NA UAM MOGĄ BYĆ OBOWIĄZKOWE WYKŁADY. ALE TYLKO DLA I ROKU.
Czy żaków można zobowiązać do uczestnictwa w wykładach? Można. Jednak tylko tych rozpoczynających naukę. Słowo „można” jest kluczowe – bo wcale nie trzeba.
Udało się osiągnąć kompromis. Władze uczelni wspólnie z Parlamentem Samorządu Studentów Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza ustaliły szczegóły obowiązkowego uczęszczania na wykłady.
W oświadczeniu opublikowanym przez Parlament Samorządu Studentów czytamy o wnioskach, wypływających wprost z sali na której trwało posiedzenie Senatu. - Kierownik podstawowej jednostki organizacyjnej (czyli dziekan) prowadzącej dany przedmiot, w porozumieniu z prowadzącym zajęcia oraz egzaminatorem określa nie później niż na 14 dni od rozpoczęcia zajęć i niezwłocznie ogłasza w systemie USOS, oraz na stronie internetowej jednostki: opis modułu kształcenia dotyczący tych zajęć, oraz warunki i tryb ich odbywania, przy czym można zobowiązać studentów I roku studiów pierwszego stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich do obowiązkowego uczestnictwa w wykładzie – czytamy w oświadczeniu.
Ilustrując tę informację w nieco bardziej przystępnym języku warto zaznaczyć – Do obowiązkowych wykładów można zobligować studentów rozpoczynających przygodę z uczelnią. Czyli tych na pierwszym roku, pierwszego stopnia, oraz na pierwszym roku jednolitych studiów magisterskich – podpowiada Przewodnicząca Parlamentu, Patrycja Poczekaj.
Studenci wkraczający dopiero na Uniwersytet, mogą zostać postawieni przed faktem obowiązku bywania na wykładach. Biorąc pod uwagę, że prowadzący zajęcia i dziekan mają 14 dni na podjęcie decyzji o zobowiązaniu studentów do uczestnictwa w wykładzie, to nowi studenci mają tyle samo czasu by pokazać wykładowcy, że są pilni i będą w wysokiej frekwencji uczęszczać na zajęcia dobrowolnie.
Oczywiście mogą pojawić się głosy, że wszystko zależy od decyzji dziekana i prowadzących zajęcia. Powiedzmy jednak szczerze, że na każdym Wydziale UAM funkcjonuje Rada Samorządu Studentów i pomaga młodym żakom stawiać pierwsze kroki na uczelni.
W drugiej części oświadczenia Parlamentu Samorządu Studentów znajdziemy informację - Zapis w regulaminie nie oznacza, że wszystkie wykłady dla studentów pierwszego roku będą obowiązkowe. Z tego miejsca apelujemy do Was, Drodzy Studenci – zwracajcie się do swoich wydziałowych Rad Samorządu Studentów - to oni będą prowadzić rozmowy z dziekanami. Przymus nie jest rozwiązaniem – dlatego jesteśmy przekonani, że doszliśmy do porozumienia, które jest korzystne dla obu stron – potwierdza Parlament.
Rozmowy na ten temat trwały od kwietnia. Punkt o możliwości prowadzenia obowiązkowych wykładów nosi numer dziewiętnasty, a Regulamin Studiów wchodzi w życie z dniem pierwszego października.
Przeczytaj poprzedni artykuł!
WAKACJE W POZNANIU (30.06 - 2.07)
