REDUTA I SPACER ALBO MUZEUM
Dla mniej aktywnych polecamy Muzeum Uzbrojenia. Dla tych, którzy posiadają odpowiednie obuwie, pozostawiam do odkrycia tajemnice Cytadeli.
Spacerując po pięknych alejkach poznańskiej Cytadeli zastanawiamy się niekiedy czym była ta twierdza w czasach świetności czy działań wojennych. Publikacji traktujących o wojennej przeszłości i początkach tworzenia fortu, w miejscu dawnego folwarku Bonin nie sposób ominąć, a historycy z Muzeum Uzbrojenia dokładają wszelkich starań, by o Cytadeli opowiedzieć jak najwięcej.
Muzeum to coś więcej
Zacznijmy jednak od osób pracujących w murach twierdzy. Warto ich odwiedzić? Warto! Po pierwsze mamy do dyspozycji wystawę plenerową na świeżym powietrzu. Tu zobaczymy wojskowe pojazdy różnego przeznaczenia i najbardziej spektakularną, to znaczy przyciągającą uwagę wystawę samolotów. - Cześć lotnicza ekspozycji muzeum związana jest z powojennym rozwojem lotnictwa. Zobaczymy tu samoloty bombowe Ił-28 i Su-20, a także myśliwskie: MiG-15, Lim-5, MiG-21 – informuje muzeum.
Mnie najbardziej fascynują takie płatowce jak TS-8 Bies, TS-11 Iskra czy samolot łącznikowy Jak-12A, wielozadaniowy An-2 oraz dwa śmigłowce wielozadaniowe: SM-1 i Mi-2, zaprojektowane przez inżyniera Tadeusza Sołtyka.
To mniej, „medialnie” popularny samolot, niż wciąż używana w pokazach Iskra, a bardzo charakterystyczny i po prostu piękny.
Iskrę i Biesa zobaczymy w plenerze, podobnie jak wyrzutnie rakiet katiusza i wiele innych pojazdów czy samolotów. Jeszcze atrakcyjniej jest jednak w podziemiach. Warto wspomnieć, jakich konkretnie. - Muzeum Uzbrojenia zajmuje dobudowany w 1872 r. schron dawnego Laboratorium Wojennego SKL. Pierwotnie wytwarzano tam proch i elaborowano pociski, w późniejszym czasie służył on jako magazyn amunicji. Placówka - otwarta 9 maja 1965 r. - przez długie lata funkcjonowała pod nazwą: Muzeum Wyzwolenia Miasta Poznania. – Czytamy na stronach muzeum. W oryginalnie zachowanym wnętrzu schronu znajduje się ekspozycja militariów, dokumentów, zdjęć, planów oraz reliktów pochodzących z zabudowy fortecznej twierdzy Poznań, od momentu rozpoczęcia j ej budowy po czasy współczesne. Wspominane wnętrze jest jednak charakterystyczne - Muzeum Uzbrojenia zajmuje dobudowany w 1872 r. schron dawnego Laboratorium Wojennego. Pierwotnie wytwarzano tam proch i elaborowano pociski, w późniejszym czasie służył on jako magazyn amunicji. Placówka, otwarta 9 maja 1965 roku, przez długie lata funkcjonowała pod nazwą: Muzeum Wyzwolenia Miasta Poznania. W oryginalnie zachowanym wnętrzu schronu znajduje się ekspozycja militariów, dokumentów, zdjęć, planów oraz reliktów pochodzących z zabudowy fortecznej twierdzy Poznań, od momentu rozpoczęcia j ej budowy po czasy współczesne – dowiemy się od historyków.
Reduta pozwala poznać więcej
Darmowy spacer po niedostępnych czy nieznanych rejonach Cytadeli już w najbliższą niedzielę. Oprowadzający z Bartkiem Bartkowskim na czele pokażą nieznane rejony twierdzy. – Kto, po co i dlaczego zbudował na Wzgórzu Winiarskim najpotężniejszy XIX-wieczny fort w Europie. Co ma z tym wspólnego Aleja Niepodległości i Rondo Kaponiera, a także ile podziemnych tuneli prowadzi z Poznania do Berlina – odpowiedzi znajdziecie podczas niedzielnego spaceru. Co ciekawe, dowiecie się także - Co to jest "droga kryta", "blokhaus" i "przeciwskarpa", oraz jak blisko Poznania była w pewnych czasach granica z Rosją. – Na te pytania odpowiedzą oprowadzający, działający w Stowarzyszeniu Reduta.
Dla niedowiarków, sądzących, że zwiedzanie Cytadeli to zwykły niedzielny spacer mamy jednak niespodziankę - Obejdziemy większą część Cytadeli dookoła. Startujemy w niedzielę o 11:00 pod schodami prowadzącymi do parku przy dworcu Garbary, na styku ul. Szelągowskiej, Garbar i al. Armii Poznań. Polecamy obuwie turystyczne, gdyż niektóre miejsca bywają podmokłe. Uczestnikom spaceru rozdamy materiały ze zdjęciami i planami fortyfikacji – informuje Bartek Bratkowski.
Udział w spacerze jest bezpłatny. Wymagane są chęci i ciekawość, a tego myślę, że większości z czytelników nie brakuje. Przypominam - Najbliższa niedziela, Cytadela, godzina jedenasta spacer czas zacząć. Niechętnym do spaceru, pozostaje muzeum. Równie ciekawe, bo z samolotami, czynne do szesnastej.
Link do wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/476082305896496/
Przeczytaj poprzedni artykuł!
BUDŻET OBYWATELSKI - GŁOSOWANIE ROZPOCZĘTE!
