WIĘCEJ PRZYRODY W MIEŚCIE TO MNIEJ STRESU
Wraz z początkiem października można oddać swój głos na wybrany przez siebie projekt Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2016. Propozycji jest wiele, wśród ogólnomiejskich znajduje się m.in. ten dotyczący życia ptaków w mieście. Temat ciekawy, choć powszechnie dość niedoceniany. Warto przyjrzeć mu się nieco bliżej.
Projekt dotyczy montażu budek lęgowych dla ptaków na zielonych terenach naszego miasta, a także na drzewach rosnących na głównych zadrzewionych alejach. - W obecnych czasach coraz więcej bloków przechodzi termomodernizację, która ogranicza możliwość zakładania gniazd przez ptaki w szczelinach budynków i bloków. Jednocześnie ptaki w znacznym stopniu ograniczają populację szkodliwych owadów uciążliwych dla człowieka, takich jak komary – przekonują pomysłodawcy projektu.
Kontakt z przyrodą naturalną formą terapii
W sumie chodzi o zwiększenie liczebności drobnych ptaków poprzez stworzenie im miejsc lęgowych. Miałoby się to udać dzięki zamontowaniu budek lęgowych na terenach zielonych, w parkach czy na drzewach nasadzonych przy ciągach komunikacyjnych. Projekt przewiduje montaż tysiąca budek lęgowych różnych typów.
- Kontakt z przyrodą, w tym z ptakami i ich śpiewem działa kojąco na układ nerwowy, sprzyja poprawie samopoczucia i zdrowia psychicznego. Potencjalny pozytywny wpływ na wszystkie osoby przebywające w Poznaniu, w tym mieszkańców i turystów odwiedzających nasze miasto zarówno w celach biznesowych, jak i rekreacyjnych – brzmi uzasadnienie projektu. Jego pomysłodawcy zwracają również uwagę na możliwość stworzenia dobrych warunków do podtrzymania różnorodności biologicznej miasta.
Interpelacja ws. ochrony ptaków w mieście
Warto przypomnieć, iż w marcu bieżącego roku przewodnicząca komisji Ochrony Środowiska i Zieleni Miejskiej Dominika Król złożyła interpelację ws. ochrony ptaków w mieście. Zwróciła się w niej z prośbą o rozpatrzenie możliwości przywrócenia funkcjonowania dwóch dokumentów: oświadczenia o zapewnieniu kompensacji przyrodniczej i oświadczenia o braku zagrożenia dla siedlisk gatunków chronionych. - Inwestor występujący o zgodę na wykonanie prac związanych z remontem lub ociepleniem elewacji budynku otrzymywał ww. formularze do podpisania wraz z załącznikiem zawierającym podstawowe informacje dotyczące aspektów prawnych i gatunków chronionych. Wpływało to na podniesienie świadomości inwestorów w zakresie obowiązków związanych z ochroną przyrody – przekonuje radna Poznania.
Z odpowiedzi udzielonej przez zastępcę prezydenta Mariusza Wiśniewskiego wynika, iż obecnie w Biurze Obsługi Mieszkańców Wydziału Urbanistyki i Architektury inwestorzy otrzymują materiały informacyjne w postaci broszury autorstwa T. Mizery i P. Dolaty pt. „Ochrona ptaków w Poznaniu” wraz z fotografiami występujących na terenie miasta ptaków chronionych. Ponadto są im dostarczane pisma Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu: „Chrońmy ptaki w miastach!”, które zawierają podstawowe informacje, w tym wskazanie podstaw prawnych ochrony gatunkowej ptaków oraz ich siedlisk.
Prawo jest po stronie ptaków
W rozmowie z nami radna Dominika Król wspomina, iż pojęcie ochrony ptaków w mieście jest tematem rzeką. - Prawo jest po stronie ptaków, tylko bardzo trudno jest to prawo wyegzekwować. A to dlatego, że w momencie, gdy ktoś zgłasza, że przy ocieplaniu zniszczono budki ptaków, czyli naturalne miejsca ich bytowania, okazuje się, że ocenia się to jako małą szkodliwość – tłumaczy. - Ludzie muszą przekonać się, że ta ochrona środowiska jest naprawdę ważna. Na razie wszystkim wydaje, że jakoś to będzie – dodaje Król.
Przyroda to element niezwykle istotny, na który jednak na co dzień nie zwraca się szczególnej uwagi. Jeżeli uważacie, że warto to zmienić, przyjrzyjcie się uważniej propozycji projektu Ptaki w mieście. Szczegółowe informacje znajdują się pod linkiem: https://budzet.um.poznan.pl/i/pbo-2016/proposal/142-Ptaki_w_mieście
Przypominamy, że na wybrany przez siebie projekt można zagłosować do 13 października.
Przeczytaj poprzedni artykuł!
W SOBOTĘ SPORO KONCERTÓW. JEST TEŻ PIKNIK DLA DZIECI!
