CYBERPRZEMOC, ZAGROŻENIE XXI WIEKU
Według badań przeprowadzonych przez Gemius S.A. dla Fundacji Dzieci Niczyje, z zastraszaniem w sieci lub inną formą cyberprzestępstwa miało do czynienia już około połowy nieletnich internautów w Polsce. Raport Norton Online Family mówi nawet o 79% polskich dzieci, które miały negatywne doświadczenia w Internecie.
Cyber co?
„Cyberprzemoc to inaczej przemoc z użyciem mediów elektronicznych – przede wszystkim Internetu i telefonów komórkowych. Problem ten dotyczy przede wszystkim dzieci i młodzieży. W Polsce doświadcza go ponad połowa młodych internautów.” pisze Piotr Lisek, poznański pedagog, w swoim opracowaniu poradnika szkolnego „Jak reagować na cyberprzemoc” .
Wyzywanie, straszenie lub poniżanie kogoś w sieci. Zdjęcia i filmiki, robione bez zgody fotografowanego, publikowane i rozsyłane za pomocą mediów elektronicznych. Kompromitujące i ośmieszające strony internetowe lub blogi. Podszywanie się pod kogoś w Internecie. To właśnie działania zaliczane do cyberprzemocy.
- Często docierają do nas informacje, na przykład o wykluczeniu pewnej osoby, ponieważ ukazały się różnego rodzaju materiały, zdjęcia, filmy czy publikacje przedstawiające ją w negatywnym świetle – podinspektor Piotr Mania, zastępca naczelnika wydziału prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu - Dochodzi do tak zwanego „hejtowania”, wytykania tego młodego człowieka, izolowania go, pokazywania w negatywnym świetle – tłumaczy.
Gdańska Ania
Najbardziej znanym przykładem cyberprzemocy a zarazem przypadkiem, za sprawą którego o tej formie przestępstwa zrobiło się głośno, jest sprawa uczennicy gdańskiego gimnazjum z 2006 roku. Gdy podczas lekcji nauczyciel wyszedł z sali, dwóch uczniów zaatakowało dziewczynkę. Rozebrali ją i dotykali. Trzeci, za pomocą telefonu komórkowego sfilmował zajście, którego świadkami byli inni uczniowie. Następnego dnia czternastoletnia Ania powiesiła się na dziecięcej skakance.
„Dzieci zazwyczaj nie uświadamiają sobie, jak krzywdzące mogą być działania podejmowane on-line, a ofiary cyberprzemocy pozostawione sam na sam z problemem często nie potrafią sobie z nim poradzić. Dlatego bardzo ważną rolę w przeciwdziałaniu cyberprzemocy pełni najbliższe otoczenie dziecka. Rodzice i nauczyciele powinni podejmować działania profilaktyczne oraz szybko interweniować w sytuacji gdy zachodzi podejrzenie, że dziecko jest ofiarą lub sprawcą przemocy w Sieci.” pisze Lisek.
- Jeżeli szkoła, rodzice lub ofiara cyberprzestępstwa nie zgłoszą tego faktu na policję, my o nim nie wiemy - podinspektor Piotr Mania.
Przydatny poradnik dla rodziców czym jest cyberprzemoc: https://pl.wizcase.com/blog/czym-jest-cyberprzemoc-przewodnik-dla-rodzicow/
Policyjny poradnik
W ramach działań prewencyjnych, Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu wydała niedawno poradnik „Cyberprzemoc porady prewencyjne”. Będzie on rozdawany przez policjantów podczas spotkań i prelekcji z uczniami, nauczycielami i pedagogami szkolnymi. Drukowana wersja poradnika zostanie także dostarczona do jednostek miejskich i powiatowych Wielkopolskiej Policji, aby dotrzeć, do jak największej liczby odbiorców. Darmowy poradnik już jest dostępny w internecie na stronie Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.*
Znaleźć w nim można najważniejsze informacje dotyczące zjawiska cyberprzemocy. Na przykład, symptomy występujące u dziecka dotkniętego takimi działaniami. Są to między innymi agresja, samookaleczanie, erotyczna „twórczość” ofiary. Oprócz tego znajdują się tam informacje dotyczące tego jak sobie radzić z cyberprzemocą, kogo prosić o pomoc, gdzie zgłaszać ataki i nadużycia. Poradnik zawiera także porady dla nauczycieli i rodziców na temat tego jak rozmawiać z dziećmi i jak reagować w przypadku zetknięcia się z tym rodzajem przemocy.
*http://www.wielkopolska.policja.gov.pl/index.php/porady-prewencyjne-2/11198-cyberprzemoc-i-inne-zagrozenia-plynace-z-internetu
Przeczytaj poprzedni artykuł!
GRUPA AKROBACYJNA "ŻELAZNY" ROZPOCZĘŁA SEZON
