportem. Jedną z nich jest grupa Night Runners, która zrzesza biegaczy z całej Polski, oferując wspólne treningi w godzinach późnowieczornych. O to, jak bieganie prezentuje się w Wielkopolsce, zapytaliśmy Rafała Maciaka, członka grupy Night Runners - Popularność tego sportu wzrosła w ciągu ostatnich 2-3 lat. Pojawia się dużo związanych z tym imprez, zarówno w Poznaniu, jak i całej Wielkopolsce. Liczba biegaczy nie maleje nawet w sezonie jesienno-zimowym. Kiedyś na nasze treningi przychodziło w tym czasie 20 osób, teraz bywa ich nawet 100. Zwłaszcza, że w nocy biegacze częściej się grupują i starają się ćwiczyć razem - dodaje.
Zatem fanów tego sportu przybywa. Może warto spróbować w nim swych sił, zwłaszcza, że do rozpoczęcia treningów nie potrzeba nam wiele – wystarczy odrobina zapału i kawałek przestrzeni.
Chcesz wiedzieć co pisaliśmy o sporcie? Zobacz tutaj!
ZOSTAŃ NASZYM FANEM NA FACEBOOKU! BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z INFORMACJAMI Z TWOJEGO MIASTA!
Przeczytaj poprzedni artykuł!
ARENA PEŁNA SIATKÓWKI
