GRUDZIEŃ W POZNANIU (8.12 - 10.12)
Na Starym Rynku mamy już choinkę, czyli można już powoli poczuć klimat świąt. Chociaż, patrząc na kalendarz, do nich wciąż jeszcze mamy trochę czasu, więc znajdziemy też alternatywę dla tych, co póki co nie czują tej atmosfery. Tradycyjnie sprawdzimy też, co w lokalnej polityce piszczy. Zachęcamy do lektury!
Wtorek
- Oto i ona. Piękna, rozświetlona i w sercu miasta:
- The Beatles Story:
Koncert z okazji 35. rocznicy śmierci Johna Lennona. Pomysł na zrealizowanie tego projektu zrodził się kilka lat temu, ale dojrzewał powoli. Efektem tego jest w pełni świadome granie muzyki Beatlesów, a to z kolei jest gwarancją, że koncert zadowoli wszystkich zgromadzonych fanów - piosenki stają się utworami, subtelne improwizacje nie zakłócają oryginalnych melodii, a wokalista w dojrzały sposób ukazuje piękno i ponadczasowość The Beatles. PIOTR SCHULZ Wokalista, pianista, kompozytor, laureat festiwali opolskich, współpracował z orkiestrą Zbigniewa Górnego, kabaretem TEY, tworzył duety wokalne z Grażyną Łobaszewską oraz Krystyną Prońko. Wydał autorską płytę, na którą skomponował większość utworów. Od lat 90. związany z poznańskim środowiskiem rockowym i jazzowym.
Początek o godzinie 20.00 w klubie Blue Note.
- Teatr Polski zaprasza m.in. na spektakl "Kotka na rozpalonym blaszanym dachu":
„Kotka...” Tennessee Williamsa to przede wszystkim portret zakłamanej rodziny. Z okazji urodzin patriarchy, plantatora miliardera, przyjeżdżają do rodzinnego domu jego dwaj synowie z żonami. Jubilat obchodzi swoje ostatnie urodziny – jest śmiertelnie chory na raka. Nie wie o tym jego żona, nie wie sam chory; wiedzą synowie i synowe. Pomimo wysiłków żony i sztucznie wytwarzanej przez nią świątecznej atmosfery, spotkanie rodzinne przemienia się w awanturę, seans upokorzeń i prania brudów. Tajemnice z przeszłości wychodzą na światło dzienne, frustracje i niespełnione pomysły na życie wybuchają na rodzinnym forum. Starszego syna rodzice traktują jak pomagiera, widzą w nim tylko zatrudnionego przez nich prawnika; on wraz z żoną, matką pięciorga dzieci, całe życie realizuje narzucony mu scenariusz odpowiedzialnego obywatela, godnego następcy ojca. Młodszy syn, uwielbiany przez rodziców, popada w alkoholizm i rujnuje błyskotliwą karierę sportową; opłakuje śmierć rzekomego „przyjaciela” i zmaga się ze swoją tożsamością seksualną. Jego żona, sfrustrowana emocjonalnie i seksualnie, samotna i bezdzietna jest na granicy szaleństwa. Nie daje jednak za wygraną i walczy. O co? O mężczyznę, z którym spędziła lata, o swoją pozycję w rodzinie, wreszcie o majątek, który zostawi po sobie śmiertelnie chory ojciec jej męża. Kuba Kowalski
Spektakl o 19.30 w Malarni.
- Zamek Reporterów:
Spotkanie z Marcinem Kąckim, prowadzenie: Marcin Jaworski.
MARCIN KĄCKI (1976) – dziennikarz „Gazety Wyborczej”, reporter „Dużego Formatu”. Zajmuje się dziennikarstwem śledczym, społecznym i historycznym. Zdobywca tytułu Dziennikarza Roku w konkursie Grand Press (2007), dwóch nagród „Watergate” przyznawanych przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich (2007), nagrody Grand Press w kategorii „Dziennikarstwo śledcze” (2007) i nagrody studentów dziennikarstwa „MediaTory” (2007). Był także siedmiokrotnie nominowany do nagrody Grand Press w kategorii „Dziennikarstwo śledcze, news i reportaż”. Autor książek „Lepperiada” (2013), „Maestro. Historia milczenia” (2013) i „Białystok. Biała siła, czarna pamięć”, która ukazała się w październiku nakładem Wydawnictwa Czarne. Współpracuje z Wyższą Szkołą Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu oraz Wydziałem Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prowadząc warsztaty dziennikarskie.
Początek o 18.00 w Sali Wielkiej.
- Czas na lokalną politykę. Wtorek radni spędzą na sesji rady miasta:
Ślubowanie złoży nowy radny, który wszedł na miejsce obecnego posła Szymona Szynkowskiego vel Sęka. Ponadto radni zastanowią się m.in. nad tym czy udzielić Gminie Tarnowo Podgórne pomocy finansowej w formie dotacji celowej. Porozmawiają też o Miejskim Programie Profilaktyki Antyalkoholowej.
Początek o 9.00 w sali sesyjnej.
- Kilka słów od radnego ze Świerczewa:
Środa
- Koncert Urszuli Dudziak:
Czołowa postać współczesnej wokalistyki. Niezwykła osobowość, z jeszcze bardziej niezwykłą historią, niecodzienną skalą głosu, swobodą i perfekcją intonacji oraz oryginalną techniką wokalną, które pozwoliły jej zyskać opinię artystki niezwykle oryginalnej i kreatywnej. Występowała i nagrywała wspólnie z takimi sławami, jak m.in. Bobby Mc Ferrin, Herbie Hancock, Jaco Pastorius, Ron Carter, Michael Brecker, Flora Purim, Nina Simone, Carmen McRae, Dee Dee Bridgewater, Sting czy Lionel Hampton. Każdy z koncertów to spotkanie z pełnymi humoru, dystansu do świata i siebie samej historiami, spotkanie z muzyką, która zawojowała świat i wreszcie, spotkanie z samą Urszulą Dudziak. Artystka oczarowuje publiczność swoim poczuciem humoru, dystansem do codzienności, historiami o legendach światowego jazzu, muzyce oraz niezrównaną energią, którą obdarza zgromadzoną publiczność.
Koncert odbędzie się w klubie Blue Note. Początek o 20.00.
- Feeling good Jam session x Kartony 9.12 @ Oczy, Poznań:
Kartony - ich eksperymentalne brzmienia i energetyczne improwizacje ilustrują szpiegowskie zwroty akcji, spiskowe teorie dziejów i doznania pozacielesne. Badają nowe muzyczne przestrzenie w skali mikro i łączą odnalezione struktury w gotowe do opowiedzenia historie.
Start o 21.00 w Klubie Oczy.
- On Cały Był Teatrem:
W ramach ogłoszonego przez UNESCO Roku Tadeusza Kantora zapraszamy na teatralny wieczór pełen artystycznych tajemnic i wizjonerstwa. 9 grudnia – tuż po 25. rocznicy śmierci jednego z największych artystów polskiego teatru – Teatr Nowy zachęca do wspólnego spotkania poświęconego jego twórczości. W programie:
– wykład Michała Pabiana, dramaturga Teatru Nowego
– czytanie fragmentów książki Krzysztofa Miklaszewskiego pt. TADEUSZ KANTOR. MIĘDZY ŚMIETNIKIEM A WIECZNOŚCIĄ.
– teatralna rozmowa i projekcja spektaklu NIECH SCZEZNĄ ARTYŚCI.
Gościem specjalnym wydarzenia będzie Zbigniew Grochal, aktor Teatru Nowego.
Początek o 18.30 na Trzeciej Scenie.
- A radni będą myśleć o pieniądzach:
Podczas posiedzenia Komisji Budżetu i Finansów oraz Nadzoru Właścicielskiego rozpocznie się drugie czytanie projektu budżetu Miasta Poznania na rok 2016 oraz Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Poznania.
Początek o 16.00 w sali sesyjnej.
- A wcześniej było przy tym trochę pracy i jak widać, nasi poznańscy przedstawiciele nie próżnowali:
Czwartek
- Koncert Świąteczny - Kolędujmy Małemu:
Najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki przeplatane nutą poezji i okraszone radością wspólnego śpiewania. W świąteczny klimat wprowadzą Państwa Soliści, Chór, Balet oraz muzycy Orkiestry Teatru Muzycznego w Poznaniu.
Koncert rozpocznie się o godzinie 18.00 w Teatrze Muzycznym.
- Koncert zespołu J. J. Band:
Zespół ciągu dziesięciu lat działalności zdobył miano jednej z najlepszych grup bluesowych w Polsce.
Start o 21.00 w Klubie Alligator.
- 12 FILMÓW NA 12 DEKAD KINA:
"Chcemy pokazać bogactwo filmowego świata, dlatego wybraliśmy po jednym filmie z każdej dekady kina. Podróż do przeszłości zaczynamy od naszych czasów, a kończymy na przełomie XIX i XX wieku."
1970: AMATOR, reż. Krzysztof Kieślowski, Polska, 1979, 117’
Dramat filmowca-amatora, który przypadkowo zostaje reportażystą otaczającej go rzeczywistości. Filmy, które realizuje mają nieść ludziom pomoc, ale rodzą również konflikty a nawet dramaty. Bohater poznaje cenę sukcesu, zaczyna rozumieć czym płaci się za uczciwość i odpowiedzialność za swoje czyny.
Początek o 19.00 w Sali Kinowej.
- Artysta Peter J. Birch, którego koncert inaugurujący nowy album odbył się w Poznaniu, nagrał klip do utworu "Gallants". Można posłuchać i obejrzeć. Warto! :)
Wcześniej rozmawialiśmy z muzykiem: http://www.miastopoznaj.pl/kultura-i-styl/2759-poznan-na-przestrzeni-kilku-lat-stal-sie-miastem-dla-mnie-waznym
- Taki apel od Rady Osiedla Antoninek- Zieliniec- Kobylepole:
Nie bałagańcie, dbajcie o porządek i bawcie się dobrze! Miłego weekendu!
Przeczytaj poprzedni artykuł!
CO MIKOŁAJ PRZYNIÓSŁ POZNAŃSKIM ZWIERZAKOM?
