WRZESIEŃ W POZNANIU (15.09 - 17.09)
Ten czas naprawdę mija w błskawicznym tempie. Dopiero co były wakacje, potem początek roku szkolnego, a tu już mamy połowę września. Ostatki lata, zatem warto je wykorzystać jak najlepiej, aby przygotować się na chłodne, nieco melancholijne wieczory.
Wtorek
- Od poniedziałku aromatyczną kawę można wypić nie tylko w tramwaju na ul. Zielonej. Swoje podwoje otworzyła bowiem Cafe Bimba na Ratajach:
Druga "Cafe bimba" wygląda inaczej niż ta, która znana jest już poznaniakom z ulicy Zielonej. Zainteresowani znajdą w niej także inne menu.
- W "Cafe bimba" II będziemy mogli nie tylko zakosztować czegoś słodkiego i wypić kawę albo herbatę. Będzie w niej też można - wykorzystując czas na przesiadkę - "wrzucić na ząb" pożywną kanapkę, chrupiącego cebularza albo jakąś ciepłą przekąskę - dodaje Iwona Gajdzińska.
Pomysłodawcą projektu tramwajowych kawiarenek jest zastępca prezydenta Miasta Poznania Mariusz Wiśniewski.
- Warto wybrać się do Teatru Polskiego na spektakl pt. "Demokracja":
Sztuka Michaela Frayna odniosła niezwykły sukces w londyńskich teatrach i na Broadwayu. „Demokracja” to opowieść o męskim świecie, której tłem jest wielka polityka. Na scenie zobaczymy dziesięciu mężczyzn, którzy walczą o władzę, wyborców i miejsce w historii.
W 1969 roku, w Niemczech, kanclerzem zostaje Willy Brandt – charyzmatyczny przywódca, późniejszy laureat pokojowej Nagrody Nobla. Za fasadą porywającego tłumy polityka kryje się człowiek, który w odosobnieniu za każdy sukces płaci depresją. Otoczony pozornie zaufanymi współpracownikami nie domyśla się, że w jego najbliższym otoczeniu jest… szpieg. Autor sztuki w jednym z wywiadów powiedział: „Szpiegowanie jest trafną metaforą naszych czasów. Bezustannie obserwujemy innych, oceniamy ich uczucia i motywy postępowania. Musimy tak robić, bo to jedyny sposób, żeby przeżyć wśród innych ludzi”.
Początek o godzinie 19.00.
- W pokoju radnych nr 9 Urzędu Miasta Poznania obradować będą członkowie komisji rewizyjnej:
Temat:
1. Kontynuacja kontroli Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu, w zakresie zarządzania transportem miejskim.
2. Sprawy bieżące. Wolne głosy i wnioski.
Posiedzenie Komisji rozpocznie się o godzinie 15.00.
- Coś dla osób, których interesuje zawód pt. "dziennikarz" :)
- Rusałka w trakcie przygotować na jesienny wybieg:
Środa
- Z cyklu Speaking Concert dla Dzieci - Zaczarowany klucz:
Grupa wiekowa: dzieci w wieku przedszkolnym oraz z klas 1-3 szkoły podstawowej
"Zaczarowany klucz" poświęcony jest dwóm wybitym twórcom minionego wieku. Repertuar koncertu stanowią utwory muzyczne Witolda Lutosławskiego, do których teksty stworzył Julian Tuwim. Będzie to zatem okazja do usłyszenia takich dziecięcych przebojów, jak "Ptasie plotki", "Taniec", "Rok i bieda", "Kotek", "Idzie Grześ", czy "Rzeczka".
Grupa wiekowa: dzieci w wieku przedszkolnym oraz z klas 1-3 szkoły podstawowej
Czas trwania: 45 min
Wykonawcy: orkiestra kameralna, dyrygent, 2 aktorów, chór
Rezerwacje grupowe - Dariusz Matysek, nr 516 125 835
Początek zabawy o godzinie 12.00 w Sali Wielkiej CK Zamek.
- Spotkanie połączone z krótkim koncertem zespołu Video:
Empik zaprasza na spotkanie połączone z krótkim koncertem zespołu Video które odbędzie się 16 września o godz. 18:00 w poznańskim salonie przy ul. Ratajczaka 44. Artyści opowiedzą o nowym materiale, a następnie zaśpiewają kilka utworów ze swojej najnowszej płyty "Doskonale wszystko jedno".
Muzyka grupy to nowoczesny, gitarowy rock z pełnymi szczerości i dobrego humoru tekstami autorstwa Wojtka. Premiera albumu "Nie obchodzi nas rock" miała miejsce 28 maja 2011 r. W tym samym dniu zespół został uhonorowany nagrodą ESKA MUSIC AWARDS w kategorii Zespół Roku Polska podczas wielkiej gali w katowickim Spodku
Ich najnowsza płyta "Doskonale wszystko jedno" to wyjątkowe, limitowane wydanie najnowszej płyty zespołu, z oryginalną okładką, imitującą kasetę video, z tytułem własnoręcznie napisanym przez lidera zespołu Wojtka Łuszczykiewicza. Na płycie znajdują się m.in. dwie piosenki nagrane wspólnie z Janem Borysewiczem.
Zespół tworzą: Wojtek Łuszczykiewicz, Funky Koval, Budyń, Daniel Love, Paweł Stępień.
- Co w Teatrze Nowym? "DOM BERNARDY ALBA":
To nieprawda, że na świecie istnieją tylko cztery żywioły! W domu Bernardy, pod czujnym okiem matki-wdowy oraz dwóch służących, ukrywa się ich aż pięć: Angustias, Magdalena, Adela, Amelia i Martirio. Przyczajone, na wpół uśpione, wyczekują okazji, by wyrwać się na wolność i posmakować swobody… Co stanie się, gdy los ześle dziewczętom wymarzoną szansę w osobie Pepe Romano, kawalera skłonnego pojąć za żonę jedną z nich?
Początek spektaklu o godzinie 19.30 w Sali Nowej.
- Dobre wieści z Szacht:
- Polecamy uwadze przede wszystkim mieszkańcom Wildy:
- Coś z polityki lokalnej:
W Sali Błękitnej UMP o godzinie 14.00 rozpocznie się Posiedzenie Komisji do spraw powstania Rataje- Parku w Poznaniu.
Porządek obrad:
Powstanie parkingu samochodowego na os. Powstań Narodowych w związku z budowa budynku wielorodzinnego przy ulicy Morzyczańskiej.
Wartostrada i możliwość jej połączenia z terenami ratajskich osiedli.
Sprawy wniesione. Wolne głosy i wnioski.
Czwartek
- Skoro już jesteśmy przy temacie naszego fyrtla w politycznym kontekście, to wspomnimy o kolejnym posiedzeniu komisji:
Doraźna Komisja Legislacyjna
16:30
Sala Błękitna (sala 106) Urządu Miasta Poznania, pl. Kolegiacki 17, Poznań
Temat:
1. Otwarcie posiedzenia Komisji i przyjęcie porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu nr 7/2015 z posiedzenia Komisji w dniach 28 maja i 25 sierpnia 2015 r.
3. Przyjęcie protokołu nr 9/2015 z posiedzenia Komisji w dniu 25 sierpnia 2015 r.
4. Opracowanie projektu uchwały w sprawie elektronicznej bazy umów.
5. Kontynuacja dyskusji na temat ujednolicania uchwał Rady Miasta Poznania.
6. Wolne głosy i wnioski.
7. Zamknięcie posiedzenia.
- Koniec polityki. Czas na kulturę!:
W klubie Blue Note o godzinie 19.30 odbędzie się koncert Marka Jakubowskiego Trio.
Muzyka improwizowana, oparta na nietuzinkowych i oryginalnych tematach, nastrojowa, czasem refleksyjna, ale szczera i prawdziwa. Podczas koncertu usłyszymy muzykę Marka Jakubowskiego z płyty "My Own..." oraz z najnowszego albumu "Patient and Stubborn".
Adam Bieranowski - młodziutki, obiecujący pianista, świeżość jego gry oparta jest na niebagatelnym poczuciu harmonii, czasu i przestrzeni. Piotr Max Wiśniewski - dający silne oparcie wynikające z doświadczenia i siły spokoju, przyodziane w charakterystyczne, basowe brzmienie. Marek Jakubowski - to perkusista i kompozytor, którego najbardziej interesuje wierność sobie, opierający się silnie na intuicji wykształconej na klasycznym i jazzowym życiorysie.
- Arms & Sleepers - koncert:
Ich kompozycje nawiązują do subtelnego brzmienia ambientu, oscylują wokół trip hopu i muzyki eksperymentalnej, tworzą fascynującą i trudną do zdefiniowania eksperymentalną muzykę.
W Meskalinie zagrają po raz trzeci. Początek o godzinie 19.00.
- Wieści akademickie:
Stypendyści Programu Kirklanda wezmą udział w programie orientacyjno-przygotowawczym, który odbędzie się w dniach 16 - 27 września 2015 r. Przygotowano dla nich m.in. wykłady z historii Polski i lektorat języka polskiego, program turystyczno-krajoznawczy czy wizytę na Kampusie Morasko. Zapraszamy na uroczystą inaugurację programu, która odbędzie się w piątek, 18 wrześniam o godz. 10:00 w sali XVII Collegium Minus UAM (ul. Wieniawskiego 1).
Wykład inauguracyjny dla stypendystów, pt. "Proces Boloński podstawą wyrównywania szans edukacyjnych i możliwości współpracy z krajami spoza UE" wygłosi dr Krystyna Łybacka, Posłanka do Parlamentu Europejskiego.
W uroczystym rozpoczęciu programu wezmą udział: prof. Jacek Witkoś, Prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej UAM; Renata Koźlicka-Glińska, Dyrektor Programowy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności; Michał Kaczmarek, starszy specjalista ds. współpracy ze środowiskiem akademickim i naukowym z Urzędu Miasta Poznania oraz Justyna Janiszewska, Prezes Fundacji Edukacja dla Demokracji.
Program Stypendialny im. Lane’a Kirklanda jest finansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, a jego administratorem jest Fundacja Edukacja dla Demokracji. Pierwszy, pilotażowy rok akademicki programu, w ramach którego studiowało w Warszawie 12 obywateli Ukrainy, został zorganizowany przy współpracy Studium Europy Wschodniej (SEW) Uniwersytetu Warszawskiego, kierowanego przez Jana Malickiego.
Szerzej o programie przeczytacie na stronie UAM.
A nam nie pozostaje nic innego, jak życzyć miłego tygodnia! Odrobinę pracowitego także! :)
Przeczytaj poprzedni artykuł!
NIEDZIELA W POZNANIU. JAK SPĘDZIĆ CZAS?
