REKRUTACJE ZACZYNAM OD GŁOWY
Kariera w wojsku, policji, ABW, CBŚ. Jakie studia dadzą taką szansę? Naturalnie przychodzi na myśl kierunek Bezpieczeństwo Narodowe lub szkoły oficerskie. AWF daje trzecią możliwość.
Niezwykły wuefista
Trwa właśnie nabór studentów do Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu. Jak zwykle zainteresowaniem cieszą się takie kierunki jak Wychowanie Fizyczne czy Fizjoterapia. Nie jest jednak tajemnicą, że zapotrzebowanie na wuefistów maleje wraz z niżem demograficznym. Natomiast, niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się rekrutacje do służb mundurowych. Trzy lata temu AWF w odpowiedzi na to zainteresowanie utworzyła na kierunku Wychowanie Fizyczne specjalność grupy dyspozycyjne.
„Są to zorganizowane struktury przygotowane do szybkiego reagowania, które są tworzone w systemach militarnych, paramilitarnych lub cywilnych w celu wykonywania szczególnych funkcji związanych z zapobieganiem lub przezwyciężaniem rozmaitych niebezpieczeństw na rzecz skupisk ludzkich, zagrażających społeczeństwu i danemu krajowi. Grupy Dyspozycyjne realizują działania w sferze bezpieczeństwa powszechnego.” przeczytamy na stronie poświęconej tej specjalności.
- Rekrutacje zaczynam od głowy – dr Marek Sokołowski – Nie jest tak, że do grup dyspozycyjnych może dostać się każdy. Na II semestrze Wychowania Fizycznego przeprowadzamy test sprawnościowy, podobny do tego jaki mają policjanci, choć lekko przez nas zmodyfikowany. Tam następuje wstępna selekcja. Wielu studentów jak słyszy słowa „egzamin kwalifikacyjny” to od razu rezygnuje. Dzięki temu mamy na specjalności tylko naprawdę zainteresowanych – zapewnia.
Mistrz karate, super snajper
Na studiach licencjackich i magisterskich, oprócz podstawowych przedmiotów Wychowania Fizycznego studenci mają okazję uczestniczyć w zajęciach dotyczących między innymi systemów bezpieczeństwa i porządku publicznego prowadzonych przez emerytowanego policjanta Jacka Kistowskiego. Należy on do Międzynarodowej Organizacji Policyjnej IPA i gdziekolwiek jest w Europie, stara się zdobywać wiedzę o działalności Policji w ochronie obywateli. Zajęcia z samoobrony i walki wręcz prowadzą Piotr Tarnawski, przewodniczący Polskie Federacji Krav Maga oraz Robert Sworek, przewodniczący Światowej Organizacji Karate. Studenci ćwiczą w miejskiej przestrzeni parkur z Yohannem Bassezem z Francji. Starszy chorąży Rafał Kubiński prowadził szkolenia dla kandydatów na oficerów i podoficerów na potrzeby Wojsk Lądowych. Szkolił żołnierzy przygotowujących się na misję do Republiki Iraku oraz Islamskiej Republiki Afganistanu. Organizował szkolenie oraz egzaminował strzelców wyborowych wyjeżdżających do Kosowa oraz Republiki Czadu. Przede wszystkim zajmował się szkoleniem taktycznym strzelców wyborowych oraz grup rozpoznawczych. Na specjalności grypy dyspozycyjne przeprowadza szkolenia z przetrwania w terenie.
- To nie są jacyś przypadkowi Kowalscy, to specjaliści z górnej półki – zapewnia dr Sokołowski.
Nowa nadzieja
Gdy dwa miesiące temu uczestniczyłem w rekrutacji WKU przeprowadzanej przez majora Sławomira Romana, mocno zapadły mi w pamięć słowa jednego ze studentów Bezpieczeństwa Narodowego - Na Uniwersytecie mówiono nam, że po studiach zakończonych stopniem naukowym i krótkim szkoleniu oficerskim będziemy mogli bez przeszkód zostać oficerami. Niestety, wyszło jak zwykle.
Na tamtym spotkaniu ów student dowiedział się, że mimo uzyskania stopnia naukowego na swoim kierunku, będzie on musiał zaczynać jako zwykły szeregowy. Specjalność grupy dyspozycyjne na poznańskiej AWF również nie daje stopnia generała za samo jej ukończenie, ale w odróżnieniu od takich kierunków jak Bezpieczeństwo Narodowe i jemu podobne, pozwala zyskać wiedzę i umiejętności przydatne w służbach mundurowych. A jeśli tam zabraknie miejsca, to zawsze można zostać zwykłym niezwykłym wuefistą.
Przeczytaj poprzedni artykuł!
CO I GDZIE WE WTOREK W POZNANIU?
