POEZJA JEST TYM, CO SIĘ RODZI ZA ŻYCIA
To tytuł projektu Joanny Pańczak i Tomka Genowa , w ramach którego w centrum Poznania na ścianach kamienic pojawiły się wiersze. Ostatnie dwa pojawiły się kilka dni temu, tym razem na łazarskich kamienicach. Do końca roku jeszcze dwa budynki na Starym Mieście zyskają „poetycką ścianę”.
Pierwsze były kamienice na Jeżycach i Wildzie. Na wybranych budynkach tych poznańskich dzielnic do tej pory pojawiły się wiersze m.in. Zbigniewa Herberta, Tadeusza Różewicza. To właśnie poemat tego pierwszego poety jako pierwszy ozdobił ścianę budynku przy Kościelnej - Pomysł zakiełkował w głowie Tomka gdy czytał wiersz "Nigdy o Tobie" Herberta. Kontekst konkretnego krajobrazu dzielnicy, rytmu ulicy, zapachu miasta nadaje mu zupełnie nowych znaczeń, choć każdy przechodzień czyta je inaczej. Ja zaproponowałam byśmy stworzyli poetycki szlak ulicami Śródmieścia. Zarówno Tomek, jak i ja widzieliśmy też podobny projekt w holenderskiej Lejdzie. Tam wiersze poetów z całego świata pisane są w ich ojczystych językach - mówi Joanna Pańczak, współautorka projektu.
Wiersz stworzyli mieszkańcy
Teraz przyszła pora na Łazarz. Od kilku dni na ścianach łazarskich budynków widnieją dwa nowe utwory. Przy ul. Potockiej można odnaleźć wiersz Krystyny Miłobędzka „Jestem do znikania", a przy rynku Łazarskim na jednej z kamienic znajduje się poezja autorstwa samych mieszkańców, których wypowiedzi ułożył w poetycką frazę współpomysłodawca projektu, Tomek Genow.
Joanna Pańczak i Tomek Genow stworzyli koncepcję wspólnie. W tym roku głos postanowili oddać kobietom. Wiersz „oddolny” powstał jako rezultat rozmów o kobietach z mieszkankami i mieszkańcami Łazarza. Do przygotowania szablonów i wykonania murali zaprosili studentów Uniwersytetu Artystycznego, Michała Knychausa, Urszulę Lucińską i Jędrzeja Herwarta. Poezję układa graficznie Maciek Majchrzak. Projekt ma też oczywiście swoje produkcyjne wnętrzności: zdobywanie pozwoleń, praw autorskich, negocjacje z właścicielami kamienic, drukarniami, firmami wynajmującymi rusztowania itp. - To chyba najdłuższy proces. Trwa czasem kilka miesięcy. Tym razem to mi przypadło w udziale - śmieje się Joanna Pańczak.
Poezja pojawi się na Starym Mieście
Dokładna lokalizacja budynków, na których przed końcem roku naniesione zostaną dwa kolejne utwory, nie jest w tej chwili znana. Autorzy pomysłu poszukują jeszcze jednej ściany. A jak odnajdywanie odpowiednich miejsc wyglądało wcześniej? - Podczas pierwszej edycji byliśmy idealistami. Zwiedziliśmy wszystkie dzielnice śródmieścia, robiliśmy zdjęcia najpiękniejszych ścian, potem przez kilka godzin dyskutowaliśmy o wyborze najlepszych. Zajęło nam to kilka dni. Dość szybko zostaliśmy sprowadzeni do parteru. Większość kamienic ma wspólnoty mieszkaniowe i a w nich co najmniej jednego malkontenta, który widzi w naszym projekcie jakieś zagrożenia lub chce od nas pieniędzy za zajęcie powierzchni, sprowadzając nas do roli reklamodawców. Skonsultowaliśmy się z twórcami festiwalu murali w Poznaniu i podpowiedzieli by odezwać się do Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych. To był dobry trop. Mieliśmy z czego wybierać. W zeszłym roku na cztery zrealizowane wiersze, aż trzy znalazły się na budynkach ZKZLu. W tym roku ważnym dla nas partnerem jest Osiedle Łazarz Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald. Dzięki pomocy pani Marii Łazarz z Rady Osiedla i Zdzisławowi Nowakowi, kierownikowi osiedla, dwa wiersze znalazły swoje miejsce na Łazarzu – wyjaśnia Joanna Pańczak.
Twoja kamienica też może być „poetycka”
Właściciele kamienic na Starym Mieście, którzy chcieliby, aby na ich budynku pojawiła się tak niezwykła rzecz jak poetycki mural, proszeni są o wysyłanie zgłoszeń pod tym adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.">Obie edycje "Poezja jest tym, co rodzi się z życia" realizowane są w ramach konkursu Centrum Warte Poznania, organizowanego przez Urząd Miasta Poznania.
Przeczytaj poprzedni artykuł!
PRZEJŚCIE PRZY DWORCU PKP – DO KOŃCA PAŹDZIERNIKA MAJĄ ZAKOŃCZYĆ SIĘ PRACE
