NAD WARTĄ WARTO!
Czwartkowa konferencja nad Wartą była podsumowaniem tego, co udało się już zrobić w tym roku oraz zapowiedzią tego co się zmieni w przyszłym sezonie. W spotkaniu wziął udział wiceprezydent Mariusz Wiśniewski, dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami, Bartosz Guss oraz Piotr Wiśniewski, dyrektor Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta.
M. Wiśniewski: Ten rok był dużym przełomem
- Uruchomiliśmy 3 plaże miejskie, przystań na cyplu wraz ze strefą rekreacyjną, żegluga rzeczna, z której skorzystało kilkanaście tysięcy mieszkańców Poznania, wypożyczalnia sprzętu wodnego. Oprócz tego zorganizowanych zostało szereg imprez nad Wartą - wymieniał prezydent Wiśniewski. Wszystkie te zmiany, zdaniem wiceprezydenta, pokazały jakim miejscem jest obszar wokół Warty i jakie są jego możliwości. Urzędnicy nie zamierzają jednak na tym poprzestać i cały czas mają na uwadze wprowadzenie kolejnych zmian i inwestycji.
Nowa infrastruktura nad rzeką
W przyszłym roku planowana jest rozbudowa infrastruktury rekreacyjnej, powstanie kolejna plaża miejska na wysokości Wildy w okolicach dawnych łazienek rzecznych. W planie znajdzie się również poprawa i wzmocnienie elementów, których brakuje nad rzeką. Zbudowane zostaną nowe schody, wyremontowane stare, powstaną również zjazdy i slipy - Powstaną trzy ciągi schodów z Wartostrady na dolny taras rzeki. Chcielibyśmy również stworzyć teren biwakowy w okolicach Wilczego Młynu. Kolejna ważna rzecz to ukończenie przystani rzecznej przy os. Piastowskim. Zależy nam też na tym, aby ustabilizować kursowanie statków, tak aby mieszkańcy mogli korzystać z nich na zasadzie tramwaju rzecznego - powiedział Bartosz Guss, dyrektor WGN i jednocześnie szef programu Rzeka w mieście. W 2017 pojawi się również oświetlenie na odcinku od Czartorii do mostu Rocha i dalej w kierunku parku Mazowieckiego
Prezydent Wiśniewski podkreślił bardzo dobrą współpracę z Regionalną Dyrekcją Dróg Wodnych - Dyrekcja jest bardzo otwarta na współpracę. W przyszłym roku planujemy również inwestycje strategiczne, a mianowicie chcemy wymienić betonowe opaski, które są teraz na takie, które będą bliżej natury. Jest to zadanie RZGW ale będziemy je wspierać - poinformował wiceprezydent Wiśniewski.
Kolejna ważna inwestycja, o której wspomniał Mariusz Wiśniewski, związana jest z niskim poziomem wody w rzece - To jest praca na kilka lat i należy ją dobrze przygotować, najpierw od strony naukowej. Będziemy przygotowywać cykl spotkań, podczas których będziemy starali się wypracować wizje spiętrzenia wody w rzece. Jest to niezbędne, aby móc myśleć o dalszym rozwoju rekreacji nad Wartą.
Plaże dla poznaniaków
- Projekt Plaże, który był realizowany w tym roku skończył się dużym sukcesem. W ramach tego projektu odbyło się 300 warsztatów dla mieszkańców miasta, z których skorzystało ponad 5 tys. osób. Natomiast z samych plaż szacunkowo skorzystało ok. 60 tys. poznaniaków - poinformował Piotr Wiśniewski, dyrektor Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta.
Jeśli chodzi o same plaże, również planowane są nowości. W tej chwili trwają analizy, czy będą to baseny ogólnodostępne, systemy natrysków czy jacuzzi, jednak na pewno któryś z tych elementów wodnych pojawi się w przyszłym roku. Na terenach zalewowych w przyszłym roku pojawi się mała infrastruktura rekreacyjna- boiska do gry w badmintona, siatkówki. Planowane jest również zwiększenie inwestycji na obszarze od mostu Rocha do plaży przy Chwaliszewie - terenach, na których popularne stało się grillowanie.
Wartostrada również jest zaplanowana w inwestycje na przyszłe lata. Na ten cel przeznaczonych jest 16 mln złotych. Cały projekt związany z Wartostradą planowo zrealizowany zostanie do trzech lat.
Magnetyczna Warta
- Zależy nam na tym, aby pokazać Poznań jako miasto ciekawe nie tylko dla mieszkańców, ale i dla naszych gości, ze można tu mile spędzić czas. To w jaki sposób miasto żyje i jak funkcjonuje jest również ważne dla inwestorów. Dlatego Warta jest dla nas ważna, bo traktujemy ją jako magnes do przyciągania ludzi spoza Poznania - dodał na koniec spotkania wiceprezydent Wiśniewski.
Przeczytaj poprzedni artykuł!
TARAS WIDOKOWY NA RATUSZU OTWARTY DLA TURYSTÓW? TO MOŻLIWE!
