BŁOGOSŁAWIENI MIŁOSIERNI, ALBOWIEM ONI MIŁOSIERDZIA DOSTĄPIĄ
Piąte z ośmiu błogosławieństw, wypowiedzianych przez Jezusa w kazaniu na brzegu Jeziora Galilejskiego stało się za sprawą papieża Franciszka hasłem XXXI Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Poznań również szykuje się na te uroczystości.
Kartka z kalendarza
Za oficjalną datę ustanowienia Światowych Dni Młodzieży uznaje się 20 grudnia 1985 roku. To wydarzenie jest wynikiem dwóch spotkań Jana Pawła II z młodzieżą. Pierwsze, podczas Niedzieli Palmowej 15 kwietnia 1984, kiedy odbył się Nadzwyczajny Jubileusz Odkupienia. Tydzień później, Jan Paweł II przekazał młodzieży Krzyż Roku Świętego, który do dziś jest symbolem ŚDM. Podczas wielkanocnych świąt rok później, papież spotkał się z młodzieżą w Rzymie z okazji Międzynarodowego Roku Młodzieży. Na spotkanie przybyło 350 tysięcy młodych ludzi z całego świata. Kilka miesięcy po drugim spotkaniu, podczas spotkanie opłatkowego z kardynałami Jan Paweł II wyraził wolę by spotkania z młodzieżą odbywały się co roku w formie diecezjalnej a co dwa, trzy w miejscu wyznaczonym przez papieża.
W trakcie 31 lat trwania ŚDM, młodzież odwiedziła z różnymi papieżami 11 krajów na całym świecie. Polska nie jest debiutantem w roli gospodarza Światowych Dni Młodzieży. Nasz kraj gościł już katolicką młodzież w 1991 roku. Jan Paweł II wybrał wtedy Częstochowę a mottem spotkania były słowa świętego Pawła z listu do Rzymian „Otrzymaliście Ducha przybrania za synów”. Wydarzenie przyciągnęło wtedy do Częstochowy 1,6 miliona uczestników. Na ostatnim spotkanie papieża Franciszka w Rio De Janeiro w 2013 roku było 3,7 miliona młodych ludzi.
Co z Poznaniem?
- Każda z diecezji w Polsce przygotowuje się do Światowych Dni Młodzieży. We wszystkich dużych miastach, w tym w Poznaniu będą się odbywać dni w diecezjach od 20 do 25 lipca. Za organizację spraw związanych z ŚDM odpowiedzialne są diecezjalne centra działające przy kuriach. – Ewa Korbut, biuro prasowe Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016.
Za organizację dni diecezjalnych w naszym mieście odpowiedzialne jest Duszpasterstwo Młodych Jordan. Na ich stronie internetowej znaleźć można plan wydarzeń przewidzianych podczas dni w diecezjach. Tam również, młodzież może dokonywać rejestracji na Światowe Dni Młodzieży. Do wyboru wierni mają tam 6 pakietów pielgrzyma, w różnych cenach, w zależności od liczby dni oraz udogodnień jakich chcieliby tam zaznać. Najtańszy pakiet za 150 złotych obejmuje dwa dni 30 i 31 lipca, w nim przysługują takie przywileje jak „komunikacja pielgrzyma”, „ubezpieczenie pielgrzyma” oraz „plecak pielgrzyma”. Najdroższy pakiet to koszt 800 złotych, oprócz wymienionych już przywilejów dochodzą jeszcze „nocleg pielgrzyma”, „wyżywienie pielgrzyma” i transport z Poznania do Krakowa z wliczonym powrotem do stolicy Wielkopolski. Ten droższy obejmuje uczestnictwo w całych Światowych Dniach Młodzieży czyli od 25 lipca aż do 1 sierpnia.
- Zachęcam do wejścia na stronę www.jordan-poznan.pl, w zakładce ŚDM Kraków rozpisane są wszystkie rzeczy, które będą się u nas działy. Nasza akcja i propagowanie wydarzeń związanych ze Światowymi Dniami Młodzieży polega na tym, by zachęcić jak największą liczbę młodych ludzi do wyjazdu do Krakowa. Nie planujemy strefy ŚDM w Poznaniu, gdzie ludzie mogli by się spotkać i razem wspólnie oglądać transmisję lub razem czuwać. Nie stać nas na takie przedsięwzięcie – ksiądz Arkadiusz Szady, diecezjalny koordynator z Diecezjalnego Centrum Światowych Dni Młodzieży w Poznaniu.
Przeczytaj poprzedni artykuł!
WAKACJE W POZNANIU (28.08-30.08)
