CO DALEJ Z TEMATEM POWSTANIA MUZEUM LOTNICTWA W POZNANIU?
Po tym jak Zjednoczona Lewica nie znalazła się w sejmie, słychać było powątpiewania dotyczące powstania Muzeum Lotnictwa w Poznaniu. Na szczęście okazuje się, że obawy były nieuzasadnione. Wątpliwości rozwiewają wielkopolscy politycy: Marek Niedbała (ZL) i Tadeusz Dziuba (PiS).
Sama idea powstania Muzeum połączonego z Centrum Lotnictwa została zaprezentowana przez Fundację „Zachować Skrzydła”. I to właśnie ona skłoniła parlamentarzystów, nie tylko z Wielkopolski, do włączenia się w lobbowanie na rzecz jego budowy. W skład zespołu parlamentarnego ds. Budowy Muzeum Lotnictwa w Poznaniu, który został utworzony latem tego roku, wchodzili wówczas: Marek Niedbała (SLD), Tadeusz Dziuba (PiS), Eugeniusz Grzeszczak (PSL), Kilion Munyama (PO), Maciej Banaszak (SLD), Tomasz Górski (niezależny), Stanisław Kalemba (SLD) oraz Tadeusz Tomaszewski (SLD).
Pisaliśmy o tym wcześniej: http://www.miastopoznaj.pl/wydarzenia/2514-tylko-u-nas-w-poznaniu-ma-powstac-muzeum-lotnictwa
Kontynuacja prac
Głównym inicjatorem i osobą wspierającą projekt był Marek Niedbała. Nie dziwi zatem fakt, iż w Internecie zaczęły krążyć domysły jakoby pomysł powstania muzeum upadł po tym, jak lewica znalazła się poza parlamentem. Możemy jednak uspokoić. - Nic nie słyszałem o tym, że muzeum miałoby nie powstać. Oczywiście faktem jest, że musi zostać spełnionych wiele warunków, jest to poważna inwestycja przy współudziale samorządu województwa i Agencji Mienia Wojskowego – słyszymy od Marka Niedbały.
Prace nad projektem mają być jednak kontynuowane. - Odbyło się pozaparlamentarne spotkanie, na którym zaproponowałem kolegom z nowej kadencji sejmu podjęcie tematu. Prace ma koordynować poseł Tadeusz Dziuba – wyjaśnia.
Poseł z ramienia Prawa i Sprawiedliwości potwierdza tę informację. - Zamierzam założyć zespół poselski taki sam, jaki funkcjonował w poprzedniej kadencji – przekonuje,dodając, iż może to nastąpić w przyszłym tygodniu.
- Jestem wielkim zwolennikiem powstania muzeum lotnictwa w Poznaniu, sam projekt jest fascynujący. Mogłoby się to stać jedną z ważniejszych wizytówek stolicy Wielkopolski, obecnie brakuje takich miejsc, które określają tożsamość Poznania i wyróżniają go na tle innych miast – uważa Tadeusz Dziuba. - Ważne jest również to, że muzeum ma powstać w mieście, gdzie powstawało polskie lotnictwo – podkreśla.
Odrestaurowane eksponaty i inne atrakcje
Centrum ma być obiektem reprezentacyjnym Sił Powietrznych RP. Od dziesięciu lat w bazie na Krzesinach zarówno żołnierze, jak i pracownicy cywilni odnawiają legendy polskiego lotnictwa. Dzięki temu w muzeum ma znaleźć się m.in. TS- 8 Bies, który w latach 70tych służył w polskiej armii jako samolot treningowy dla pilotów odrzutowców.
Atrakcji ma być jednak znacznie więcej. W Centrum Lotnictwa miałby bowiem powstać otwarty warsztat dla mechaników lotniczych, w którym poznaniacy i turyści mogliby zobaczyć jak wygląda praca nad renowacją samolotów. Założyciele Fundacji „Zachować Skrzydła” chcą, aby obiekt nawiązywał formą do Centrum Nauki Kopernik. Celem jest m.in. stworzenie nowej jakości myślenia o wielkopolskim lotnictwie.
Przeczytaj poprzedni artykuł!
POTWÓR ZWANY IN VITRO
