WZMOŻONY OKRES POSZUKIWANIA MIESZKAŃ. NA CO ZWRACAJĄ UWAGĘ STUDENCI?
Sierpień to okres wzmożonej aktywności na rynku najmu mieszkań. Żacy wówczas kończą pierwszy okres letniego wypoczynku i poszukują lokum na kolejny rok akademicki. Lepiej nie zostawiać tego na ostatnią chwilę, bo we wrześniu wybór atrakcyjnych mieszkań czy pokoi będzie coraz mniejszy.
Podstawowym błędem jest zwlekanie z zebraniem się do działania. Wciąż trwają wakacje, więc wydaje się, że czasu jest jeszcze wiele, a on płynie. Poszukiwaniami warto zająć się już teraz, w szczególności jeżeli wśród wymagań jest przystępna cena idąca w parze z dogodną lokalizacją. - Ważnym aspektem dla mnie jest, aby mieszkanie było blisko uczelni. Z racji tego, że studiuję na Morasku, najbardziej interesują mnie te okolice. Może nie jest to najbliżej centrum, ale ważniejsze jest dla mnie, aby nie musieć zbyt wcześnie wstawać, aby zdążyć na poranne zajęcia - przekonuje Lidka, studentka II roku dziennikarstwa.
- W poprzednim roku akademickim mieszkałam właśnie w centrum, nie było źle, ale teraz wolę skupić się na terenach bliższych mojej uczelni. Mam już coś na oku – dodaje z uśmiechem dziewczyna. - Nie rozumiem osób, które zwlekają z tym tematem. Z upływem tygodni znajdujące się w ofercie mieszkania są dalekie od ideału, pod koniec września natomiast za dobrze umiejscowione lokum trzeba już całkiem sporo zapłacić – stwierdza.
Coraz popularniejsze stają się castingi na współlokatora
Teoretycznie wybór nie wydaje się być taki mały. Akademiki, stancje, pokoje, mieszkania studenckie. Można wynająć coś samodzielnie, albo ze znajomymi. Dość popularne w ostatnich czasach jest poszukiwanie nowego współlokatora poprzez przeprowadzenie castingu. - Mieszkamy we trójkę, ale w mieszkaniu jest miejsce dla czterech osób. Wcześniej mieszkała z nami dziewczyna, ale wyprowadziła się do Wrocławia. Obecnie poszukujemy kogoś nowego, kto zechce z nami zamieszkać – informuje Kasia Solnik, studentka informatyki. - Najlepiej gdyby to była dziewczyna, bo chłopak mógłby czuć się na dłuższą metę kiepsko w towarzystwie samych kobiet. Poza tym nie może to być bałaganiara, same dbamy o porządek, trzymamy się grafiku i tego samego wymagamy od osoby, która ma z nami zamieszkać. Mile widziane umiejętności kulinarne, gotujemy wspólnie, także według grafiku – uzupełnia dziewczyna.
Prawnik radzi
Kiedy wybraliśmy już mieszkanie, powinniśmy jeszcze pamiętać o jednej niezwykle ważnej rzeczy. - Pisemna umowa najmu jest istotnym dokumentem i należy zadbać o to, aby była jak najlepsza. Powinna zawierać datę i miejsce jej zawarcia oraz dokładne oznaczenie podpisujących ją stron. Powinna także zabezpieczać interesy obu stron – podkreśla Jakub, aplikant radcowski. - Warto w niej szczegółowo wypisać prawa i obowiązki najemcy, wynajmującego oraz wskazać, kto ponosi i jakiej są to wielkości koszty związane z utrzymaniem nieruchomości. Jeżeli pojawią się wątpliwości co do treści dokumentu, warto skonsultować się z prawnikiem – dodaje.
- Sam wynajmuję mieszkanie blisko centrum. Z racji tego, że skończyłem prawo i kształcę się w tym kierunku dalej, pracuję w kancelarii, zwracam na to szczególną uwagę. Uważam, że jest to dobre dla obu stron, chociaż niektórzy zarzucają mi zbytnią dokładność – stwierdza Jakub.
Najczęściej wybieranym miejscem na poszukiwania lokum jest Internet. Znajduje się tam wiele ofert, często są one lepiej opisane niż np. w ogłoszeniach zawartych w lokalnej gazecie. Obecnie wszystkie główne serwisy nieruchomości umożliwiają wprowadzenie dokładnego opisu oraz zdjęć. Ułatwia to wstępną weryfikację mieszkań, którymi dany student jest potencjalnie zainteresowany.
Przeczytaj poprzedni artykuł!
MISTRZOSTWA ŚWIATA W AKROBACJI SZYBOWCOWEJ. DRUŻYNOWO MAMY ZŁOTO!
