WYJĄTKOWA MASZYNA SZYFRUJĄCA TRAFIŁA DO MUZEUM
Wyjątkowy egzamplarz niemieckiej maszyny szyfrującej został przekazany Centrum Szyfrów Enigma przez Muzeum Historii Polski. To właśnie ta wersja urządzenia została po raz pierwszy rozpracowana przez Mariana Rejewskiego w grudniu 1932 roku.
Do końca lipca w Centrum Szyfrów Enigma można oglądać czwarty już egzemplarz niemieckiej maszyny szyfrującej. Tym razem na ekspozycję trafiła Enigma wyprodukowana na początku lat 30. XX wieku.
- To prawdopodobnie przedseryjny egzemplarz tego modelu Enigmy. Jedna z pierwszych tego typu maszyn, jakie trafiły na wyposażenie niemieckiej armii. Właśnie taka Enigma została rozpracowana przez Mariana Rejewskiego z Biura Szyfrów Oddziału II Sztabu Generalnego w 1932 roku, gdy odczytał pierwszą zaszyfrowaną depeszę - mówiła Anna Piekarska, zastępczyni dyrektora Muzeum Historii Polski.
Prezentowana Enigma ma oryginalne wyposażenie, za wyjątkiem zrekonstruowanego pudła transportowego. Mechanizm maszyny jest kompletny dzięki powojennym uzupełnieniom pozyskanym z innego typu Enigmy. Wszystkie elementy są skonfigurowane odpowiednio dla pierwszej połowy lat 30. Co ciekawe, Enigma wciąż działa.
To już czwarta Enigma prezentowana na wystawie Centrum, a druga ze zbiorów Muzeum Historii Polski. W ubiegłym roku dzięki uprzejmości dyrekcji muzeum do Poznania trafiła unikatowa, jedyna pokazywana publicznie na świecie, polska wersja tej maszyny. W Centrum pokazano do tej pory także egzemplarze Enigmy ze zbiorów Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu oraz ze zbiorów Agencji Wywiadu. Więcej o prezentowanych w Centrum maszynach można znaleźć na stronie: https://csenigma.pl/kategoria/nasze-enigmy/.
- W zeszłym roku Centrum Szyfrów Enigma odwiedziło blisko 40 tys. zwiedzających. To jest czołówka, jeżeli chodzi o miejskie instytucje odwiedzane przez mieszkańców czy turystów krajowych i zagranicznych. Liczba ta świadczy o tym, że stworzenie Centrum było tego warte, a tematyka tutaj poruszana jest w kręgu zainteresowań szerokiego grona odbiorców - powiedział Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.
Więcej na poznan.pl
Przeczytaj poprzedni artykuł!
DZIŚ URODZINY MIASTA. WIELKI TORT CZEKA NA MIESZKAŃCÓW.
