JAK SPĘDZIĆ WAKACJE, ABY BYŁY BEZPIECZNE I UDANE?
W piątek w szkołach rozbrzmiał przysłowiowy ostatni dzwonek. Dzisiaj z kolei jest pierwszy z tzw. miłych poniedziałków. Wakacje ropoczęły się na dobre! Jak je spędzić w interesujący i bezpieczny sposób, zostając w Poznaniu? Kilka wskazówek znajdziecie w artykule.
Wakacje w mieście? To nic strasznego!
Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji przygotowały bogatą ofertę zajęć, która jest dedykowana dzieciom i młodzieży spędzającej lato w Poznaniu. - Większość przewidzianych atrakcji związanych jest ze sportem: turnieje piłki nożnej i siatkówki plażowej, rozgrywki w tenisa ziemnego czy bezpłatne zajęcia sportowe w obiektach POSIR. Zapraszamy również na półkolonie, zapisy są już uruchomione - wyjaśnia przedstawiciel POSIR-u.
- Nie wszyscy rodzice mogą sobie pozwolić na wysłanie swoich pociech na wycieczki czy kolonie na całe dwa miesiące wakacji, a ze względu na pracę, nie są w stanie zapewnić dzieciom całodziennej opieki. Dla takich rodzin idealne są półkolonie, podczas których w godzinach 7.30 - 16.30 wszyscy uczestnicy znajdują się pod opieką wychowawców, umożliwiając rodzicom pracę - wyjaśnia Kamil Szulc z Młodzieżowego Ośrodka Sportowego.
Program akcji Lato 2015 zawiera szereg rozmaitych atrakcji. Są to m.in. jednodniowe wycieczki poza Poznań, spływy kajakowe, gra miejska i rowerowy rajd na orientację. Pod koniec wakacji odbędzie się piknik, podczas którego nie zabraknie konkursów, gier i zabaw. Będzie można także obejrzeć pokazy strażackie oraz policyjne. Szczegółów warto szukać na stronie: Lato na sportowo.
Bezpieczeństwo w czasie wakacji
Komenda Miejska Straży Pożarnej deklaruje, że nie tylko podczas okresu letniego realizuje wiele projektów edukacyjnych. Tego typu akcje trwają przez cały rok. Są to także kontrole obiektów,w których przebywają dzieci. Liczba kontroli uzależniona jest od liczby wniosków. O bezpieczeństwie przypominają również miejscy policjanci. - Program edukacyjno- prewencyjny słada się z dwóch elementów: działań profilaktycznych, czyli różnych lokalnych eventów oraz z twardej prewencji, czyli kontrolowania miejsc zagrożonych. Mowa tu także o Starym Rynku i okolicach czy brzegu Warty - wyjaśnia przedstawiciel Komendy Miejskiej w Poznaniu.
- Do Straży Pożarnej dzwoni wiele osób z zapytaniem czy np. można rozpalić ognisko nad Wartą. Przypominamy, że to nie my jesteśmy decyzyjni - apeluje przedstawicielka Komendy Straży Miejskiej w Poznaniu. Takie czasowe, pisemne pozwolenie może wydać nadleśniczy. Określa on wówczas dokładne miejsca rozpalenia ogniska, sposób jego zabezpieczenia oraz osobę odpowiedzialną.
Warto wiedzieć, że zgodnie z artykułem 30 Ustawy o lasach, na terenach leśnych, śródleśnych oraz w odległości do 100 metrów od granicy lasu, nie wolno rozniecać ognia poza miejscami do tego wyznaczonymi przez właściciela lasu lub nadleśniczego. - Stałe miejsca, gdzie wolno rozpalać ogniska wyznacza nadleśniczy poprzez „techniczne zagospodarowanie lasu w celach turystyczno-wypoczynkowych”: np. przy miejscach biwakowania, obiektach turystycznych i edukacyjnych, stanicach turystycznych i harcerskich. Stałe miejsca są naniesione na mapy, którymi posługują się osoby monitorujące zagrożenie pożarowe lasu - czytamy na stronie lasów państwowych.
Życzymy Wam miłych, pełnych przygód i jednocześnie bezpiecznych wakacji!
Przeczytaj poprzedni artykuł!
WYSIŁEK POZWALA DOSTRZEC CZŁOWIEKA
