NOWY DYREKTOR WIELKOPOLSKIEGO MUZEUM NIEPODLEGŁOŚCI
Wielkopolskim Muzeum Niepodległości przez najbliższe cztery lata kierować będzie Tomasz Łęcki - historyk i pasjonat tradycji niepodległościowych, a przy tym samorządowiec z doświadczeniem w zdobywaniu dotacji unijnych.
Koncepcja rozwoju instytucji, zaprezentowana przez Tomasza Łęckiego została oceniona najwyżej przez wszystkich członków powołanej przez Prezydenta Miasta komisji konkursowej. Jednogłośna rekomendacja podsumowująca procedurę wyboru została zaakceptowana przez Jacka Jaśkowiaka, Prezydenta Miasta Poznania.
- Mam ogromny szacunek do tego, co zostało wykonane przez moich poprzedników i w moim programie to właśnie jest punktem wyjśnia - zapewnił nowy dyrektor. - Mam też świetny, zaangażowany zespół i to jest szansa, którą chcę dobrze wykorzystać.
49-letni kandydat dał się poznać jako samorządowiec i menedżer z wieloletnim doświadczeniem w planowaniu i zarządzaniu strategicznym, budowaniu i zarządzaniu zespołami, przygotowaniu i wdrażaniu projektów infrastrukturalnych, oraz w organizowaniu i przeprowadzaniu imprez masowych o charakterze historycznym, które przyciągały do Murowanej Gośliny wielotysięczną widownię. Nie bez znaczenia dla wyboru były też dokonania Tomasza Łęckiego w przygotowywaniu, prowadzeniu i nadzorowaniu dużych projektów infrastrukturalnych.
- Muzea nie są tylko obiektami przechowującymi zbiory. One mają popularyzować wiedzę w sposób dostosowany do możliwości odbiorcy, także tego młodego - przekonuje dyrektor. - Albo zaczniemy mówić językiem naszych odbiorców, albo popularność placówki nie będzie rosła.
Wielkopolskie Muzeum Niepodległości wywodzi się z utworzonej w 1962 roku instytucji, która w okresie ostatnich 53 lat wielokrotnie zmieniała nazwę, profil działalności oraz organizatora, od 1993 roku stając się instytucją samorządową Miasta Poznania. W jej skład wchodzą oddziały: Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 na Starym Rynku, Muzeum Armii Poznań i Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli, Muzeum Martyrologii Wielkopolan w Forcie VII oraz Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 usytuowane w dawnym Zamku Cesarskim. W zarządzie Muzeum znajduje się też schron przeciwatomowy dla władz miasta Poznania w Krzyżownikach. W 2014 roku wszystkie oddziały Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości odwiedziło łącznie 76 292 osób, w tym 7013 uczniów w ramach lekcji muzealnych.
Przeczytaj poprzedni artykuł!
GRUDZIEŃ W POZNANIU (11.12 - 13.12)
