POZNAŃ POD HASŁEM NAUKI I SZTUKI
14 kwietnia w Poznaniu rozpocznie się trwający trzy dni Festiwal Nauki i Sztuki. Festiwal organizowany jest przez poznańskie uczelnie, jest to już XVIII edycja.
Festiwal ma na celu przybliżenie nauki i sztuki w sposób przystępny dla młodych odbiorców. W ramach imprezy zostaną zorganizowane różnego rodzaju warsztaty, spotkanie, prezentacje. Będzie możliwość udziału w zajęciach w laboratoriach, eksperymentach i badaniach.
- Festiwal organizujemy po raz osiemnasty, jest to już spore doświadczenie nasze, czyli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i pozostałych uczelni biorących w nim udział. Zorganizowanie takiej imprezy jest ogromnym przedsięwzięciem logistycznym. W tym roku zostanie zaprezentowanych 700 wydarzeń. W organizację Festiwalu zaangażowanych jest ok. 3000 ludzi. Są to pracownicy naukowi uczelni, koordynatorzy i studenci - informuje Anna Młynarczyk, koordynator festiwalu.
Dla przyszłych studentów
Impreza skierowana jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalistów i licealistów. Program Festiwalu znany jest już od lutego i od tego momentu rozpoczynają się już zapisy na warsztaty i zajęcia. Na większość spotkań wymagana jest wcześniejsza rezerwacja – Dzięki Festiwalowi uczniowie mogą korzystać z zaplecza uczelnianego, z laboratoriów czy wziąć udział w wydarzeniach na co dzień niedostępnych, co stanowi dla nich ogromną atrakcję. Festiwal ma przyciągać ludzi, którzy w niedalekim czasie staną przed wyborem uczelni wyższej, ma zaprezentować zaplecze uczelniane i zachęcić do wyboru którejś z nich - mówi Małgorzata Krzyżanowska- Szajner koordynująca wydarzenie na terenie Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu.
„Kremy- do it yourself”
Pod tym hasłem odbędzie się jeden z warsztatów przygotowanych przez Uniwersytet Medyczny. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się w jaki sposób można samodzielnie wykonać krem.
Propozycje jakie można znaleźć w programie festiwalowym dotyczą wielu obszarów nauki i sztuki. Inne ciekawe to:
„Wszystko jest trucizną i nic nią nie jest”- jest to prezentacja przygotowana przez Uniwersytet Medyczny, mówiąca o problematyce ostrych zatruć z perspektywy lekarza toksykologa. Podczas warsztatów przedstawiona zostanie m.in. historia trucizn i najsłynniejszych trucicieli.
„Trupy, sztywniaki i kości- antropolog sądowy na tropie”- wykład omawiający pracę antropologa sądowego mającego wspomóc działania śledczych. Spotkanie zorganizowane jest przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza
„Pranie brudnych pieniędzy w teorii i praktyce”- w jaki sposób legalizowano dochody z działalności przestępczej w średniowieczu i jak robi się to teraz? Jak przebiega proces prania brudnych pieniędzy i gdzie znajdują się największe pralnie?- tego można będzie się dowiedzieć podczas spotkania zorganizowanego przez Uniwersytet Ekonomiczny.
Praca nad programem festiwalowym
Przygotowania do imprezy trwają nawet kilka miesięcy. Wymaga to dużej determinacji i zaangażowania ze strony organizatorów. Jak wygląda dobór zajęć i warsztatów w poszczególnych edycjach?
- Przykładowo, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu przeprowadza ankietę wśród uczestników i organizatorów, na podstawie której wybierane są zagadnienia. Każda z placówek biorących udział w tym przedsięwzięciu składa do nas swoje propozycje, które następnie omawiamy. A jest nad czym debatować. Ustalamy program, wybieramy najlepsze z propozycji, które rozpatrujemy pod względem miejsca, czasu i środków finansowych jakimi dysponujemy – mówi Anna Młynarczyk. – Duża wiedzę odnośnie wyboru bloków tematycznych dają nam spotkania z pracownikami naukowymi podczas Nocy Naukowców odbywającej się we wrześniu. Wtedy rozmawiamy i planujemy biorąc pod uwagę to, które zagadnienia i dziedziny cieszą się powodzeniem w trakcie tego wydarzenia- dodaje Małgorzata Krzyżanowska- Szejner.
Coraz więcej chętnych
Chętnych do wzięcia udziału w Festiwalu z roku na rok przybywa. W 2013 roku w imprezie wzięło udział ok. 25 tyś. osób, w ubiegłym roku było to już 30 tyś. – Frekwencja jest dla nas co roku problematyczna. Są spotkania czy prezentacje, w których można wziąć udział bez problemu, są one prowadzone w dużych salach lub aulach. Trudniej jest z zajęciach w laboratorium, gdzie jest ograniczona przestrzeń. Wtedy staramy się te spotkania przeprowadzać kilkakrotnie, tak aby każdy kto zechce wziąć w nich udział, miał taką możliwość. W dużej mierze zależy to jednak od środków. Finansowo wspierają nas Urząd Miasta Poznania i Urząd Marszałkowski - wyjaśnia Anna Młynarczyk.
W Festiwalu bierze udział dziewięć poznańskich uczelni. Są to Akademia Muzyczna, Politechnika Poznańska, Polska Akademia Nauk, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy oraz Akademia Wychowania Fizycznego.
Program Festiwalu dostępny jest na stronie Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz na Facebook’u pod adresem www.facebook.com/PFNiS
Przeczytaj poprzedni artykuł!
CO I GDZIE W PIĄTEK W POZNANIU?
