MAJ W POZNANIU (10.05- 12.05)
Ten tydzień zapowiada się naprawdę pięknie! I nie mamy na myśli jedynie cudownej pogody! Tradycyjnie podpowiadamy, gdzie i jak warto spędzić najbliższe dni w naszym mieście. Zachęcamy do lektury!
Wtorek
- Zaczynamy od polityki lokalnej. Posiedzenie Komisji Rewizyjnej:
Radni skupią się na kontynuacji kontroli w zakresie zgłoszonego ewentualnego zaniechania obowiązków przez Prezydenta Miasta Poznania w podejmowaniu działań mających na celu zabezpieczenie interesu miasta oraz ochronę terenów miasta przeznaczonych na funkcje sportowo - rekreacyjne, w odniesieniu do Stadionu im. E. Szyca oraz byłego Stadionu Lekkoatletycznego Warty.
Początek o godzinie 15.00 w Sali Błękitnej UMP.
- Landscapes - koncert:
Landscapes charakteryzują znakomite, melodyjne riffy, do których trudno nie bujać głową. W ich twórczości mocno wyczuwalne są wpływy muzyki post-rockowej, a nie zabraknie także czegoś dla fanów smutnego i trochę brutalniejszego hardcore'u. 8 kwietnia wydadzą nowy album "Modern Earth", to właśnie ta płyta będzie promowana na ich nadchodzącej, europejskiej trasie, w tym w Poznaniu!
Początek o 20.00 w Klubie Pod Minogą.
- Boskie narracje. O wierze, religii i bogach rozmowy z pisarzami:
Jerzy Sosnowski w rozmowie z prof. Przemysławem Czaplińskim.
Jerzy Sosnowski – pisarz, dziennikarz, tłumacz. Z wykształcenia historyk literatury. Był pracownikiem naukowym Uniwersytetu Warszawskiego, publicystą „Gazety Wyborczej”, krytykiem literackim, nauczycielem, redaktorem TVP, wykładowcą, współpracownikiem kanału TVP Kultura, a w latach 2001-2007 i 2009-2016 publicystą w radiowej Trójce (2014-2016 także kierownikiem redakcji publicystyki). Członek redakcji kwartalnika „Więź”, członek Rady Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk (od 2011), od marca 2016 roku członek Towarzystwa Dziennikarskiego. Mieszka w Warszawie.
Opublikował: „Śmierć czarownicy! Szkice o literaturze i zwątpieniu” (1993), „Chwilowe zawieszenie broni. O twórczości tzw. pokolenia bruLionu” (współautor Jarosław Klejnocki, 1996), „Apokryf Agłai” (2001), „Wielościan” (2001 – nagroda Fundacji Kościelskich), „Linia nocna” (2002), „Prąd zatokowy” (2003 – nagroda Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych „Książka Jesieni 2003”), „Ach” (2005), „Tak to ten” (2006), „Czekanie cudu” (2008), „Instalacja Idziego” (2009), „Spotkamy się w Honolulu” (2014), „Co Bóg zrobił szympansom?” (2015 – Nagroda im. ks. Józefa Tischnera), „Sen sów” (2016). W 2009 roku znalazł się wśród dziesięciu nominowanych w IX edycji konkursu „Mistrz mowy polskiej”.
Wejściówki w cenie 1 zł do odebrania w kasie Teatru Polskiego w Poznaniu. Początek wydarzenia o godzinie 19.00.
- Taka pyszna ciekawostka. :)
Środa
- Posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego:
Omawiane będzie: Centrum Ratownictwa Wodnego WOPR na terenie miasta Poznania i powiatu poznańskiego - stan obecny, plany, realizacja zapisów ustawowych.
Początek o 13.30 w Ośrodku WOPR Wlkp.
- Koncert duetu CocoRosie:
Siostry Bianca i Sierra Casady będą promowały swój najnowszy album "Heartache City", który wkrótce trafi do polskich sklepów. Równie utalentowane, co ekscentryczne Amerykanki to ulubienice nadwrażliwców, wyrafinowanych estetów i artystycznej bohemy po obu stronach Atlantyku. Do fanów CocoRosie zaliczają się m.in. Anthony Hegarty (Anhoni), Devendra Banhart czy Jim Jarmusch. Siostry Casady na płytach tworzą baśniową fuzję nowego folku, opery, hip hopu, starego bluesa i chansons. Niezwykłą wrażliwość dziewczyn kształtowały zarówno dziecięce wojaże z matką - artystką indiańskiego pochodzenia, jak i pasje ojca, z którym każdego lata wizytowały rezerwaty Indian w całym kraju. Na koncertach muzyczną wizję sióstr często wzbogacają niezwykłe teatralne charakteryzacje i artystyczne video.
Koncert odbędzie się w klubie Eskulap o godzinie 20.00.
- Pianiści u Paderewskiego - recital Piotra Szychowskiego:
Wystąpi także Kwintet smyczkowy w składzie: Marcin Suszycki - I skrzypce, Joanna Kreft - II skrzypce, Ewa Guzowska - altówka, Tomasz Lisiecki - wiolonczela, Szymon Guzowski - kontrabas.
Piotr Szychowski ukończył z wyróżnieniem studia w klasie fortepianu prof. Waldemara Andrzejewskiego w poznańskiej Akademii Muzycznej. W latach 2005-2009 studiował na Universität der Künste w Berlinie u prof. Rainera Beckera. Doskonalił swoje umiejętności na kursach mistrzowskich m.in. u Dang Thai Sona, Bernarda Ringeissena, Hansa Leygrafa, Ryszarda Baksta, Wiktora Mierżanowa oraz Andrzeja Jasińskiego. W styczniu 2009 zadebiutował w Filharmonii Berlińskiej z Das Sinfonie Orchester Berlin, wykonując Koncert fortepianowy c-moll KV 491 Mozarta. Jest laureatem międzynarodowych konkursów pianistycznych. Koncertuje w najbardziej prestiżowych salach Europy i świata. Występował podczas festiwali pianistycznych w Dusznikach Zdroju, Antoninie, Warszawie (La folle journée - Chopin Open) oraz na Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. Wielokrotnie był stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Miasta Poznania i Wrocławia, Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz DAAD w Bonn. Od 2009 roku pracuje na stanowisku adiunkta w Katedrze Fortepianu Akademii Muzycznej w Poznaniu.
Początek o 19.00 w Auli Nova.
- Skoro pogoda ma dopisać, to czego chcieć więcej? :)
Czwartek
- Posiedzenie Komisji Oświaty i Wychowania:
Wśród punktów znajdą się: propozycja zmiany uchwały RMP z dnia 11 maja 2004r. w sprawie ustanowienia "Nagrody Miasta Poznania za szczególne osiągnięcia w nauce". Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie skargi na Prezydenta Miasta Poznania, rozpatrywanej przez Komisję w dniu 7 kwietnia 2016r.
Początek o 14.00 w sali sesyjnej UMP.
- Gracze:
Kiedy w Teatrze Nowym powstawał scenariusz tego spektaklu, nikt nie przypuszczał, że najnowsza historia dopisze do niego arcyciekawy ciąg dalszy. A jednak – stało się: jeden z bohaterów GRACZY, biznesmen, został… graczem numer 1 w mieście. Opowieść, którą podzielił się z Teatrem Nowym, odsłania jego – mało dotychczas znane – liryczne oblicze. Wszystkie sekrety prezydenta Poznania, Jacka Jaśkowiaka, i innych jeżyckich osobistości. Tylko na Trzeciej Scenie.
Zatem kto chce poznać sekrety prezydenta Jacka Jaśkowiaka powinien pojawić się o godzinie 20.30 w Teatrze Nowym.
- Między fasadą a podwórzem:
Okolice kamienicy (spacer z przewodnikiem): Spacer po centrum miasta będzie uzupełnieniem wykładu „Okolice kamienicy”. Zobaczmy na własne oczy, co dzieje się na styku kamienic i miasta oraz jak te elementy wzajemnie na siebie wpływają. Prowadzenie: Jakub Głaz.
Zbiórka o 18.00 przed wejściem głównym do CK Zamek. Wstęp wolny.
- Pan radny informuje, że Warta ma się całkiem nieźle. I nie widać bałaganu! :)
Miłego tygodnia!
Przeczytaj poprzedni artykuł!
PRZYJAZNY PLAC WOLNOŚCI (FOTO)
