PREZYDENT ALEKSANDER KWAŚNIEWSKI NA WYDZIALE NAUK POLITYCZNYCH I DZIENNIKARSTWA
Wykład na poznańskiej uczelni wygłosił dziś były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski. Tematem spotkania były źródła konfliktu w dzisiejszej Polsce i perspektywy jego rozwiązania.
Aula WNPiD wypełniła się dziś tłumem studentów i poznaniaków. To już druga wizyta prezydenta na poznańskiej uczelni. Rektor wydziału prof. dr hab. Tadeusz Wallas tytułem wstępu zaprosił prezydenta na Wielkie Grillowanie, które odbędzie się jutro. Spotkało się to z entuzjastycznym przyjęciem wśród studentów jak i u samego prezydenta.
A. Kwaśniewski: Dobra zmiana? Jestem innego zdania
Zdaniem Aleksandra Kwaśniewskiego definiując problem sporów w Polsce należy wziąć pod uwagę ostatnie wybory prezydenckie i parlamentarne i tam doszukiwać się przyczyn konfliktów. - Aby zrozumieć spór , który ma obecnie miejsc należy się cofnąć rok wstecz. Wskaźniki gospodarcze są w Polsce imponujące, bezrobocie spada- jednym słowem chciało by się rzec Polska- kraj sukcesu. Zdecydowaliśmy przy ostatnich wyborach o zmianie. Niektórzy twierdzą, że to dobra zmiana. Ja jestem innego zdania – rozpoczął Aleksander Kwaśniewski.
- Ubiegłoroczne wybory pokazują, że demokracja w Polsce działa, nie było zastrzeżeń co do przeprowadzenia wyborów. Otrzymaliśmy po nich nową konfigurację polityczną. Jednak to zwycięstwo nie było tak wielkie i okazałe jak nam się to próbuje powiedzieć. Partia rządząca ma poparcie rzędu ok. 18% czyli jest to ok. 6 mln. głosów - ale jak podkreślił były prezydent, należy ten wynik szanować.
Wynik ostatnich wyborów to w dużej mierze wina lewicy
Przyczyną tego zdaniem byłego prezydenta jest m.in. rozbicie lewicy przed samymi wyborami, brak jej zjednoczenia i za późne utworzenie wspólnych list wyborczych. To miało pomóc prawicy zdobyć taki wynik w ostatnich wyborach. Aleksander Kwaśniewski wskazał również inne przyczyny zwycięstwa PiS. - Duże poparcie PiS wynika z dużej liczby wyborców konserwatywnych, bojących się nowej sytuacji i Unii Europejskiej. Druga rzecz to konsolidacja elektoratu ludzi niezadowolonych z poprzednich rządów. Trzecia kwestia to młodzież. Zwycięstwo Tuska osiem lat temu to przede wszystkim głosy ludzi młodych. Mieli nadzieję, że to partia nowoczesna, otwarta na młodych. Zabrakło dialogu i rozmów z wyborcami, którzy, wydawało się, są na stałe przywiązanych do Platformy. Okazało się, że tak nie jest. Ostatni czynnik to splot różnych decyzji, zadziwia np. fakt, że prezydent , który ma 80% poparcia przegrywa wybory - uważa.
Zwycięstwo a zmiana konstytucji
- Jest kilka zasad demokracji, które muszą być respektowane, gdy władza się zmienia. Gdy jednak np. po hadekach w Niemczech do władzy dochodzą demokraci, nikt tam nie zmienia Konstytucji. Zmiany są uprawnione, ale muszą trzymać się reguł. W mojej opinii źródłem konfliktu w Polsce jest to że PIS kwestionuje III RP, chce ją potraktować jako okres przejściowy i zbudować Rzeczpospolitą PiS. Podział jest wyraźny. Są tacy, którzy uważają, że przemiana po 89. roku jest udana, ale są też tacy, którzy rozumieją naszą obecność w UE na zasadzie pieniądze- tak, zobowiązania- nie. Co prawda PiS nie ma większości w Sejmie, ale ewidentnie celem tej partii jest zmiana Konstytucj - zauważył były prezydent.
Aleksander Kwaśniewski poruszył wątek źródeł sporu w Polsce, konkretnie ten dotyczący prezydenta i premiera pochodzących z różnych stron sceny politycznej. Kwaśniewski będąc prezydentem współpracował z premierem Jerzym Buzkiem oraz Kazimierzem Marcinkiewiczem i na tym przykładzie stwierdził .- Jak słyszę, że problemem w Polsce jest konflikt miedzy nominantem Jarosława Kaczyńskiego prezydentem Dudą a nominantem Beatą Szydło, to to jest hucpa i żart.
Kolejna przyczyną podziału w Polsce zdaniem Aleksandra Kwaśniewskiego jest chęć zagarnięcia jak największych wpływów. - Zawsze była pokusa aby „zagarnąć” media dla siebie. Ale nigdy to nie wyglądało jak teraz. Jak dziś słyszą o projektach mediów narodowych to mam wrażenie, że będzie to wyglądać tak, że za media będą płacić wszyscy, a oglądać je będzie Jarosław Kaczyński i jego otoczenie. Przejęcie pełnej władzy ma miejsce. Przejmowane są to media, służba cywilna , spółki skarbu państwa, za chwile będzie to również dyplomacja – stwierdził.
Dla uchodźców Unia Europejska jest ziemią obiecaną
Problem imigrantów również wzbudza w Polsce spory i jest solidnym powodem do podziału. - Często słyszę pełne satysfakcji słowa z ust polityków PiS, że Unia Europejska wkrótce upadnie i jest fatalna. To pytam, dlaczego ci ludzie nie uciekają do Chin, Rosji , USA tylko do Unii Europejskiej? Bo my jesteśmy dla nich ziemią obiecaną. Solidarność Unii Europejskiej to nie jest banał, to jest fundament, z którego korzystamy. Jest fatalne, że korzystamy z pomocy Unii a nie chcemy być z nią solidarni. Problem imigrantów w Polsce jest mocno upolityczniony. Naprawdę, uchodźcy musieliby być mocno zdesperowani, gdyby chcieli przyjechać do Polski rządzonej przez PiS – skwitował prezydent.
Co jest Polsce niezbędne?
Według byłego prezydenta niezbędna dla Polski jest przynależność do NATO i UE. – NATO w rozumieniu PiS jest często redukowane do USA, a w tej organizacji jest wiele krajów europejskich. Drugim niezbędnym elementem jest obecność w Unii. Jeśli minister spraw zagranicznych mówi, że chce budować wspólną przyszłość z Wielką Brytanią i Grupą Wyszehradzką, to skóra mi cierpnie. Za chwilę Wielka Brytania może nie być w Unii.
Po wykładzie byłego prezydenta zebrani mieli okazje by zadać kilka pytań. Poniżej odpowiedzi jakie padły na temat polityki migracyjnej oraz tego, jaki stosunek powinna mieć lewica do Kościoła.
Pod koniec spotkania Aleksander Kwaśniewski podkreślił znaczącą role społeczeństwa obywatelskiego i wolnych mediów. - Polska dysponuje ogromna wartością jaką jest żywe reagujące społeczeństwo obywatelskie. Elementem równowagi w Polsce jest to że jest część mediów prywatnych , które mogą pisać co chcą i to właśnie społeczeństwo obywatelskie - podsumował Aleksander Kwaśniewski.
Przeczytaj poprzedni artykuł!
JAK BĘDZIE WYGLĄDAŁ TEREN W PARKU NAD WARTĄ NA OS. PIASTOWSKIM? POMÓŻ ZDECYDOWAĆ!
