TRWAJĄ PRZYGOTOWANIA DO ŚWIATOWYCH DNI MŁODZIEŻY.
Światowe Dni Młodzieży, które odbędą się w tym roku w Krakowie to przedsięwzięcie wymagające pod względem organizacyjnym i logistycznym. Na jakim etapie są przygotowania do tego wydarzenia w mówili dziś na konferencji zorganizowanej w poznańskiej kurii księża Arkadiusz Szady i Mateusz Napierała oraz wolontariusze.
- Chcielibyśmy zapoczątkować tą konferencja cykl spotkań na których będziemy informować o przebiegu przygotowań. - rozpoczął ksiądz M. Szady. Dziś poruszony został temat wolontariatu podczas ŚDM oraz kwestia bezpieczeństwa.
Wolontariusze poszukiwani
Wolontariusze przygotowują się do Światowych Dni Młodzieży od dwóch lat. W tym czasie zorganizowano dla nich warsztaty i spotkania przygotowujące do zadań, które będą im powierzone. Dotyczyły one bezpieczeństwa, pierwszej pomocy, skutecznej komunikacji, topografii. Wolontariusze będą pracować zmianowo, ok. 4 godzin dziennie, tak aby mogli również uczestniczyć w wydarzeniach. Oprócz pracy w trakcie Dni, wolontariusze będą prowadzić również ewangelizację. - Istnieją trzy formy wolontariatu, na Dniach Archidiecezji, wolontariat w Krakowie i wolontariusz-opiekun grupy, który będzie zajmował się grupą pielgrzymującą do Krakowa –mówiła jedna z wolontariuszek. Wolontariusze będą zakwaterowani u rodzin w archidiecezji, są już zdeklarowane parafie, które ich przyjmą.
Wolontariat można zgłaszać się cały czas od ostatniej chwili tuż przed wydarzeniem. W tej chwili jest ok. 80 wolontariuszy, ale potrzebnych jest ok. 300. Tych osiemdziesięciu wolontariuszy, w założeniu ma kierować pozostałymi, które zgłoszą się w ostatniej chwili. Część wolontariuszy, która zgłosiła się, zrezygnowała lub tez przestała spełniać wymogi. Powodem był czasem brak determinacji, przerwa w studiach, czy ich ukończenie. Wymogiem bowiem jest to, aby osoba zgłaszająca się do wolontariatu była pełnoletnia i miała status studenta. - W maju będziemy prowadzić dodatkowy nabór. Ta grupa 80 wolontariuszy jest tak przygotowana by mogli zajmować się osobami pracującymi pod nimi. Ci nowi będą się czuć się bardziej komfortowo i będą mieć pewność że będzie ktoś , kto nimi pokieruje - wyjaśniała jedna z wolontariuszek.
Trudności związane z przygotowaniem wydarzenia oprócz kwestii logistycznych w dużej mierze sprawia promocja i płynna komunikacja - Największa trudnością dla nas jest promocja tego wydarzenia i komunikacja. Promocja, tzn., zaproszenie pielgrzymów z zagranicy, promocja w naszej archidiecezji i zachęcenie do udziału w ŚDM, a także komunikacja i przepływ informacji. Trzeba naprawdę usilnie nad tym pracować, aby szczegółowe, konkretne informacje docierały do osób zainteresowanych jak i do gospodarzy czyli nas, naszych parafii, proboszczów i osób, które będą przyjmowały pielgrzymów. Utworzyliśmy program „Młodzi dla młodych” w ramach którego odwiedziliśmy wszystkie pozapoznańskie dekanaty, informowaliśmy o Światowych Dniach Młodzieży i zachęcaliśmy do udziału w nich. Zaowocowało to tym, że najwięcej grup zgłoszonych na ŚDM jest właśnie spoza Poznania. Na 40 dekanatów tylko 5 jest z naszego miasta- wyjaśnił ks. Szady.
Wolontariusze również ponoszą koszty
Archidiecezję poznańską wspiera m.in. Urząd Marszałkowski oraz Koleje Wielkopolskie. Te ostatnie dla uczestników zaoferowały darmowe pociągi do Krakowa i powrotne do Poznania. - Staramy się jak najbardziej zminimalizować te koszty - deklarował ks. Arkadiusz Sady.
Koszty pobytu na ŚDM w ramach wolontariatu w Krakowie, choć obniżone przez darmowe przejazdy, to jednak są. - Wolontariat w Krakowie przewiduje koszty. Wiąże się to z tym, że wolontariusze nie tylko cały czas pracują, ale również mogą brać udział w poszczególnych wydarzeniach. Trzeba zaznaczyć , ze ŚDM to jakby dwa równolegle dziejące się wydarzenia. Pierwsze to ŚDM, gdzie jest pięć wydarzeń centralnych, z którymi wiążą się ogromny nakład. Chociażby miejsca, gdzie odbywają się katechezy. Tam jest 49 miejsc i stadion, które są wynajmowane, do tego nagłośnienie, oświetlenie. Są to miejsca, gdzie ci młodzi ludzie będą mogli się spotkać, bawić, śpiewać. Tego nikt nie chce udostępnić za darmo. Jest to również niezwykle trudne logistycznie jeśli chodzi o organizację drogi krzyżowej, spotkania i czuwania z papieżem. To wszystko niestety generuje koszty. Oczywiście to nie jest tak, że jeśli ktoś chce się udać na spotkanie z papieżem to musi za to płacić. Jeśli ktoś chce się udać na ŚDM i spotkać się z ojcem świętym, to są przygotowane sektory, na które można bezpośrednio pojechać. Tyle tylko, że jest to dużo bardziej skomplikowane i nikt niczego nie zapewnia - wyjaśnił ks. Arkadiusz Szady.
Archidiecezja poznańska zapewnia trzy opcje udziału W ŚDM. Pierwsza to pobyt tygodniowy, ostatnie trzy dni i ostatnie dwa dni, Organizowana jest również grupę osób niepełnosprawnych, którzy będą mieli zapewnione opiekę, zakwaterowanie, przejazd. Do tej chwili zgłosiło się już ok. 50 niepełnosprawnych osób.
Na ten moment chęć przyjazdu do Poznania zdeklarowało ponad 3 tys. pielgrzymów. Zgłoszenia napływają z różnych stron świata, są chętni z Portugalii, Ukrainy, Kanady, Boliwii, Peru , z Wysp Zielonego Przylądka. Najwięcej zgłoszeń napłynęło od pielgrzymów z Hiszpanii i Francji. – Diecezja gnieźnieńska ma półtora tysiąca zgłoszeń, koszalińska niecały tysiąc, a zielonogórska w ogóle nie ma zgłoszeń z zagranicy. My mamy ich 3 tys., a spodziewamy się znacznie więcej. Jesteśmy przygotowanie na przyjęcie 10 tys. pielgrzymów- informował ks. Sady.
Będzie bezpiecznie
- Podjęliśmy współpracę z ABW, policją, tak aby osoby chcące uczestniczyć w Dniach nie obawiały się o swoje bezpieczeństwo. W Krakowie współpracować będzie z nami ABW, CBŚ, policja, wojsko. Pole pod brzegami, na którym skupia się główne wydarzenia jest miejscem bardzo dobrze zabezpieczonym. Dodatkowo będą wzmożone kontrole i ci, którzy będą chcieli wziąć udział w wydarzeniu, będą bezpieczni – zapewniał ks. Szady.
Przeczytaj poprzedni artykuł!
KONIEC BITWY O POZNAŃ - ZOBACZCIE CIEKAWE FOTOMONTAŻE
