MARZEC W POZNANIU (1.03 - 3.03)
Przed nami pierwsze dni marca i coraz bliżej do wiosny. Na pogodę chyba specjalnie także nie możemy narzekać. A na oferty wydarzeń kulturalnych w mieście? Sprawdzamy!
Wtorek
- Już niedługo "Kaziuki":
Otwarcie kiermaszu poprzedzi msza w Farze Poznańskiej o godzinie 10.00, po której uczestnicy przejdą na Stary Rynek. O 11.30 przed fasadą Ratusza wystąpią Tadeusz Jeziorowski i Krzysztof Styszyński, którzy przybliżą postać księcia Mieszka I i królowej Polski, Jadwigi Andegaweńskiej. Z loggi Ratusza zebranych pozdrowi św. Kazimierz wraz z dynastią. O 12.00 zabrzmią hejnały: wileński i poznański. Później rozpoczną się występy na scenie. Przed poznańską publicznością zaprezentują się Zespoły: Pieśni i Tańca ZGODA z Rudomina na Litwie, Folklorystyczny Wielkopolanie, a także Swarzędzka Orkiestra Flażoletowa, Czarnkowska Orkiestra Dęta i Kaźmierzanka, Duszniczanka.
Przez cały czas do godziny 16.00 na Starym Rynku trwać będzie Kiermasz Kaziukowy. Poznaniacy znów będą mogli spróbować słynnych cepelinów i innych wileńskich specjałów, na kiermaszu znajdą też wyroby rękodzieła ludowego, palmy czy chleby wileńskie. Ponadto będzie można wziąć udział w maratonie czytania powieści "Lubonie" J.I. Kraszewskiego, którego współorganizatorem jest Pracownia-Muzeum J.I. Kraszewskiego-Oddział Biblioteki Raczyńskich. Tegoroczne Kaziuki zakończy koncert galowy w CK Zamek o godzinie 17.00. Wystąpi Zespół Pieśni i Tańca "Zgoda" z Rudomina na Litwie.
Doroczne spotkanie z kulturą kresową otworzy wystawa w Urzędzie Wojewódzkim z cyklu "Kresy w fotografii Wielkopolan". Głównym punktem wydarzenia będzie jednak jak zawsze Kiermasz Kaziukowy, który rozpocznie się w niedzielę, 6 marca o godz. 11.30.
- Posiedzenie Komisji Rewizyjnej:
1. Kontynuacja kontroli w zakresie zgłoszonego ewentualnego zaniechania obowiązków przez Prezydenta Miasta Poznania w podejmowaniu działań mających na celu zabezpieczenie interesu miasta oraz ochronę terenów miasta przeznaczonych na funkcje sportowo - rekreacyjne, w odniesieniu do Stadionu im. E. Szyca oraz byłego Stadionu Lekkoatletycznego Warty.2. Sprawy bieżące. Wolne głosy i wnioski.
Początek o godzinie 15.00 w pokoju radnych nr 9 UMP.
- FÚSI – POZNAŃSKA PREMIERA:
Fúsi to nieśmiały, wrażliwy 40-latek, który nadal mieszka z matką i jej partnerem, a każdy jego dzień wygląda tak samo. Codziennie czeka na niego porcja płatków na śniadanie, a potem praca na lotnisku przy wyładunku bagaży. Pewnego dnia za namową matki niechętnie udaje się na kurs tańca…
Film zostanie wyświetlony o 22.20 w Kinie Bułgarska 19.
- Taki krótki komentarz o demonstracji KOD:
Środa
- Czy powinniśmy stawiać na transport zbiorowy i rowerowy?:
Pasażer samochodu wymaga wielokrotnie więcej miejsca w miejskiej przestrzeni niż ta sama osoba jadąca tramwajem albo rowerem. W ograniczonej przestrzeni to duży problem. Infrastruktura dla aut pochłania olbrzymie pieniądze, ale jej przepustowość jest niższa niż w przypadku innych środków transportu - mówi w rozmowie z nami Tadeusz Mirski prezes Sekcji Rowerzystów Miejskich.
Wywiad dostępny pod linkiem: http://www.miastopoznaj.pl/polityka/3304-t-mirski-musimy-stawiac-na-transport-zbiorowy-i-rowerowy
- Budowa kolejnego etapu RoweLove Rataje:
Dla bezpieczeństwa przechodniów, na czas prowadzenia robót (29.02. - 4.03.) związanych z budową kolejnego etapu („I-J”) projektu RoweLove Rataje, zostanie wprowadzona czasowa organizacja ruchu. Zamknięty zostanie chodnik od ul. Inflanckiej do Trasy Kórnickiej oraz chodnik od ul. Piaśnickiej do Trasy Kórnickiej. Pieszych prosimy o poruszanie się wyznaczonymi przejściami wzdłuż Trasy Kórnickiej.
Budowa etapu „I-J” trasy RoweLove Rataje obejmuje odcinek 326 metrów wzdłuż ul.
Inflanckiej, od ul. Wiatracznej do ul. Piaśnickiej. Ze względu na ograniczone
miejsce powstającej ścieżki wykonawca wykona wykop wąskoprzestrzenny, w którym
zamontowane zostaną 6-metrowe ścianki szczelne. Docelowo będą stanowiły część
muru oporowego zabezpieczającego skarpę wykopu.
W ramach inwestycji, wzdłuż budowanego odcinka, posadzonych zostanie ponad 30
drzew, założone zostaną trawniki. Pojawi się także oświetlenie, a dla chcących
odpocząć – ławeczki. Odbiór końcowy prac nastąpi w czerwcu br.
Na czas robót, prosimy o zachowanie ostrożności.
Info: mat. prasowy.
- Nasz Poznań taki piękny:
Czwartek
- Posiedzenie Doraźnej Komisji Statutowo- Regulaminowej:
Omówienie propozycji zmian do Statutu Miasta Poznania - ciąg dalszy.
Posiedzenie rozpocznie się o godzinie 13.00 w Urzędzie Miasta Poznania, pl. Kolegiacki.
- Versus:
Autor głośnego GOLGOTA PICNIC wraca do Poznania! VERSUS Rodriga Garcii to mocny i poruszający spektakl o rozpadającej się rodzinie, złączonej i jednocześnie podzielonej wielką tajemnicą z przeszłości. O ludziach funkcjonujących w skomplikowanym świecie winy i krzywdy, bliskości i nienawiści.
VERSUS to również poetycka opowieść o artystycznej prawdzie i o emocjach, które nieodmiennie towarzyszą wcielaniu się w kolejne role. Bez wybielania. Bez kompromisów. Bez cenzury.
Spektakl odbędzie się w Teatrze Nowym. Początek o godzinie 19.30.
- 60 zdań polskich:
Często nie uzmysławiamy sobie, że wypowiadane przez nas zdania mają swój kontekst, posiadając tym samym wartość dokumentalną, będąc świadectwem danej chwili w dziejach Polski. Wystawa prezentuje zdania przywoływane przez Polaków, cytowane w różnych okolicznościach i przez wielu łatwo rozpoznawane. Zdania pochodzące z naszej historii, literatury, kultury popularnej, opisujące stan naszej indywidualnej i zbiorowej świadomości, wybrane i opatrzone komentarzem przez prof. Jerzego Bralczyka. Do ich prezentacji na wystawie wykorzystany zostanie nie tylko klasyczny nośnik w postaci kartki papieru, ale i współczesna instalacja wizualna. Powstający w ten sposób żywy i niezwykle ciekawy wizualnie obraz stanowić będzie metaforyczną opowieść o tworzeniu się nowych sensów i znaczeń, o złożoności procesów komunikacyjnych.
Więcej informacji dostępnych jest na stronie Centrum Kultury Zamek.
- Takie widoki lubimy! No, na pewno ja bardzo je lubię. :)
Miłego, spokojnego tygodnia! :)
Przeczytaj poprzedni artykuł!
W TEN WEEKEND CYRK W POZNANIU. ALE NIE NA TERENIE MIEJSKIM. CZY POZNANIACY POWIEDZĄ "NIE"?
