PO DŁUGIM WEEKENDZIE MAJOWYM W POZNANIU (4.05-6.05)
Po takim wypoczynku, wskazane jest wzięcie się do pracy. Nie oznacza to jednak, że całkowicie pozbywamy się rozrywki. Sprawdzamy, jak można spędzić najbliższe dni w naszym mieście. Zachęcamy do lektury!
Środa
- Można np. wybrać się na kwitnący skwer u zbiegu Stawnej, Garbar i Małych Garbar:
Ten zieleniec wzdłuż ulicy Stawnej to kolejne miejsce w Poznaniu, które na wiosnę wygląda wyjątkowo pięknie. To efekt rewitalizacji tego miejsca, która rozpoczęła się w roku 2011 i która dała tak piękny efekt dzięki współpracy z Radą Osiedla Stare Miasto. Jeszcze 5 lat temu było to zaniedbany i zadeptany skrawek zieleni przy przystankach tramwajowych, na którym stały przeróżne budy i stragany. Zmiany na skwerze rozpoczęły się od ich rozbiórki, później pojawił się tam nowy chodnik, ławki i kosze na śmieci, a także nowa zieleń: 23 jabłonie ozdobne, trzysta krzewów jałowca i prawie dwóch tysięcy róż. Są tu też stojaki na rowery.
"W takich warunkach będzie tu można nie tylko czekać na przyjazd tramwaju czy autobusu, ale i odpocząć wśród pięknej zieleni" - pisali wówczas specjaliści z Zarządu Dróg Miejskich. Zapewniali, że będzie tu pięknie.
I mieli rację. Na skwerze można podziwiać wspaniale kwitnące jabłonie w jaśniejszych i ciemniejszych odcieniach koloru różowego. Wygodne ławki sprawiają, że można tu przysiąść na dłużej, by przyglądać się urokliwym drzewom. Zgodnie z założeniami projektantów tego miejsca czekanie na tramwaj staje się tu prawdziwą przyjemnością.
Info: ZDM
- Historia pewnego zamachu:
Spektakl opowiada o mało znanym epizodzie z poznańskiego podziemia. Jest rok 1974, trwają przygotowania do XXX Centralnych Dożynek – oczy całej Polski zwrócone są na chwilę w stronę Poznania, kompleksowo na tę okazję „zrewitalizowanego”. Do stolicy wielkopolski zjeżdżają najważniejsi ludzie w kraju. W tym samym czasie, skupiona wokół legendarnego klubu „Aspirynka” kobieca organizacja terrorystyczna przygotowuje plan porwania Edwarda Gierka. Kierowane nienawiścią do systemu, chęcią wyrównania krzywd, potrzebą radykalnej zmiany i uznania roli kobiet w historii – w walce o wolność sięgają po przemoc. I prawie udaje im się zmienić bieg historii. Dlaczego jednak spektakularny plan zamachu na I sekretarza jest tak mało znanym epizodem opozycyjnej historii? Głównie dlatego, że nigdy nie miał miejsca. Gierek był zbyt dobrze chroniony – a po prawdzie, w Poznaniu nie istniała również żadna kobieca organizacja terrorystyczna. Ale można to sobie wyobrazić. I spróbować poluzować trochę ramy narracji historycznej – ożywiając ją poprzez zastosowanie nowych, pozornie nieprzystających do niej, perspektyw. HISTORIA PEWNEGO ZAMACHU to efekt spotkania młodych aktorów z wydarzeniami i czasem, których nie mogą pamiętać, bo nie było ich wtedy na świecie. Ale nie znaczy to, że nie mogą o nich mówić. Historia i pamięć o Poznaniu ’74 trwa bowiem również dzięki nim – choć opowiedziana na nowo, zgodnie z wyobrażeniami, wrażliwością i potrzebami pokolenia wolnego kraju i wolnego rynku.
Początek o godzinie 19.00 w Teatrze Nowym.
- Przekonuje radny Lipiński. ;)
Czwartek
- Koncert Das Moon:
Obecnie czołowy zespół na polskiej scenie electro pop. Charyzmatyczne trio inspiruje się takimi ikonami sceny, jak Laibach, Kraftwerk, Einstürzende Neubauten, Depeche Mode i Sonic Youth, ale tworzy swój własny, niepowtarzalny styl. Potężnej dawce syntezatorów towarzyszą nowofalowe brzmienia gitar, surowe instrumenty perkusyjne oraz hipnotyzujący głos i teksty wokalistki Daisy K. Zespół istnieje od 2010 roku.
Początek koncertu o godzinie 20.00 w KontenerART.
- Moja Muzyka #43 - Przełącz się na barok - Bartek Rajpold, Mikołaj Rajpold:
Eksperymentalny koncert, będący owocem współpracy dwóch braci, którzy na co dzień funkcjonują w skrajnie odmiennych środowiskach muzycznych. W ramach projektu Moja Muzyka, artyści, wykorzystując głos kontratenorowy, klawesyn oraz syntezatory stworzą dialog między odległymi o ponad trzysta lat epokami.
Początek o 20.00 w CK Zamek. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
- Takie udogodnienie na Szachtach:
Piątek
- Koncert zespołu Biff:
Zespół istnieje od 2006 roku. W jego skład wchodzą byli członkowie legendarnego Pogodno. W 2009 roku BiFF wydał debiutancką płytę "Ano", która otrzymała siedem nominacji do Fryderyków, ostatecznie wygrywając w dwóch kategoriach - debiut roku i teledysk. Debiutancka płyta zespołu nominowana była również do Gwarancji Kultury TVP Kultura. 9. października 2013 ukazał się drugi krążek zespołu, "Attenzione Bambino". Płyta została wydana dzięki wsparciu Narodowego Centrum Kultury i Muzeum Powstania Warszawskiego.
Początek o 19.00 w Alternativa Club.
- Mari Mono:
Mari Mono - gatunek "lolly-pop" - to nieograniczone formalnie brzmienia łączące elementy różnych gatunków muzycznych; to nowatorskie dźwięki elektroniczno-gitarowe, połączone z oryginalnym wokalem; to spójny materiał, który powstawał w oparciu o teksty Marylin Monroe oraz własne teksty wokalistki. Duet tworzą Maria Skorwider - (vocal) oraz Wojt Birdsen - (midi playa, guit, bass guit).
Początek o 21.00 w Klubie Pod Minogą.
- Samoloty są wszędzie.Przynajmniej tak wynika z poniższej fotografii. :)
Miłego tygodnia!
Przeczytaj poprzedni artykuł!
POZNAŃ ZA PÓŁ CENY JUŻ ZA NAMI
