W REALU ŻYCIE MASZ TYLKO JEDNO
Od ponad miesiąca w sieci krążą dwa spoty zrealizowane w ramach projektu Wielkopolska Onkologia. Dowiemy się z nich, że na terenie Wielkopolski bezpłatnie można wykonać mammografię, gastroskopię, tomografię płuc oraz kolonoskopię. Niestety, zainteresowanie krótkimi spotami nie jest jeszcze zbyt duże. A przecież chodzi tu o ludzkie życie!
W realu
- Spoty wiszą w internecie i czekają na rozpoczęcie pełnej kampanii medialnej – Natalia Kuźniak zastępca koordynatora projektu Wielkopolska Onkologia – Kampania powinna wystartować w połowie marca. Oprócz sieci, planujemy wykorzystać telewizję i prasę. Na razie o spotach w sieci wie nie wielu ludzi ale to się zmieni – dodaje.
Rzeczywiście, liczba wyświetleń spotów na kanale youtube Szpitala Przemienienia Pańskiego nie powala. Jak dotąd obydwa filmy łącznie obejrzało niespełna osiemset osób. A szkoda, gdyż forma wybrana przez twórców projektu jest nietypowa. Zamiast straszyć odbiorców bolesnymi konsekwencjami choroby, autorzy zdecydowali się na przekaz mówiąc o tym, że każdy z nas ma wybór. A trafia się niezwykła okazja, gdyż badania profilaktyczne mają być darmowe. Jak mówi koordynator projektu Rafał Staszewski, spoty powstały głównie z myślą o telewizji a ich premiera w TVP miała miejsce w środę.
- Mamy również zamiar zorganizować sześć dużych pikników nazwijmy to „zdrowotnych” w maju, czerwcu i we wrześniu. W różnych miastach Wielkopolski. Planujemy także stworzenie dwóch stron internetowych, jednej o profilaktyce a drugiej o zdrowym stylu życia – zaznacza Kuźniak.
Projekt Onkologia
Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego otrzymał w tamtym roku ponad dwadzieścia pięć milionów złotych, pochodzące z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także z Ministerstwa Zdrowia, na realizację projektu „Wielkopolska Onkologia”. Jest jednym z kilkunastu szpitali w Polsce, który dostał dotację.
W ramach projektu, powstanie nowy pawilonu diagnostyczny przy ulicy Szamarzewskiego. Znajdą się w nim laboratoria histopatologii i hematologii. A także bank komórek macierzystych dla oddziału transplantacyjnego. Pierwszą symboliczną łopatę pod budowę tego miejsca dyrekcja lecznicy wbiła 12 stycznia. Dwa tygodnie temu otwarto pracownię endoskopii, która została odnowiona również w ramach projektu. Szpital chce zainwestować w radioterapię śródoperacyjną, którą stosuje się w przypadku leczenia raka piersi. Wykonuje obecnie badania przesiewowe obejmujące między innymi badanie krwi i tomografie komputerową płuc. Badania rozpoczęły się w styczniu i zakończą w 2016 roku. W tym celu koordynatorzy projektu nawiązali współpracę z wieloma poradniami z małych i średnich miast z Wielkopolski. Przeszkolili wspólnie z Katedrą Medycyny Rodzinnej lekarzy rodzinnych w kierunku wczesnego wykrywania nowotworów.
Państwo w Państwie
Jak twierdzi Natalia Kuźniak, projekt dopiero zaczyna nabierać rozpędu. A o skuteczności działań Wielkopolskiej Onkologii mówić będzie można najwcześniej pod koniec marca, gdy na dobre rozpocznie się kampania medialna. Jak dotąd realizacja założeń przebiega zgodnie z planem.
Nowotwory są drugą po chorobach układu krążenia przyczyną śmierci w Polsce. Co roku około sto pięćdziesiąt tysięcy Polaków dowiaduje się, że ma raka i około dziewięćdziesiąt tysięcy pacjentów umiera z tego powodu. „Rak jest państwem w państwie, które rządzi się własnymi prawami. W dodatku ma cechy imperialistyczne i samobójcze” pisał Kamil Durczok w książce „Wygrałem życie”. Z kolei Jerzy Stuhr uważa, że rak nauczył go pokory. Choroba nowotworowa nie wybiera, dotyka zarówno zwykłych ludzi, jak i znane osobistości ze świata polityki, sportu, kultury i przemysłu rozrywkowego. Niedawno, zespół Iron Maiden ogłosił, że jego wokalista Bruce Dickinson ma raka. Jak czytamy w komunikacie zamieszczonym 19 lutego na oficjalnej facebookowej stronie zespołu „Tuż przed świętami Bożego Narodzenia, wokalista Maiden, Bruce Dickinson, poszedł do lekarza na rutynowe badania. Doprowadziło to do dalszych testów i biopsji, które ujawnił rakowy guz na języku. Wczoraj zakończył siedmiotygodniową radio i chemioterapię. Ponieważ guz został wykryty wcześnie, rokowania są bardzo dobre.”. Może więc warto zgodnie ze starym przysłowiem zapobiegać niż leczyć? Na pewno pomoże nam w tym projekt Wielkopolska Onkologia!
Przeczytaj poprzedni artykuł!
CO I GDZIE W PONIEDZIAŁEK W POZNANIU?
