KAŻDY MOŻE ZOSTAĆ KRYPTOLOGIEM
Kolejnym powodem może być otwarcie się na matematykę, po rozpoczęciu gry może się okazać, że ta dziedzina nauki jest bardzo interesująca – zachęca twórca gry „Łamacze Szyfrów”.
Nie wychodząc z domu możesz zostać łamaczem szyfrów. Nie ma dyskusji o pomnikach, bo przecież monument upamiętniający uczonych istnieje od 2007 roku. - Trzech polskich kryptologów, którzy przyczynili się m.in. do rozpracowania szyfru niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma – Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego było związanych z Uniwersytetem Poznańskim – pisał Włodzimierz Łęcki w „Przewodniku po zabytkach i osobliwościach Poznania”. Zapyta ktoś dlaczego więc pomnik jest przed budynkiem Zamku. Spieszę podpowiedzieć, że to tutaj przed wojną mieściła się uczelnia.
Zostań kryptologiem
Internetowa gra „Łamacze Szyfrów” to przygoda, o której nieco więcej opowiedział nam jej twórca Szymon Dąbrowski. – Spotkanie z historią i matematyką przewidziane jest dla wszystkich. Są różne poziomy gry i naprawdę każdy znajdzie coś dla siebie. Naszym celem i główną ideą jest promowanie wszystkiego co jest związane z dokonaniami kryptologów – podpowiada Dąbrowski. – Rozszyfrowanie Enigmy było ukoronowaniem pracy naszych lokalnych uczonych, trzeba o tym pamiętać. Dzięki technologii jaką mamy dziś możemy angażować w to cały świat i pokazywać im jak trudnym przedsięwzięciem było znalezienie kodu łamiącego szyfry tej maszyny – kończy mój rozmówca.
Screen ze strony http://lamaczeszyfrow.pl/
Obecnie można spróbować swoich sił w rozgrywce międzynarodowej – Są zespoły z Wietnamu, Indii i Chin. Pojawiły się ekipy z dwóch kontynentów amerykańskich i Europy. Nie mam tylko delegacji z Australii. We wrześniu ruszy lokalna odsłona zmagań – sugeruje twórca gry.
Cel
- Celem graczy jest ustawienie wirników Enigmy w panelu zespołu w pozycję, w której pośrodku rotorów widoczny będzie napis Enigma. Już teraz każdy użytkownik strony może przesuwać na chwilę poszczególne rotory klikając na nie, jednak wirniki po odświeżeniu strony powracają do poprzedniej pozycji. Aby nieodwracalnie przesunąć rotor, należy odpowiedzieć poprawnie na zagadkę zadaną po każdym wykładzie. – To fragment podpowiadający JAK GRAĆ.
„Łamacze Szyfrów” to nie tylko szeregi cyfr i znaków. – To spotkanie z Polakami, którzy zmienili bieg wojny. Ich wpływ na skrócenie działań wojennych był duży. Warto choćby spróbować swoich sił i zarejestrować się do gry. Kolejnym powodem może być otwarcie się na matematykę, po rozpoczęciu gry może się okazać, że ta dziedzina nauki jest bardzo interesująca – zachęcił Szymon Dąbrowski.
Bądź jak Zygalski, Rogalski i Różycki. Przechodząc pod Centrum Kultury Zamek spójrz na upamiętniający ich pomnik. Po rozpoczęciu gry kryptologicznej żadne ciągi cyfr nie będą już takie same.
Przeczytaj poprzedni artykuł!
CO I GDZIE W CZWARTEK W POZNANIU?
