POZNAŃSKIE PRZYGOTOWANIA DO PROGRAMU 500 PLUS
Na ostatnim posiedzeniu komisji rodziny radnym został przedstawiony stan przygotowań miasta do wprowadzenia rządowego programu 500 + . - Poznań jest jednym z tych miast, który pod tym względem pozytywnie się wyróżnia w skali kraju – zaznacza na wstępie Marek Sternalski, szef klubu radnych PO.
- Program ten jest skieroway do rodziców, którzy będą otrzymywać świadczenie wychowawcze w wysokości 500 złotych co miesiąc na drugie i kolejne dziecko niezależnie od dochodu. Rodziny, w których dochód nie przekracza 800 złotych netto na osobę lub 1200 złotych netto w rodzinach wychowujących niepełnosprawne dziecko, otrzymają je również na pierwsze lub jedyne dziecko – informuje na wstępie Grzegorz Karolczyk z Poznańskiego Centrum Świadczeń.
Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć w Urzędzie Miasta Poznania: w Wydziale Spraw Obywatelskich przy ul. Libelta, Wydziale Działalności Gospodarczej przy 28 Czerwca 1956 r. oraz w Wydziale Komunikcji na ul. Gronowej. Istnieje również możliwość skorzystania z witryny internerowej empatia.mrpips.gov.pl, PUE ZUS, jak również z bankowości elektronicznej.
- Wstępnie szacujemy, opierając się na danych GUS, że w Poznaniu mamy ponad 68 tysięcy rodzin, które zostaną objęte dopłatą – mówi Grzegorz Karolczyk, podkreślając, że patrząc na inne placówki w kraju, PCŚ jest bardzo dobrze przygotowane do tego przedsięwzięcia.
Dodatkowy lokal nieopodal ronda Śródka
- Wyszukaliśmy też dodatkowy lokal, który jest potrzebny, by obsłużyć taką liczbę mieszkańców. Mieści się on przy ul. Malachowskiego. Może nie jest to ścisłe centrum, ale w moim przekonaniu trudno znaleźć tak dobrze przygotowany lokal na parterze – podkreśla Grzegorz Karolczyk.
W tej kwestii głos zabrała radna Beata Urbańska, która zaznacza, iż Rondo Śródka (które najczęściej trzeba „pokonać”, aby dostać się na Malachowskiego) nie jest wystarczająco dobre infrastrukturalnie dla matek z dziećmi oraz osób poruszających się na wózkach. - Trzeba coś z tym zrobić, najlepiej żeby jednym głosem mówiła cała komisja rodziny – uważa. Radna apeluje też o większą częstotliwość kursowania tramwajów na pętle Zawady. Z postulatami zgodził się przewodniczący Marek Sternalski.
Start programu planowany jest na 1 kwietnia, a pierwsze świadczenia wychowawcze zostaną przyznane na okres od dnia wejścia w życie ustawy do dnia 30 września 2017 roku. - Jeżeli wniosek zostanie do dnia 1 lipca bieżącego roku, to świadczenie zostanie przyznane i wypłacowane z wyrównaniem począwszy od dnia wejścia w życie ustawy, czyli od 1 kwietnia – wyjaśnia Karolczyk. - Natomiast w przypadku złożenia wniosku po 1 lipca, prawo do świadczenie zostanie przyznane i wypłacone począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek z prawidłowo wypełnionymi dokumentami – dodaje.
Przeczytaj poprzedni artykuł!
“ZADBAJMY O TO, ABY WYGRANYMI BYLI UCZNIOWIE ŁEJERY”
