KOLEJNE ODKRYCIA ARCHEOLOGICZNE NA STARYM RYNKU!
Na Starym Rynku trwają prace archeologiczne. Ostatnie dni przyniosły kolejne odkrycia. W sumie archolodzy wydobyli już z ziemi ponad 1200 artefaktów.
"Ostatnie dni przyniosły bardzo interesujące odkrycia plomb tekstylnych o proweniencji angielskiej i holenderskiej, te datowane na okres późnego średniowiecza artefakty, interpretujemy na podstawie herbów widocznych na awersie. Handlujący w tym miejscu pozostawili po sobie także norymberskie żetony, elementy spełniające funkcję liczmanów ułatwiających kupcom rozwiązywanie rachunkowych zawiłości. Szanujący się kupiec nie ruszał się nigdzie bez szalkowej wagi. Tezę tą potwierdzają zachowane w ziemi liczne odważniki wykonane z ołowiu i innych metali. Od samego początku badań rozbudowuje się nasza „kolekcja” numizmatów." - możemy przeczytać na stronie muzeum archeologicznego.
Archeolodzy wydobyli z ziemi już prawie 300 monet. Mimo że prace w tej chwili prowadzone są na powierzchni 120 m2 udało już się w sumie odkryć ponad 1200 artefaktów. Dodatkowo można stwierdzić, że miejsce, w którym prowadzone są obecnie działania naukowców wcześniej miało tradycje targowe. Udało się również odkryć elementy konstrukcji drewnianej drogi, która pozwała wcześniej poruszać po płycie Starego Rynku.
- Odkopana przez nas konstrukcja prezentuje się bardzo imponująco. Na poprzeczne dźwigary zabezpieczające przed zapadaniem się w podłoże kładziono wzdłużne legary- te dodatkowo stabilizowano pionowo wbitymi w podłoże kołkami i kamieniami. Brakuje jedynie nawierzchni, którą układano z drewna. Szerokość drogi to około dwa metry. Odkopaliśmy tylko fragment, który wchodzi w nasz profil pod kątem i prawdopodobnie kontynuuje się dalej. Drogę wykonano z różnych gatunków drewna, niektóre z nich to wykorzystywane wtórnie elementy z rozbiórki domów. Z tej przyczyny nieco trudniej będzie nam przeprowadzać badania dendrochronologiczne - informują archeolodzy.
Droga-pomost na osi ulicy Różany Targ, fot. K. Zisopulu-Bleja/Muzeum Archeologiczne w Poznaniu
Wcześniej naukowcom udało się odkryć m.in zabytki z okresu późnego średniowiecza, takie jak sierp czy cynowy krzyżyk. Więcej przeczytacie o tym tutaj: http://www.miastopoznaj.pl/wydarzenia/1870-sredniowieczny-zaklad-szewski-odkryty-na-starym-rynku,
Dziennik wykopaliskowy można na biężco śledzić na stronach Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.
Przeczytaj poprzedni artykuł!
WAKACJE W POZNANIU (7.07 - 9.07)
