DROGA NA WYBORY
Wybory prezydenckie zbliżają się wielkimi krokami. Warto sprawdzić w którym lokalu wyborczym powinniśmy zagłosować. Co z osobami nie zameldowanymi w Poznaniu a chcącymi głosować w naszym mieście? Jak wygląda sprawa osób niepełnosprawnych? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.
Gdzie oddać głos
Przed najbliższymi wyborami jednak warto sprawdzić, gdzie mieści się "mój" lokal wyborczy, bowiem - zgodnie z zapisami nowego Kodeksu wyborczego - w Poznaniu dokonano zmian w podziale miasta na okręgi wyborcze i stałe obwody głosowania.
W najbliższych wyborach Prezydenta RP w 2015 r. niektórzy mieszkańcy będą oddawać swoje głosy w innych niż do tej pory lokalach wyborczych.” czytamy na stronie Urzędu Miasta. Tu też można znaleźć pięć sposobów na ustalenie swojego lokalu wyborczego.
Pierwszy, korzystając z cyfrowego planu miasta wpisujemy swoją nazwę ulicy i numer domu w pole "Szukaj". Wśród informacji opisujących punkt adresowy znajdzie się między innymi odnośnik z lokalizacją komisji właściwej dla danego adresu oraz numery obwodu i okręgu wyborczego. Odnośnik prowadzi też do zdjęcia budynku lokalu wyborczego oraz poinformuje nas, czy lokal przystosowany jest dla osób niepełnosprawnych. W moim obwodzie wyborczym w okolicach ulicy Strzeleckiej jest jeden lokal wyborczy umiejscowiony w III Liceum Ogólnokształcącym im. św. Jana Kantego. Lokal ten niestety nie jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych, jak informuje cyfrowy plan miasta.
Drugi, korzystając z cyfrowego planu miasta wybieramy w górnym menu mapę tematyczną "wybory" - na ekranie pojawią się wszystkie siedziby komisji wyborczych na terenie Poznania. Na planie można też zobaczyć granice wszystkich okręgów i obwodów wyborczych.
Trzeci, dzwoniąc pod numerem 61 646 33 44 skontaktujemy się z pracownikami Poznan*Kontakt. Od nich można uzyskać informacje dotyczące lokalu wyborczego, takie jak adres czy dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Czwarty, można również skorzystać z systemu sprawdzania spisu wyborców online. Każdy wyborca zameldowany na stałe w Poznaniu może sprawdzić, w którym lokalu wyborczym powinien oddać swój głos. Taka informacja zostanie wyświetlona na ekranie komputera oraz wysłana na podany adres poczty elektronicznej i numer telefonu komórkowego wyborcy.
Mapa interaktywna:
http://www.poznan.pl/mim/plan/map.html?mtype=elections#
Piąty, właściwy lokal wyborczy można też odnaleźć za pomocą usługi SMS. Wystarczy wysyłać prawidłowy numer PESEL na numer 4320. otrzymamy informację o lokalizacji naszej komisji wyborczej. SMS zwrotny zawiera informację o numerze obwodu głosowania i adresie właściwej komisji wyborczej.
4 maja
- Większość lokali wyborczych jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych. Ale zdarzają się wyjątki. Przypomnę również, że osoby niepełnosprawne mają prawo do wyznaczenia swojego pełnomocnika, który może oddać głos w imieniu takiej osoby. Niestety, nie mamy jeszcze danych dotyczących tego ile głosów zostanie oddanych w taki sposób. W ostatnich wyborach takich pełnomocników było zaskakująco mało. Wydaje mi się, że nie więcej niż dwadzieścia osób. – Paweł Marciniak rzecznik prasowy Urzędu Miasta.
Na wyznaczenie swojego pełnomocnika osoby niepełnosprawne miały czas do czwartego maja. Wystarczyło złożyć wniosek w Urzędzie Miasta. Jak czytamy na stronach PKW „Pełnomocnikiem może być osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa do głosowania lub posiadająca zaświadczenie o prawie do głosowania.
Pełnomocnikiem nie może być osoba wchodząca w skład komisji obwodowej właściwej dla obwodu głosowania osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania, a także mężowie zaufania, jak również kandydaci na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.”
5 i 8 maja
Osoby niezameldowane w Poznaniu a chcące zagłosować w naszym mieście, do 5 maja mogły złożyć wniosek o dopisanie ich do list wyborczych w Poznaniu.
- Z całą stanowczością możemy stwierdzić, że w tych wyborach taki wniosek cieszył się o wiele większą popularnością niż w poprzednich latach. Niestety, tu również dane będziemy mogli podać dopiero po całym wyborczym szaleństwie. - Paweł Marciniak.
Wszyscy wyborcy, którzy nie są pewni gdzie będą 10 maja do 8 mogli pobrać z Urzędu Miasta zaświadczenie uprawniające ich do głosowania w dowolnym lokalu wyborczym. Takie zaświadczenie jest zabierane przez członków komisji wyborczej w momencie otrzymania karty do głosowania. W tym przypadku również Urząd Miasta nie jest jeszcze w stanie podać informacji ile takich zaświadczeń wydano.
Lokale wyborcze czynne będą od godziny 7:00 do 21:00.
Przeczytaj poprzedni artykuł!
BÓG HONOR I WYBORY
