PIŁKA RĘCZNA: POLACY W 1/4 MŚ. A NA CO DZIEŃ CZĘSTO BRAK PIENIĘDZY. JAK JEST POZNANIU?
Polscy piłkarze ręczni bardzo dobrze prezentują się na Mistrzostwach Świata. Ale czy na co dzień z piłka ręczną jest w Polsce dobrze? Jak wygląda nasza narodowa piłka ręczna z dala od katarskich mistrzostw i jak się prezentuje w Poznaniu? O tym rozmawiamy z posłem i jednocześnie członek zarządu Związku Piłki Ręcznej w Polsce, Markiem Niedbałą.
Marcin Zawada: Co znakomita gra Polaków na Mistrzostwach Świata może dać piłce ręcznej w Polsce?
Marek Niedbała: Niewątpliwie sukcesy naszej reprezentacji przyczynią się do popularyzacji tej dyscypliny sportu. Piłka ręczna jest niezwykle widowiskowym sportem a wspaniała gra Polaków na Mistrzostwach Świata wzbudza duże zainteresowanie zarówno kibiców, jak i tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z „ręczną”.
Pewnie po samej imprezie zgłosi się większa liczba młodych ludzi, którzy będą chcieli trenować, będą mieli gdzie?
To pewna prawidłowość w sporcie, zwłaszcza w sportach masowych. Młodzi ludzie po udanych mistrzostwach próbują swoich sił w klubach sportowych. To oczywiście świadczy o tym, że sukcesy obecnych sportowców maja wpływ na młodszych kolegów i trzeba zrobić wszystko aby wykorzystać tę szansę. Nie bez znaczenia jest oczywiście baza sportowa, bez której nie da się realizować szkolenia młodzieży. Na szczęście powoli nadrabiamy zaległości w tej dziedzinie, co niewątpliwie cieszy.
Powoli nadrabiamy, a co dalej? Jak zadbać o to, żeby zainteresowanie piłką ręczną w Polsce było stałe a nie tylko przy okazji sportowych imprez?
W sporcie jest trochę tak jak w modzie. Wytycza się pewne trendy i wdraża strategię marketingową. Różnica polega na tym, że projektanci mody oferują nam często produkty mało atrakcyjne ale „dobrze opakowane” a piłka ręczna sama w sobie jest świetnym produktem.
Dzisiaj cała Polska mówi o Mistrzostwach Świata i naszej grze w ćwierćfinale tej imprezy a jak wygląda taka codzienność polskiej piłki ręcznej?
Przede wszystkim trzeba zdać sobie sprawę, że to co dziś oglądamy na Mistrzostwach Świata to efekt wieloletniej pracy trenerów, działaczy sportowych i samych zawodników. Piłka ręczna jest dyscypliną, w której selekcja zawodników jest niezwykle ostra. Niewielu dochodzi na szczyt. Jednak nie tylko to jest ważne. Piłka ręczna kształtuje charaktery i uczy pracy zespołowej. To element wychowawczy, równie istotny jak sportowe sukcesy.
Czego najbardziej brakuje, żeby piłka ręczna mogła rozwijać się szybciej?
W wielu miejscach ta dyscyplina dopiero raczkuje. Główną barierą rozwoju tego sportu jest brak odpowiedniej bazy sportowej, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach. To oczywiście powoli się zmienia, bo powstają kolejne obiekty ale przed nami jeszcze długa droga. Powiem teraz rzecz oczywistą - dzisiejszy sport to pieniądze, bez których nie da się prowadzić skutecznego szkolenia zawodników. W wielu klubach sportowych piłka ręczna nie zawsze jest jedną z głównych dyscyplin, co w efekcie przekłada się na mniejsze finansowanie „ręcznej”.
A czy w perspektywie długofalowej piłka ręczna ma szansę się wypromować i urosnąć do rangi naszego „narodowego sportu” nie tylko przy okazji poszczególnych imprez, kiedy wszyscy dopingujemy, ale tak na co dzień?
Myślę, że tak. Wśród wielu moich przyjaciół, trenerów, zawodników, działaczy i sympatyków są ludzie, którzy udowadniają, że tak właśnie może się stać. Przywołam tu postać Andrzeja Kraśnickiego, który jest współtwórcą dzisiejszego wizerunku piłki ręcznej w Polsce. Przypomnę również, że ręczna to niezwykle widowiskowy sport, którym warto się bliżej zainteresować.
Czy ma jakieś szanse przy piłce nożnej, siatkówce, skokach narciarskich?
Oczywiście, że tak. Dziś właśnie jesteśmy tego świadkami. Ręczną oglądają całe rodziny, przeżywają niezwykłe emocje i świetnie się przy tym bawią.
A jak to jest z piłką ręczną w Poznaniu?
Piłka ręczna w Poznaniu to wielu niezwykłych ludzi, którzy są bardzo zaangażowani w działalność na rzecz propagowania tej dyscypliny sportu. Choć poznańskie kluby nie odnoszą dziś spektakularnych sukcesów to jednak mogą pochwalić się wieloma osiągnięciami. Piłka ręczna, tak jak powiedziałem wcześniej, to sport, który stawia przed nami rożne cele. Głównym jest oczywiście upragniony tytuł, ale są także inne np. praca z młodzieżą, propagowanie idei aktywności fizycznej a także budowa wizerunku poznańskiej piłki ręcznej.
Gdzie jesteśmy na mapie polskiej piłki ręcznej?
Myślę, że pod względem pracy organizacyjnej i ilości osób zaangażowanych w szkolenie oraz samych zawodników jesteśmy w czołówce. Pod względem dzisiejszych wyników poznańskich drużyn , jesteśmy gdzieś po środku choć oczywiście różnie to wygląda w różnych kategoriach wiekowych. Ważne jest jednak to, że mamy w Poznaniu bazę dydaktyczno-sportową w postaci szkół mistrzostwa sportowego, co niewątpliwie jest istotnym elementem przyczyniającym się do budowy wizerunku poznańskiej i wielkopolskiej piłki ręcznej. W Poznaniu odbywa się szereg imprez mających promować piłkę ręczną, choćby „szczypiorniak na orlikach” cieszący się ogromnym powodzeniem. Należy pamiętać również o tym, że wiele innych klubów z Wielkopolski buduje wizerunek poznańskiej piłki ręcznej. To zespół naczyń połączonych, i tak właśnie trzeba patrzeć na piłkę ręczną.
Jaki wynik meczu Polska – Chorwacja Pan obstawia?
Stawiam oczywiście na zwycięstwo Polaków. Myślę, że wygramy 24:22
Przeczytaj poprzedni artykuł!
NIGDY SIĘ NIE PRZYGOTOWUJĘ NA SZYBKIE ZAKOŃCZENIE WALKI
