TANIE MIESZKANIE, AUTO CZY LODÓWKA. LICYTACJE KOMORNICZE LEPSZE NIŻ ALLEGRO?
Licytacje komornicze to rzecz o której mało się mówi. Być może dlatego, że przedmioty oddane na licytację zabierane są dłużnikom często wbrew ich woli. Lecz te licytacje, to także sposób na wejście w posiadanie upragnionego przedmiotu po rozsądnej cenie.
Xbox, suknia, Clio i gitara
- W Poznaniu licytacje komornicze cieszą się sporym zainteresowaniem. Jeżeli chodzi o ruchomości to największą popularnością cieszą się samochody oraz sprzęt AGD i RTV. Jeżeli chodzi o nieruchomości, większe zainteresowanie budzi licytacja mieszkań. Działki, czy też działki zabudowane, cieszą się o wiele mniejszą popularnością. – przekonuje Paweł Bobek, Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym Poznań-Stare Miasto w Poznaniu.
Na tych licytacjach znaleźć możemy dosłownie mydło i powidło. Serwis Internetowy Krajowej Rady Komorniczej* umożliwia wyszukanie licytacji w dowolnym mieście w Polsce. W Poznaniu na licytację wystawione są na przykład gitara klasyczna za 100 złotych, konsola Xbox 360 za 180 złotych, Renault Clio z 2008 roku za niecałe 4 tysiące, czy suknia ślubna za niecałe 2 tysiące.
W licytacjach dotyczących ruchomości wziąć udział może każdy zainteresowany. Oczywiście z wyjątkiem komornika, dłużnika i ich rodzin oraz osób występujących w danej sprawie w charakterze urzędowym. Warto również przed licytacją upewnić się telefonicznie, czy ta na pewno się odbędzie. Zdarza się, że dłużnik ureguluje należności i komornik zmuszony jest wówczas odwołać licytację.
Minusy dodatnie i plusy ujemne
Zanim przystąpimy do licytacji wymarzonego auta, komputera lub wiertarki stołowej, trzeba najpierw wpłacić rękojmię. Jest to 10% ceny oszacowania przez rzeczoznawcę. Przykładowo, jeżeli przedmiot został wyceniony na 100 złotych, to rękojmia wynosi 10 złotych. Te pieniądze nie przepadają. Po wygranej licytacji wpłacamy kwotę pomniejszoną o kwotę rękojmi a pozostałym uczestnikom ich wkład jest zwracany.
Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że wygrywa ten, kto zaproponuje najwyższą cenę. Chyba, że na miejscu licytacji stawimy się tylko my, wtedy możemy otrzymać dany przedmiot w cenie wyjściowej. Niestety, po zakupie przedmiotu na licytacji komorniczej nie możemy domagać się obniżenia ceny ze względu na wady rzeczy, w której posiadanie weszliśmy. Tu uwaga szczególnie do fanów motoryzacji. Rzeczoznawcy mogą w mniemaniu nabywcy zbyt wysoko wycenić auto, które potem będzie wymagało wielu remontów i napraw. W końcu trafiło na licytację z powodu długów a to oznacza, że prawdopodobnie jego właściciel nie miał środków by zadbać o licytowany samochód. Najważniejszym minusem tanich zakupów na komorniczych licytacjach jest nie uwzględnianie reklamacji. Warto kilka razy zastanowić się nad zakupem. Nie zawsze tani oznacza dobrze!