KOLEJNE SZCZEGÓŁY DOTYCZĄCE MUZEUM ENIGMY
Pierwsi goście będą mogli przekroczyć próg Centrum Szyfrów Enigma już latem 2021 roku. Instytucja przybliży sekrety kryptologii i przypomni niezwykłą historię polskich matematyków - Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, którzy złamali kod Enigmy. Placówka zlokalizowana będzie w budynku Collegium Martineum, przy skrzyżowaniu ulic Św. Marcin i Kościuszki. Trwają tam obecnie intensywne prace remontowe.
- Centrum Szyfrów Enigma będzie miejscem łączącym historie ze współczesnością. Dzięki nowoczesnej multimedialnej ekspozycji zwiedzający poznają dzieje kryptologii, przejdą kurs szyfrowania, a także zaznajomią się z osiągnięciami naszych matematyków, które przełożyły się na skrócenie II wojny światowej. Pokażemy również, jakie jest obecnie wykorzystanie osiągnięć kryptologii w cyfryzacji - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.
Na początku stycznia zaprezentowano system identyfikacji i komunikacji wizualnej Centrum Szyfrów Enigma. Wskazania projektowe, zawarte w księdze znaku, opisują graficzne i słowne składniki reprezentujące tożsamość wizualną placówki. Obejmują one nazwę instytucji, logo i inne elementy, takie jak kolor, typografia, grafika, komunikacja i scenografia.
Logo instytucji inspirowane jest płachtami Zygalskiego, czyli jednym z narzędzi stosowanych do złamania kodu Enigmy, które miało postać arkusza papieru perforowanego drobnymi kwadratami. W logo jednak można dostrzec wpływy nie tylko analogowych rozwiązań, lecz także współczesnych, jak piksele. To zabieg mający na celu podkreślenie związków prac kryptologów z dalszym rozwojem technologii komputerowych oraz zapoczątkowaniem rewolucji cyfrowej.
Logotyp składa się z dwóch elementów: symbolu i typografii. Podstawową cząstką konstrukcyjną jest kwadrat, który układa się w skrót "CS" (nawiązanie do nazwy instytucji), obok prezentowany jest napis - "CENTRUM SZYFRÓW ENIGMA". Logo może występować także w wersji rozszerzonej, używanej w oficjalnej komunikacji, z dodatkowym tekstem - "IM. M. REJEWSKIEGO, J. RÓŻYCKIEGO, H. ZYGALSKIEGO".
Oficjalnymi kolorami Centrum są żółty i czarny, które będą stosowane jako dominująca paleta kolorów np. w logo, podpisach pod eksponatami, na tablicach informacyjnych, piktogramach czy ulotkach.
Autorem identyfikacji wizualnej jest firma New Amsterdam, odpowiedzialna również za przygotowanie multimedialnej ekspozycji Centrum Szyfrów Enigma. Zajmujące się tworzeniem i realizacją narracyjnych koncepcji wystawienniczych, krakowskie przedsiębiorstwo ma na swoim koncie m.in. wystawę w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, a także ekspozycję w Bletchley Park pod Londynem, gdzie mieściła się siedziba brytyjskich kryptologów.
Więcej na poznan.pl
Przeczytaj poprzedni artykuł!
MNIEJ NOWYCH ZAKAŻEŃ KORONAWIRUSEM
