KORONAWIRUS: ZMIANY W KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ W POZNANIU
Od 27 marca do 9 kwietnia rząd zaostrzył zasady bezpieczeństwa. Ograniczenia w transporcie, jakie od dziś obowiązują na liniach ZTM, mają zapewnić ciągłość kursowania autobusów i tramwajów w związku z większą liczbą zachorowań i kwarantann wśród kierowców i motorniczych. Są też odpowiedzią na mniejszą mobilność mieszkańców Poznania. MPK i ZTM monitorują liczbę pasażerów i na bieżąco wzmacniają poszczególne linie.
Zamknięcie przez rząd kolejnych branż oraz przedszkoli i żłobków przekłada się na znacznie niższą frekwencję w tramwajach i autobusach. Według ocen ZTM aktualnie z możliwości podróży środkami publicznego transportu zbiorowego korzysta zaledwie ok. 35 proc. pasażerów (o odniesieniu do stanu sprzed pandemii). Wprowadzone w transporcie ograniczenia mają dwa cele. Po pierwsze mają zabezpieczyć działanie komunikacji publicznej w związku z większą liczbą zachorowań i kwarantann wśród motorniczych i kierowców. Konieczne jest stałe utrzymanie rezerwy, by w razie niekorzystnego scenariusza nie doszło do paraliżu systemu transportu zbiorowego w całej metropolii. Po drugie - mają dopasować komunikację publiczną do zmniejszonej - z uwagi na restrykcje - mobilności mieszkańców.
MPK i ZTM na bieżąco współpracują m.in. przyjmując wszelkie uwagi i obserwacje dotyczące funkcjonowania komunikacji miejskiej. Wszystkim zależy, aby była ona w jak najwyższym stopniu dostosowana do potrzeb pasażerów. ZTM oraz służby Nadzoru Ruchu MPK monitorują liczbę osób w pojazdach i na przystankach. W przypadku zaobserwowania zwiększonego napełnienia na trasy poszczególnych linii kierowane są tzw. rezerwy czynne - czyli dodatkowe autobusy lub tramwaje. Przykładowo w poniedziałek, 29 marca, w godzinach porannego szczytu komunikacyjnego, wzmocniono w ten sposób m.in. linie 163, 191, 193. Z kolei już wiadomo, że we wtorek, 30 marca, wzmocnione zostaną m.in. dwie linie na trasie PST - 12 i 14.
Wciąż obowiązują rządowe limity w komunikacji miejskiej. Na liniach ZTM w tym samym czasie podróżować może tyle osób, ile wynosi 30 proc. wszystkich miejsc siedzących i stojących, z tym że co drugie miejsce siedzące musi być wolne. Cały czas w pojazdach oraz w przestrzeni publicznej jest obowiązek zakrywania ust i nosa maseczką.
(źróło: poznan.pl)
Przeczytaj poprzedni artykuł!
KORONAWIRUS W POLSCE: DANE PO WEEKENDZIE
